Genel Bilgiler

Kondisyon Bisikleti Çeşitleri ve Tavsiyesi

Kondisyon bisikleti, zayıflamak ve formda kalmak isteyenler için, fazla yer kaplamamasından ve fiyat / performansından dolayı ilk olarak tercih edilen spor aletleridir. Günümüzde evde spor yapmak isteyenler, hangi çeşit kondisyon bisikleti satın alacakları konusunda şüpheye düşüyor. Piyasada birçok farklı çeşitte kondisyon bisikleti bulunmaktadır. Fakat her bisiklet türü farklı kullanıcılara hitap etmektedir. Bu yazımızda kondisyon bisikleti alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kondisyon Bisikleti Çeşitleri

Eliptik Kondisyon Bisikleti

Eliptik Kondisyon Bisikleti

İlk olarak eliptik kondisyon bisikletlerinden bahsedeceğiz. Adından da anlayacağınız üzere, normal bisikletler gibi pedallara sahip değildir, pedalları elips hareketi yaparak çalışmaktadır. Eliptik bisikletler, sadece kondisyon değil aynı zamanda kas geliştirici özelliğe de sahiptir. Hem alt bacakları çalıştırırken hem de üst vücudun da çalışmasını sağlayacak tutacaklara sahiptir. Bu şekilde ağırlık, tüm vücuda yayılmış olur bu sayede tüm vücudunuzu çalıştırabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz bir kondisyon bisikleti olabilir.

Yatay Kondisyon Bisikleti

İkinci kondisyon bisikleti türümüz, yatay kondisyon bisikletidir. Klasik tarzda pedallara sahip olan bu bisiklet türünde, eliptik bisikletlerden farklı olan özellik, oturma tarzıdır.  Bu bisikletler, rahat bir pedal çevirmenin yanı sıra oturuş pozisyonu olarak da ortopediktir. Genel olarak, sağlık problemleri, bel sorunları, fıtık gibi problemleri olan kişilere tavsiye edilmektedir. Bu problemlerden biri sizi engellemiyorsa eliptik veya dikey kondisyon bisikleti almanızı öneririz. Çünkü oturuş pozisyonundan dolayı kondisyon bisikletleri içerisinde nabzı yükseltmenin en zor olduğu bisiklet türüdür.

Dikey Kondisyon Bisikleti

Dikey Kondisyon Bisikleti

Üçüncü kondisyon bisikletimiz, dikey kondisyon bisikletidir ve yatay kondisyon bisikletine zıt bir şekilde çalışır. Yine klasik bir tarz pedal çevirme sistemi olsa da yüksek nabız sistemi altında çalışan bir modeldir. Genellikle, sağlık problemleri, kalp rahatsızlıkları, tansiyon şikayetleri olan kişilere önerilmez. Kalp ritmini en fazla yükseltebileceğiniz modeldir.

Mekanik Kondisyon Bisikleti

Mekanik Kondisyon Bisikleti

Dördüncü kondisyon bisikleti modeli, mekanik kondisyon bisikletleridir. Bu sistem daha teknolojik olmasının yanında, pedalların kayışlarla beraber çalıştığı bir sistemdir. Bisiklet üzerinde pedal çevirmeye başladığınız takdirde, kayışlar ivmenizi de arttıracaktır. Fakat, bu modellerin bir dezavantajı; ‘’kayış değiştirme sıkıntısı yaşanabilir’’.

Manyetik Kondisyon Bisikleti

Manyetik Kondisyon Bisikleti

Beşinci modelimiz ise, manyetik kondisyon bisikletlerdir. Bu sistemde ise, ağırlık için balata sistemleri bulunmaktadır. Uzun vadede daha kullanışlıdır. Uzun bir zaman spor yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Fiyat açısından ise mekanik sistemli kondisyon bisikletleri daha uygundur. Kondisyon bisikleti satın alırken, kişisel tercihlerinize ve sağlık problemlerinizi göze alarak tercihte bulunmanızı tavsiye ederiz.

Dipnot; ‘’Kondisyon bisikleti aldıktan sonra evin bir köşesinde âtıl bir şekilde durmaması sizin elinizde. Bu ürünü kendinize hedef koyarak kullanırsanız çok daha faydalı olacaktır. Maalesef ülkemizde %70 gibi büyük bir oranda kondisyon bisikletleri satın alınıp kullanılmıyor. İkinci El ürün satan sitelerden bunu teyit edebilirsiniz.‘’

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI