Antrenman

Büyük Kas Grupları Küçük Kaslardan Farklı mı Çalıştırılmalı?

Büyük Kas Grupları ve Küçük Kas Grupları

Birçok insan kas gruplarından habersiz olarak antrenman yapıyor. Genellikle spora yeni başlayanların bilgi eksikliğinden, antrenör yetersizliğinden veya ilgisizliğinden dolayı yanlış egzersiz rutini uyguladığını biliyoruz. Spor salonuna üyelik yaptığınız anda 1 haftalık yürüyüş – bisiklet gibi vücudunuza esneklik kazandıracak bir rutinden sonra antrenman programı yazılacaktır. Bu program genellikle 5×5 şeklinde olur ve kaslarınızın tamamını aynı gün çalıştırmanız istenir. Başlangıç programları için bu kabul edilebilir, hafif ağırlıklar ile çalışacağınızdan dolayı enerjinizi program boyunca kullanabilirsiniz. Fakat ilerleyen süreçte bu yeterli olmayacaktır. Büyük kas grupları ve küçük kas grupları farklı düzende çalıştırılması gerekecektir. Bununla ilgili olarak Hangi Gün Hangi Kas Grubu Çalıştırılmalı?‘ makalemize göz gezdirmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Büyük Kas Grupları;

Vücudunuzun en kuvvetli kaslarıdır. Geliştirilmesi zaman alan büyük kas kitlelerinin birleşimi ile oluşan kaslardır. Bu kas gruplarına yüksek ağırlık ve yorucu bir antrenman programı gerekmektedir. Büyük kas gruplarının onarımı zordur bundan dolayı egzersiz esnasında küçük kaslara oranla daha uzun süreler dinlenilmesi gerekir.

Küçük Kas Grupları;

Küçük kas grupları büyüklere göre daha küçük hacimli ve daha dayanıksızdır. Antrenman esnasında genellikle ikinci egzersizlerde çalıştırılır. Küçük kas grupları, büyük kas gruplarına göre daha az dinlendirilerek çalıştırılabilir. Bu kasları çalıştırılırken daha düşük ağırlıklarda ve daha sık tekrarlar yapılmalı. Küçük kas gruplarına detaylı olarak burayı tıklayarak erişebilirsiniz.

Kas Grubu İle İlgili Diğer Makalelerimize Aşağıdaki Linklerden Ulaşabilirsiniz.

Hangi Kas Grupları Birlikte Çalıştırılmalı ?

Küçük Kas Grupları Nelerdir ? Nasıl Çalıştırılır ?

Büyük Kas Grupları Nelerdir ? Nasıl Çalıştırılır ?

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI