Genel Bilgiler

Kilo Almadan Kas Büyür Mü?

Spor salonu1

Kilo Almadan Kas Büyür Mü?

Kilo Almadan Kas yapılabilir mi? Mantıklı düşünüldüğünde kas yapmak da vücuda ağırlık bindirecektir, yani kilo aldıracaktır. Burada esas soru yağ oranını koruyarak kas kütlenizi arttırmak mümkün mü olmalıdır. Tartıya çıkıldığında görülen sayı kişiden kişiye değişecektir. Yani 190 boyundaki bir erkekle bir kadının yağ oranları aynı olsa da tartıda gördüğü sayılar değişiklik gösterebilir. Bu durum boya göre değişkenlik gösterdiği gibi cinsiyete göre de değişiklik gösterir. 190 bir erkek ile 175 bir erkeğin 100 kilo olması aynı yağ oranlarına sahip olması anlamına gelmez.

Yağ oranı bu bakımdan çok önemli yer tutar. Kilo almadan kas büyür mü sorusuna yağ oranına bakarak cevap verilebilir. Yani yağ oranı korunarak kas nasıl yapılabilirin cevabını verebiliriz. Bu durum insandan insana genetikten genetiğe cinsiyet ve boy olarak farklılık gösterir. Örneğini üstte verdik zaten. Peki yağ oranı korunarak nasıl kaslarınızı büyütebilirsiniz? Önce bir spor salonuna kayıt yaptırmanızı öneriyoruz. Kaydınızı yaptırmadan önce SPOR SALONU SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaslar Hareket İster

Kaslarınız harekete ve ağırlığa cevap verecek şekilde yaratılmıştır. Kaslarınızı daha ağır kaldırması için zorlarsanız bu duruma kuvvetlenerek cevap verir. Kaslarınızı kullanmadığınız durumlarda ise kısa sürede zayıflar ve kuvvet kaybına uğrar.

Ağırlık antrenmanları kas liflerini mikro hasara uğratır ve kaslarınız bu durumu bir sonraki sefer aynı yükle karşılaştığında hasar almayacak şekilde ayarlar. İşin kısacası kaslar hareket halinde oldukça, ağırlık kaldırdıkça güçlenir ve büyür. Kilo almadan kas yapmak yoğunluklu spor yapmayı gerektirir.

Kaslar Protein İster

Peki kaslara sadece ağırlık yüklemek büyümesi için yeterli olur mu? Böyle bir durumda kasların beslenme ihtiyacını karşılamak gerekir. Yoksa kaslara sadece ağırlık yükleyerek kaslar büyümez aksine sakatlanma ihtimaliniz artar. Kasların ana besin maddesi ise proteindir.

Kilo almadan kas yapmak için en doğru beslenmeyi kendinize uygulamak zorundasınız. Aksi halde sağlıksız ve özellikle proteinden yoksun bir beslenme düzeni ile bırakın kas yapmayı sindirim zorlukları yaşar rahat nefes alamazsınız.

Kısacası kaslar protein ister. Önce kasları yoğunluklu idmanlar ile aktif hale getireceksiniz. Sonrasında ise vücut ihtiyacınız kadarınca protein tüketerek Kilo Almadan Kas sahibi olacaksınız.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI