Form Korumak İçin 5 İpucu

Bu yazımızda, özellikle yaz öncesi form korumak isteyenlerin neler yapması gerektiğinden bahsedeceğiz. Kilonuzu ve form korumak, kilo verme sürecinden çok daha kolay bir süreçtir, çünkü artık kilo vermenize gerek kalmamıştır, sadece kilonuzu korumanız gerekmektedir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre, uzun süre diyet yaparak belli bir miktar kilo veren insanlar, verdikleri kiloyu hatta fazlasını bir yıl içerisinde geri alıyorlar.

Form Korumak
Form Korumak

PEKİ NEDEN?

Bu kilo alımının en büyük sebebi, insanların sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmemiş olmasıdır. Form korumak isteyen kişilerin yapması gereken ilk şey, sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirip, belli bir forma ulaştıktan sonra artık ”istediğim her şeyi yiyebilirim” gibi düşüncelere kapılmamalıdır. Böylece, sadece hayatınızın bir bölümünde değil, tüm hayatınız boyunca daha formda kalabilirsiniz.

Yeme Alışkanlığı Edinin- Formunuzu korumak için bir diğer unsur ise, sabah, öğle, ikindi ve akşam öğünleri olmak üzere 4 öğün yemek yeme alışkanlığı kazanmak gerekmektedir.

%80-%20 kuralını uygula- Bir diğer ipucu ise, %80-%20 kuralını kullanmaktır. Bu kuralı açıklayacak olursak, örneğin hafta içi düzenli ve sağlıklı besinler tüketmek fakat hafta sonları ise dilediğince yiyecek tüketebilmektir. Tabii ki, bu kuralı belli bir denge çerçevesinde yürütmek gerekiyor, bu denge günlük bazda da haftalık bazda da devam edebilir.

Örnek verecek olursak; Diyelim ki bir akşam doğum günü partisine gideceksiniz ve doğal olarak kalorili beslenmeniz de kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple, bunu bildiğiniz için sabah ve öğle öğününüzde daha az ve sağlıklı beslenmelisiniz.

Su İç Spor Yap- Diyet sonrası formunuzu korumak için su ve spor alışkanlığınızı kesmeden devam ettirmelisiniz. Haftada en az 2 gün spora devam etmenizde fayda bulunuyor.

Ürün etiketini Oku-  Bir başka önemli ipucu ise, etiket okuma kuralını uygulamaktır. Yani, marketten bir şey alırken mutlaka besin değerlerine bakarak, buna göre seçmeniz de fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Ev İçin Spor Aletleri Rehperi

Psikolojini Düzelt- Bir diğer faktör ise, psikolojiktir. Beslenme düzeninizi takıntı haline getirmemelisiniz. Eğer beslenmenizi takıntı haline getirirseniz, stresli bir şekilde beslenmenin vücudunuza kötü bir şekilde yansıyabilir. Yukarıdaki faktörleri uygulayarak alışkanlık haline getirirseniz, beslenmenizi kafanıza takmanıza gerek kalmayacaktır.Sağlıklı Yaşam KoçuBir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *