D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Yaz aylarında güneş daha etkilidir ve gün ışığı daha uzun sürer. Sonuç olarak kendimizi daha neşeli ve enerjik hissederiz. Tüm gün gezmek, koşmak, yüzmek veya dışarıda kalmak için daha fazla zaman harcamamız daha kolaydır. 

Kulağa hoş geliyor, değil mi? Peki gün ışığının bizim için neden bu kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Güneş, biz insanlar için D vitaminini sağlamada temel rol oynayarak, kemik sağlığı, güçlü dişler ve daha güçlü bağışıklık sistemi için vücudumuzda bulunur ve diyabet ve multipl skleroza karşı bizi korur. 

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Yeterli miktarda D vitamini almadığınızı belirten birçok semptom bulunsa da, aşağıda fark edeceğiniz gibi, bunlar farklı hastalıklarla veya semptomlarla da ilgili olabilir.

  • Daha sık hasta olmak
  • Her zamankinden daha yorgun hissetmek
  • Kemiklerde, sırtta ve kaslarda ağrı 
  • Saç dökülmesi 
  • Çürüklerin ve çiziklerin yavaş iyileşmesi
  • Hüzünlü ruh hali

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açabilir?

Yukarıdaki olumsuz belirtilerden bazılarına ek olarak, D Vitamini eksikliği birçok rahatsızlığa neden olabilir. Örneğin, çocuklar yeteri kadar D vitamini almazlarsa bu durum raşitizm denilen bir hastalığa yol açabilir. Yetişkinlerde D vitamini eksikliği osteomalaziye neden olabilir. Osteomalazi kişinin kemiklerinin ve kaslarının zayıflamasına sebep olarak kemiklerde ağrıya yol açar. Osteomalaziye yakalanan yetişkinler kemiklerde kırılma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. 

D Vitamini kazanma yollarını öğrenmek için bu bağlantıdaki yazımızı okuyabilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Sporda Eldiven Kullanmalı mıyım?Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *