EMS (ELECTRİCAL MUSCLE STİMULATİON) NEDİR?

EMS(Electrical Muscle Stimulation) tükçe adıyla elektriksel kas stimülasyonu sağlık alanında fizik tedavi amacıyla zaten kullanılmaktadır. Vücuda elektriksel sinyaller gönderilmesi sonucunda eklem ve kasların ağrıya veya hareketlerde kısıtlanmaya bağlı bir yaralanma veya rahatsızlık söz konusu ise bunların tedavisi amacıyla uygulanmakta olan bir tedavi yöntemidir.

Stimülasyon kelimesi uyarılmak, uyandırılmak , harekete geçirmek anlamına gelmektedir. Bu kelime aslında bu sistemin asıl amacını anlatan kelimedir. Okudukça göreceksiniz ki elektriksel stimülasyon yani küçük elektrik sinyalleri ile kaslarımız uyarılması spor hayatımızda size yardımcı oluyor.

Peki bu elektrik sinyalleri kullanılarak kaslarımız geliştirebilir miyiz? Cevabı ise şuanda çok yaygın olmasa bile aslında bazı salonlarda kullanılmaya başlandı, evet bu mümkün.

Peki nasıl oluyor da kasları harekete geçiriyor bu yöntem?

Elektriksel Kas Stimülasyonu (EKS), kasların sıkılaşmasına neden olmak için elektriksel darbeler kullanır, bu da kaslarınızın daha güçlü olmasına yardımcı olur. Kaslarınıza gönderilen sinyallere karşılık olarak beyniniz gönderilen elektrik sinyallerine cevap olarak kaslarınızı doğal olarak sıkılaştırır. Bu sinyaller ise vücudunuzda belli noktalar yerleştiren ve PowerDot adı verilen küçük iletkenler ile gerçekleştirilir, PowerDot kas kasılmasını desteklemek için ana sinirlerinize elektronik sinyaller göndererek çoğaltır. Elektrikli kas stimülatörü, geleneksel bir egzersiz sırasında mümkün olandan daha fazla sıkılaşmasını sağlamak için kas liflerini arttırır.

PowerDot başlıkları 2 versiyondan oluşmaktadır. Bunlar Tip 1 ve Tip 2 başlıklar olarak adlandırılır.

Tip1 Başlık yavaş hareketli kas liflerini, Tip başlık hızlı kas liflerini tutarak her 2 veya 3 saniyede bir elektriksel sinyaller gönderir, hareket eden kas lifleri daha yavaş kasılır bu sayede güç ve dayanıklılığınızın arttırılmasına yardımcı olur.

Bu sistem Merkezi Sinir Sistemini çevrelediği için, gücü ve güç gelişimini ve kas gelişimini sınırlayan sinirsel engellemeleri aşabilir. Sonuç olarak, elektrikli kas stimülasyonu fitness performansını, dayanıklılığı ve dayanıklılığı artırmayı ve vücudun sinyaller etkisi ile toparlanmasını destekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Daha Kısa Sürede Kas Yapmak İçin Tüyolar

Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor, ancak EMS çalışmaları arkasındaki bilim mantıklı geliyor.

Elektriksel uyarılar normalde ulaşamayacağınız kas gruplarını bile harekete geçirir ve herhangi bir ağırlık taşımadan gereken kas gerginliği ile birleştiğinde, kasları daha sert, daha düzgün ancak güvenli bir şekilde çalıştırır.

Düzenli bir antrenman sırasında çalıştıramayacağınız daha fazla kas lifi aktive olur, hissedemeyeceğiniz veya kontrol edemediğiniz kaslar da dahil olmak üzere ve tüm büyük kas grupları aynı anda çalışır. 

Temel olarak, daha az hareket ederken kısa sürede daha yoğun bir egzersiz yapıyorsunuz. Eğitmenleriniz ile birlikte düzenli bir program sayesinde hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Bana’mı öyle geliyor yoksa bu Kazan-kazan, değil mi?
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *