Kortizol Nedir? Nasıl Azaltılır?

Kalbinizin hızla atmasına sebep olan ve düşüncülerinizi kontrol edemediğiniz zamanlarda kaç veya savaş mekanizmasını harekete geçiren hormona kortizol denir. Strese cevap olarak, vücudunuz kortizol salgılar ve böylece tehlikeli durumlardan uzak durmanızı sağlar. Bununla birlikte, bedenlerimiz ve zihinlerimiz gerçek bir tehdit ve algılanan bir tehdit arasında bir ayrım yapamadığında, stres hormonlarımız yüksek kalmaya devam eder ve sağlıklı yaşamımız da bu durumdan olumsuz etkilenir. 

Kortizol, kronik stresin bir sonucu olarak uzun süre yüksek olduğunda, bir dizi sağlık problemine yol açar. Modern yaşamın bir sonucu olarak gelen stresli hayatlar ve işlenmiş gıdalarla birlikte kişiler tükenmiş hissedebilir. İşte yüksek kortizolun bazı belirtileri. 

Kilo alma: Kandaki şeker size hızlı bir şekilde enerji vermek için artış gösterir. Kullanılmadığı zaman, özellikle karın çevresinde kilo almaya yol açar.

Yüksek kan basıncı: Kalp atışlarınızı ve kan basıncınız, besinleri ve enerjiyi kaslarınıza getirir ve duyularınızı güçlendirir.

Bulanık zihin: Kronik olarak yüksek kortizol, beyin hücresi erozyonuna neden olabilir.

Kas zayıflığı ve yıkımı: Hızlı enerjiye ulaşmak için kas proteini parçalanır ve enerji olarak kullanılır.

Soğuk algınlığı duyarlılık: Kortizol genellikle bağışıklığa yardımcı olur, ancak kronik olarak yüksek seviyedeki kortizol bağışıklık sisteminin zayıf düşmesine neden olabilir.

Depresyon veya anksiyete: Yüksek kortizol, serotoninin ve dopaminin düzgün çalışmasını engeller ve potansiyel olarak depresyona veya endişeye yol açmasına sebep olur.

Sindirim sorunları: Mideye giden kan ve oksijen akışındaki azalma, kramplara, bağırsak bakterilerinde dengesizliğe ve iltihaplara neden olur.

Kortizol Nasıl Azaltılır?

Uyku Hijyenini Sağlayın: Uykunun kalitesi, miktarı ve zamanlaması (gece vardiyasında çalışma gibi) kortizol seviyelerini etkiler. Uyku hijyeni uygulayarak kısır stres döngüsünü çözün ve uyku eksikliğini azaltın.

Meditasyon ve Yoga Yapın: Derin nefes almak istediğiniz zaman, istediğiniz yerde yapabileceğiniz basit bir aktivitedir. Meditasyon yapan insanlar kortizolde azalma gösterir. Farklı yoga türlerinin stresi yönetmeye yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. Günde birkaç dakika yapmak bile bakış açınızı değiştirebilir ve stres hormonlarınızı azaltabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Ev İçin Spor Aletleri Rehperi

Düzenli Yemek Yiyin: Beslenme şekliniz, kortizolü daha iyi veya daha kötü şekile sokabilir. Düzenli, dengeli yemekler yemek ve tüm yiyeceklere odaklanmak stres hormonlarınızı düzeltebilir.

 
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *