Antrenman

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 3 Egzersiz

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Egzersizler

Hepimizin bildiği gibi, ülkece ve dünya çağında zor günler geçirmekteyiz. Bu süreçleri atlatabilmemiz için evimizde kalıp ruh ve beden sağlığımızı korumamızda fayda var. Bunun için ise, evimizde normal uyandığımız saatte kalkıp, egzersizlerimizi yapıp, sağlıklı beslenerek gündelik hayatımıza devam etmeliyiz. Bu yazımızda, bağışıklık sisteminizi güçlendiren bazı egzersizlerden bahsedeceğiz. Bu egzersizler kaslarınızın bir çoğunu aktif olarak çalıştıracak ve daha zinde hissedeceksiniz. Bu hareketleri yapmadan önce güzel bir şekilde ısınmanız gerekiyor. Evde ısınmak için, olduğunuz yerde koşabilir, ip atlayabilir veya burpee hareketi gibi ısınma hareketleri yapabilirsiniz.

KÖPRÜ EGZERSİZİ

Bağışıklık sisteminizi arttırmayı sağlayacak en etkili hareketlerden biri köprü hareketidir. Köprü egzersizi, yeni egzersiz yapmaya başlayanlar için zor bir hareket olabilir bu sebeple, kendinizi çok fazla zorlamamaya özen göstermelisiniz.

Nasıl Yapılır?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Köprü
Egzersizi

Köprü hareketini yapmak için, yüz üstü uzanarak karnınızı köprü pozisyonunda ayarlayın, elleriniz ile ayaklarınızı olabildiğince yaklaştırın. Nefes alırken gövdenizi yukarı kaldırın, nefes verirken ise, gövdenizi aşağı indirin. Bu sayede hem dengenizi hem de bağışıklığını artırabilirsiniz.

PLANK EGZERSİZİ

Nasıl Yapılır?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Plank Egzersizi

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Plank
Egzersizi

İlk olarak, yere paralel bir şekilde uzanarak gövdenizi yukarıya kaldırın. Dirseklerinizi yere değdirerek çenenizi aşağıda tutun. Bu hareketi yaparken kollarınızı ve bacaklarınızı sabit tutmaya özen gösterin ve direnme gücünüzü bel veya sırtınızdan değil bacaklarınızdan ve kollarınızdan almalısınız. Bu pozisyonda ne kadar uzun kalabilirseniz, o kadar dengenizi koruyabilirsiniz.  İsterseniz görseldeki gibi ayaklarınızı hareket ettirebilirsiniz.

SQUAT EGZERSİZİ

Gündelik hayatında da squat yapanlar, alışmış olduğu squat türünden vazgeçmeden bu harekete devam edebilir fakat yeni egzersize başlayanlar ağırlıksız squatla başlamalılar. Bu hareketi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta omurganızı zorlamamanız ve nefesinize dikkat etmenizdir. Yeni başlayanların ise, squat yaparken çok fazla kendilerini zorlamamaları gerekiyor, yavaş yavaş eğilmeleri ve birden kalkmamaları gerekiyor. Squat, bacak kaslarınızı oldukça güçlendirecektir. Squat egzersizini ağırlık ile taçlandırabilirsiniz. Eğer evinizde kaldırabileceğiniz ağırlıklar yok ise evdeki herhangi bir eşyanızla da bunu gerçekleştirebilirsiniz. Normal squat egzersinizi yaptıktan sonra yaklaşık 2 veya 3 kiloda bir ağırlık alarak ve bacaklarınızı açabildiğiniz kadar açın ve squatı bu şekilde gerçekleştirin. Bu hareketleri ilk başta 3 set olmak üzere 10 tekrardan başlayarak yapabilir ve daha sonra arttırabilirsiniz.

Detaylı squat egzersizine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI