Antrenman

Evde Yapılabilecek 6 Kolay Egzersiz

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Plank Egzersizi

Evde Yapılabilecek Egzersiz Çeşitleri

Bu yazımızda, hem evde yapılabilecek hem de vücudumuzu çok iyi bir şekilde çalıştıracak egzersiz çeşitlerinden bahsedeceğiz.

  • bodur

Squat Hareketi

Squat Hareketi

Evde yapılabilecek ilk egzersiz, spor ile uğraşan herkesin bildiği SQUAT. Eğer ilk defa yapıyorsanız, duvara yaslanıp bacaklarınızı 90 derece oturur pozisyonda tutun, bunu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta dizlerinizin bileğinizi geçmemesi. Eğer bileğinizi geçerse, tüm vücut ağırlığınız eklemlerinize binecektir. Vücudunuzu duvara yasladıktan sonra, bekleyin ve 30 saniye durun. Alıştıktan sonra ise 60 saniye, 90 saniyeye kadar durma sürenizi uzatabilirsiniz.

  • Hindu ağız kavgası

Evde yapılabilecek ikinci seviye egzersiz, Hindu Squat olacak. Bacakları kırıyoruz, kollar önde bir şekilde, aşağı doğru eğiliyoruz ve yukarı doğru sıçrıyoruz. İleri seviyede ise bu hareketi tek ayakla yapıyoruz.

Hindu ağız kavgası

Hindu ağız kavgası

  • Burpee

Burpee Hareketi

Evde yapılabilecek üçüncü hareketimizin, burpee’dir. Bu hareketle tüm vücut kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde, ellerimizi öne koyuyoruz, ayaklar geride kalıyor, yükün tamamen belimize binmemesi için karnımızı tamamen sıkmalıyız. Daha sonra ise, ayakları öne doğru çekiyoruz, çektikten sonra squat pozisyonundan yukarı doğru sıçrıyoruz. Orta seviyede, bu hareketi daha hızlı bir şekilde yapıyoruz. İleri seviyede ise, bu hareketi tek ayakla yapıyoruz. Burpee Hareketine detaylı olarak Buradan Bakabilirsiniz.

  • Tırtıl

Tırtıl Egzersizi

Evde yapılabilecek dördüncü egzersiz tırtıl hareketidir. Bu hareketimizde, elleri öne götürüyoruz ve yavaş yavaş şınav pozisyonuna geliyoruz ve daha sonra da ayaklarınız ile ileriye doğru geliyorsunuz. Orta seviyede ise, şınav pozisyonuna geldiğiniz zaman çekebildiğiniz kadar şınav çekip sonra sıçrayarak yine eski pozisyona geliyoruz.

  • L Duruşu

L Duruşu Egzersizi

Evde yapılabilecek L Duruşu Egzersizi

Evde yapılabilecek beşinci egzersiz, L duruşudur. İlk olarak, çömelmiş bir vaziyette yerde oturarak, iki eşit pozisyonda kollarınızı koyabileceğiniz ağırlıklar koyunuz ve vücudunuzu kaldırmaya çalışınız. Kalabildiğiniz kadar kalın ve sonra tekrar başa dönün. Bunu yaparken karnınızı sıkıca sıkın ve orta seviyeye geldiğinizde ise, vücudunuzu kaldırdığınız esnada ayaklarınızı dümdüz uzatın. İleri seviyede ise, ellerinizi yana koyarak, dizler kırılmadan vücudunuzu kaldırabilirsiniz.

  • Şınav

Evde yapılabilecek altıncı egzersiz herkesin bildiği şınavdır. Başlangıç seviyesinde ayakları birbirine kilitleyerek yavaş yavaş inin ve kalkın. Bunu yaparken eklemlerinize yük bindirmemeye dikkat edin. Ve orta seviyeye geçtiğinizde yavaş yavaş bacaklarınızı aşağı indirin. Bu hareketleri evde düzenli bir şekilde uyguladığınız zaman kısa sürede etkisini görebilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI