Kas Kaybını Engellemenin En Etkili 5 Yolu

Kas Kaybını Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kas kaybını engelleyerek kilo vermek isteyenler için yazdığımız bu makale sizlere bir ufuk kaynağı olabilir. Diyet desteği ile birlikte, fazla kilolardan kurtularak yaza girmek, hayallerimizde her zaman başrol oynamıştır. Kilo vermek ve incelmek isterken kas kütlesini kaybetmemek de çok önemli bir faktördür. Fakat, her ikisini de beraber yapabilmek mümkündür. Hem yağ yakabilmeniz hem de kas kütlenizi kaybetmemeniz için vereceğimiz birkaç tavsiye ile birlikte yaza çok daha formda girebilirsiniz.

Sağlıklı Karbonhidrat Tüketin!

Kas kütlenizi kaybetmemeniz için vereceğiniz ilk öneri, karbonhidrat tüketimini tamamen bırakmamaktır. Genel olarak, zayıflamak isteyen insanların en çok yaptığı hata, karbaonhidrat tüketimini bırakmaktır. Ek olarak, karbonhidrat miktarını azaltarak dahi kilo verebilirsiniz ama hem yorgun ve güçsüz hissedersiniz hem de ciddi anlamda kas kaybı yaşarsınız. Bu sebeple, glikojen depolarınızı dolu tutmak ve metabolizmanızın normal düzeyde çalışmasını sağlamak için karbonhidrat tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler zamanlamayı doğru yapmak ve doğru karbonhidrat kaynaklarını tüketmektir. Yavaş sindirilen karbonhidratlar şeker, makarna, beyaz un ve ekmek gibi basit karbonhidrat kaynaklarından farklı olarak kan şekeri seviyenizde ani farklıklar meydana getirmezler. Bu sebeple, Glisemik indeksi düşük olan karbonhidratlar daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Yağ Tüketiminden Vazgeçmeyin!

Yapılan yanlışlardan biri ise tamamen yağ alımını durdurmaktır. Diyet sırasında yağ tüketiminden tamamen kaçınılmaması gerekir. Yağ tüketimi tamamen durunca vücudunuz kendini korumaya alacak ve hali hazırda bulunan yağlarınızı depolamaya devam edecektir, insan anatomisi gereği onları tüketmek yerine saklamaya çalışacaktır. Ayrıca, sağlıklı yağlar olarak bilinen omega-3 ve omega-6 tüketmek bağışıklık sistemi için oldukça yararlıdır.

Protein Tüketin!

Dikkat edilmesi gereken bir husus ise protein tüketimidir. Diyet sırasında, günlük olarak tükettiğiniz besin ve kalori miktarı düştüğü için protein alımına dikkat etmek çok önemlidir. Protein alımınız sırasında kas kaybını minimum seviyede tutmak için kilo başına 2-3 gram olması tavsiye edilir. Aksi takdirde kaybettiğiniz kilolar yağların aksine kaslarınızdan olacaktır ve fit olmak yerine cılız, zayıf, sağlıksız bir görünümünüz olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Fit Vücut İçin Ne Yapmalı?

Amino Asit Tüketimini Önemseyin!

Bir diğer öneri ise, amino asitlere dikkat etmek gerektiğidir. Amino asitler proteinlere göre daha hızlı bir şekilde kana karıştığı için kaslarınız antrenman öncesi, sonrası ve sırasında daha hızlı bir şekilde beslenir. Böylece vücudunuzun en fazla ihtiyaç duyduğu anlarda hızlı bir şekilde kas kaybını azaltır.

Kas Kaybını Engelleme

Kas Kütlenizi Koruyun!

Bir diğer önerimiz ise, diyet esnasında var olan kas kütlenizi korumak hedeflenmelidir. Aynı anda hem kas kazanımı yaşamak hem de yağ yakmak zorlayıcıdır ve profesyonel spor yapmıyorsanız çok gerçekçi bir hedef değildir. Bu tavsiyelere uyduğunuz takdirde, yağ yakımı esnasında kas kaybı yaşamazsınız.Sağlıklı Yaşam KoçuBir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *