Genel Bilgiler

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar | 10 Efsane

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar 

Kim veya kimler tarafından başlatıldığı bilinmeyen ve dilden dile dolaşan bazı spor efsanelerinden bahsedip sizleri bunlardan soyutlamak istiyoruz. Bu sayede önünüze koyulan taşları kaldıracağız ve hedefe ulaşacağınız yolu temizleyeceğiz. ‘’ Sporda doğru bilinen yanlışlar ’’ dan 10 maddelik bir liste oluşturduk. Aslında bu liste çok daha uzayabilir fakat bu yazıda en önemli yanlışları konu alıyoruz.

  1. Sporda Doğru Bilinen İlk Yanlış; Özellikle kadınlarda ne kadar ağırlık kaldırırsam o kadar kaslı ve büyük görünürüm.

Doğru; Ağırlık kaldıran kişilerin, Instagram’da gördükleri dünya şampiyonu kadınlar/erkekler gibi vücutları olacaklarını sanmaları aslında gülünç bir durumdur. O şekle girebilmek sanılanın aksine çok zor ve yorucu bir süreç gerektirir. Bunun için uzun yıllar ağır bir şekilde antrenman ve beslenme programı uygulanması gerekir. Sanılanın aksine, sporu hayat felsefesi haline getirmiş insanlar gibi vücudunuz olmayacak aşağıda belirtilen görseldeki gibi fit bir görünüme sahip olacaksınız.

  1. Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar İki; Karın Kası Çalışmak Göbeği Eritir.

Doğru; Hayır efendim eritmez. Karın kası çalıştığınızda kaslarınız güçlenir fakat bunları maalesef göbek bölgesindeki yağlardan dolayı sergileyemezsiniz. Düz bir karın bölgesine sahip olmak istiyorsanız doğru beslenme ve düzenli spor yapmalısınız. Bölgesel erime diye bir şey yoktur. İstediğiniz zaman istediğiniz yeri eritemezsiniz, sadece sıkılaştırabilirsiniz.

  1. Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar Üç; Fazla kardiyo yaparak fit olabilirsin.

Doğru; Kardiyo yaparak nabzınızı artırır ve kilo verebilirsiniz. Fakat her şeyin fazlası gibi kardiyonunda fazlası zarar. Neden mi? Yağların yanında kaslarınızı enerji olarak kullanacaksınız ve eriyecek bu sizi fit ve sağlıklı bir görünümün aksine cılız ve sağlıksız yapacaktır. Kilo vermek için doğru kardiyo doğru ağırlık antrenmanı ve doğru beslenme üçlüsünü bir araya getirin.

  1. Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar Dört; Spor Salonunda Saatler Geçirilmeli.

Doğru; Salonda 2-3 saat zaman geçirenleri görüyoruz maalesef. Spor salonunda ne kadar çalıştığınız değil, çalıştığınız zamanı nasıl geçirdiğiniz önemlidir. Zamana değil spora odaklanın ve kas gruplarını doğru çalıştırdığınıza emin olun. Olması gerekenden fazla çalışmak performans düşüklüğüne ve sakatlanmalara neden olacaktır.

  1. Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar Beş; Sporu Bırakınca Kaslarınız Yağa Dönüşür.

Doğru; Yağlar ve kaslar tamamen farklı dokulardır. Spor yapmayı bıraktığınız zaman yapısı gereği kaslar yumuşar ve küçülür ama asla yok olmaz. Yağları kaslara çevirme döngüsü şu şekildedir; spordan sonra yırtılan kaslarınız enerjiye ihtiyaç duyarak iyileşme sürecine başlar bunun için yeterli besin almadıysanız vücudunuz enerjiyi yağlardan karşılayacaktır, dolayısı ile yağ harcayacak ve kas büyümesini sağlayacaksınız.

  1. Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar Altı; Spor Yaparsanız Her Şeyi Yiyebilirsiniz.

Doğru; İstediğiniz kadar spor yapın doğru beslenmiyorsanız yağ dokusu sizi bırakmayacak ve inşa ettiğiniz kasları sergileyemeyeceksiniz. Yırtılan kasların iyileşmesi için protein ihtiyacınız var, bu proteini yumurta, et gibi sağlıklı ve işlenmemiş gıdalardan almalısınız. Temiz bir vücut için temiz yemelisiniz.

  1. Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar Yedi; Karın, Kalça Gibi Bölgeleri Bölgesel Eritebilirim.

Doğru; İkinci maddede belirttiğimiz gibi bölgesel bir erime söz konusu değildir, sadece çalıştığınız bölgeyi sıkılaştırabilirsiniz. Kalça, karın, göğüs gibi bölgelerin erimesini istiyorsanız doğru beslenme ve doğru spor yapmalısınız. Kardiyo egzersizlerine ağırlık vererek kalori açığı yaratabilir ve daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

  1. Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar Sekiz; Ne Kadar Fazla Antrenman O Kadar Fit Görünüm.

Doğru; Spor yaparak vücudumuza bir nevi savaş açıyoruz. Kaslarımızı yırtıyoruz ve onarmasını istiyoruz böylece vücut tepki vererek daha güçlü bir şekilde kas kütlesi oluşturuyor. Spor yaparak enerji harcıyoruz vücudumuz hayatını devam ettirebilmek için depoladığı yağları bize enerji sunuyor. Etki – Tepki uyguluyor. Biz bu savaşı abartırsak yırttığımız kasların onarılmasını beklemeden tekrar yırtarsak, harcadığımız enerjiyi almadan tekrar harcarsak, vücudumuz dirençsiz kalacak ve onarma süresi uzayacak hatta kalıcı hasara neden olacaktır. Bundan dolayı vücudunuzu iyi tanıyın iyileşme sürecine göre aralıklı bir spor programı ile çalışın.

  1. Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar Dokuz; Saat 18:00 den Sonra Yemek Yememelisin.

Doğru; Ne zaman yediğin değil ne yediğin önemli. Spor yapıyorsan vücudunu her zaman beslemelisin aksi takdirde harcayacağı enerjiyi bulamazsa kaslarınızı onaramayacak hatta küçülmesine neden olacaktır. Tabi ki ‘’kalp sağlığı için’’ uyumadan hemen önce tüketin demiyoruz fakat sağlıklı gıdalar ile doğru beslenin.

  1. Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar ON ve SON; Aynı Anda Kas Yapıp Yağ Yakamazsın.

Doğru; Sağlıklı beslenme ve doğru antrenman rutini ile aynı anda kaslarınızı güçlendirip yağ yakabilirsiniz. Ketojenik diyet gibi diyetlerle destekleyerek çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Yağ yakımı ile kas inşasının direkt olarak bağlantısı yoktur.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI