D Vitamini Kazanmanın Yolları

Öncelikle D vitamini nedir?

 

D vitamini bir güç santralidir. Güneş Vitamini Optimal sağlık için önemlidir ve aslında, vücudun hemen hemen her tek bir hücre kullanır. Günlük işleyişimiz için çok önemli olduğu için, yeterli olmanın bir öncelik olacağını düşünüyorsunuz.

İlginçtir ki, D vitamini aslında bir vitamin değildir. Böbrekleriniz tarafından üretilen bir steroid hormonudur. “Ultraviyole B (UVB) güneş ışığı ışınları derideki kolesterolü D vitaminine dönüştürüyor” diye açıklıyor doktorlar. “Güneş ışığı doğrudan çıplak cilde düşmek zorunda ama pencereden yeterli değil direk vücudunuza ulaşmak zorunda ve cildinizi tamamen örten kıyafetler giyerseniz cildiniz bunu yapamıyor ve D vitamini üretemiyor”.

D vitamini, bazı gıdalarda az miktar dada olsa bulunmaktadır. Yaz aylarında D vitamini ihtiyacınızı kısmen karşılayabiliyor olsanız ’da kış aylarında maalesef yeterince D vitamini üretemiyor vücudunuz

Teknik olarak, birkaç farklı D vitamini türü vardır. Bunların en yaygın olanları bitkiler tarafından üretilen ve takviye edilmiş gıdalarda bulunan D2 ve cildiniz tarafından üretilen ve hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan D3’tür.

D vitamini işinde en iyi yatırım getirisi D3’ten geliyor. Beslenme uzmanları, “D3 Vitamini, D vitamininin en çok elde edilebilir kaynağıdır; bu, vücudun daha fazla besini alması ve kullanması anlamına gelir” diyor.

 

D Vitamini Faydaları Nelerdir?

İskeletinizi Güçlendirir.

D Vitamini vücudunuzdaki kalsiyum miktarını düzenler; bu, yıllarca süt reklamının dediği gibi, güçlü kemikler ve dişler inşa etmek ve korumak için çok önemlidir. Yeterli miktarda D vitamini alınmadan kalsiyum etkili bir şekilde emilemez ve kullanılamaz.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir.

Güneş ışığı vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve doktorlara göre gribe karşı vücudunuzun bağışıklık kazanmasına yardımcı olarak hastalanma riskini azaltır.

 Depresyondan korur

D vitamini, ayrıca ruh hali işlevinde de önemli bir rol oynuyor. D vitamini takviyesi alan depresyonu olan kişilerin semptomlarının bir yıl boyunca düzeldiğini fark ettikleri görülmüştür.

İştahınızı Bastırıyor

D vitamini ayrıca kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir .Kalsiyum ve D vitamini ile beslenmelerini tamamlayan katılımcıların, iştah bastırma etkisi sayesinde, takviye edenlere göre daha fazla kilo verdiklerine dair birçok örnek mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Fitness ve Sağlığın 5 En Temel Kuralı
Kas Gücünü Artırır.

Araştırmalar D vitaminin kas gücünü optimize etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bilim adamlarının araştırmaları sonucunda, yüksek yağsız kitle ve kas kütlesi ile yüksek D vitamini düzeyleri arasında doğrudan bir ilişkiler bulundu.

D Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Güneşin çok görülmediği bölgelerde yaşıyorsanız zaten D vitamini konusunda eksikliğiniz var demektir.

Yazın sahillerde güneş yanıklarından korunmak için sürdüğümüz güneş kremleri’de D vitamini eksikliğine sebep olan etkenlerden birisidir. Şu anda makaleyi okuyanlar tarafından” İyide ne yapalım güneş kremi kullanmayıp yanalım mı” şeklinde düşünceler ile kulağımın çınlatıldığını biliyorum. Hemen cevabını veriyorum tatbikî yanmayın özel bir sağlık probleminiz var ise kullanın. Fakat yok ise öğlen güneşin en tepede direk ışınlarının bizi yaktığı saatleri tercih etmek yerine sabah erken saatlerde ya da akşamüzeri güneşi ile güneşlenirsek yanmadan UV ışınlarından yaralanarak ışınların vücudumuzda D vitamini üretmesini sağlayabiliriz.

D vitamini eksikliği için diğer risk faktörleri arasında kirli bir şehirde yaşamak, ekvatordan uzakta yaşamak, süt içmemek, yaşlılık, sindirim sorunlarından muzdarip olmak ve fazla kilolu olmak sayılabilir.

D Vitamini Eksikliğinin Tehlikeleri Nelerdir?

Güçsüz kemikler muhtemelen D vitamini eksikliği ile ilişkili en kötü sağlık riskidir. Bu kalsiyum ile olan ilişkisine bağlı. Vücudunuz yeterince D vitamini üretmediğinde, kandaki kalsiyumu kemiklerinizden çıkararak almaya çalışır.

 

Ne yazık ki, bu son değil dahası da var. Düşük D vitamini seviyeleri diş çürüğü, diş eti hastalığı, bağırsak hastalığı, otoimmün hastalıklar, tip2 diyabet , şizofreni, artrit, Alzheimer hastalığı, kalp hastalığı ve kanser için bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır .

Seviyelerinizin eksik olup olmadığını nasıl anlarım? Sık görülen bulgular arasında yorgunluk, depresyon, bağırsak sorunları, saç dökülmesi, zayıflık, horlama, uyku apnesi, diş taşlama, yüksek tansiyon, kas zayıflığı, kronik ağrı, kolayca ve sıklıkla hastalanma, terli eller ve yaralar bulunur. Bu tarz şikayetleriniz mevcut ise doktorun ile görüşebilirsiniz. Yapılacak tetkikler ile birlikte doktorunuz sizi yönlendirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Nasıl kilo alırım? Kilo Almak Çok mu Zor ?

 

En İyi D Vitamini Gıdaları Nelerdir?

D vitamini yağda çözünürdür, bu nedenle en iyi sağlıklı yağ kaynağı ile yenir. D vitamini bakımından zengin gıdaların çoğu genellikle yağ bakımından çok yüksektir.

Portakal suyu

Portakal suyu organik olmak ile birlikte içerisinde D vitamini bulunduran harika bir içecek. Ortalama olarak 250 ml’lik bardakta genellikle 140 IU D vitamini bulunmaktadır.

Tahıl

Tüketeceğiniz tahıl küçümsenmeyecek kadar vücudunuza D vitamini konusunda destek olacaktır.

Somon

Somon balığı, D vitamini için başka bir tampon kaynaktır: 100g’lık bir porsiyon yaklaşık 526 IU içerir. Doğal olarak çok daha fazla ürün veren yabani somon balığı ise, ekstra D vitamini demek oluyor.

Yumurta sarısı

Ticari olarak yetiştirilen ortalama süpermarket değerindeki yumurtalar yaklaşık 30 IU D vitamini içerir, ancak dışarıda yetiştirilen veya beslenen D vitamini bakımından zengin beslenen hayvanlardan çok daha yüksek seviyeler içerir.

Mantarlar

Mantarlar 85g porsiyon başına 400 IU ile en fazla D vitamini içerir. Mantarlarınızı saat 10:00 ile 15:00 arasında yaklaşık bir saat boyunca mantarlarınızı güneşte bırakarak veya süpermarketlerdeki vitamin bakımından zengin çeşitlere göz atarak mantarınızı yenileyebilirsiniz.

Ringa

100 gr’lık servis başına 1.628 IU ile taze ringa balığı, gerekli D vitaminini birkaç ısırıkta sağlar. Ayrıca ringa balığı ailesine ait olan sardalya, porsiyon başına yaklaşık 270 IU içerir.

Orkinos

Bu yağlı balık D vitamini bakımından zengin bir yemeğin zirvesinde olup 85g porsiyonda 547 IU’ya sahiptir.

Sığır Eti Karaciğeri

Karaciğer gezegendeki en yoğun gıdalardan biridir, ancak bu muhtemelen onu daha çekici yapmaz. Eğer mideyi açabilirseniz, 100 gr porsiyon sığır eti karaciğerinde yaklaşık 50 IU bulunur.

Tuna

Seviyeler ton balığı türüne bağlı olarak değişir. Normal şartlarda, 85g başına 193 IU ile en yüksek seviyeye sahipken, aynı miktarda sarı yüzgeç sadece 59 IU içeriyor. Ortalama konserve ton balığı konservesi 154 IU civarında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Kas Kaybı Nedir ? Kas Kaybı Nasıl Önlenir ?
Karides

Bir büyük karides 42 IU içerir. Ve hiç kimse sadece bir karides yemez. 

Morina karaciğeri yağı

Eğer deniz ürünleri sizin için iç açıcı değilse, morina karaciğer yağı bir sonraki en iyi yol olabilir. Sadece bir adet 5 ml’lik kapsül 400 IU D vitamini içerir ve bu da değerli bir kış takviyesi yapar.

Herhangi bir sebepten D vitamini alamıyor iseniz doktorunuz ile görüşerek yapılacak olan tahliller dahilinde size sunacağı D vitamini kapsülleride takviye olarak işe yarayacaktır. Önemli kısmı kesinlikle doktorunuz verdiği ölçüde kullanmanız gerekmektedir. Çevrenizde bu konuda size çok fazla akıl vermeye çalışan tanıdıklarınız olacaktır fakat en iyisini bilen yine doktorunuz olacaktır.

Bunların içinden elbette size uygun olanlar ve olmayanlar olacaktır. Bunlar takviye olarak sunulmuştur, unutmayın asıl D vitamini kaynağınız güneştir.

Bol güneşli ve Sağlıklı günler.
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *