Antrenman

Antrenman Programını ve Egzersizleri Değiştirmek Gerekli midir?

Antrenman Programını ve Egzersizleri Değiştirmek Gerekli midir?

Bazı antrenörler antrenman programını haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık gibi süreler ile değiştirirler. Kişinin gelişimi analiz edilir ve yeniden bir program yazılır. Bu antrenman programı değişikliği doğrumu dur?

Antrenman programı değişikliği, vücut gelişimine bakarak yapılabilir fakat farklı varyasyonlarda aynı egzersizleri tekrarlatmak anlamsız olacaktır.

Bununla ilgili, sporla ilgilenmeyen iki grup üzerine çalışma yapıldı. Aynı antrenmanı bir grup rutin egzersizler diğer grup ise farklı egzersizler üzerinden itme-çekme üzerine farklı varyasyonlar ile çalıştırıldı. Seçilen kişilerin arasında yaş, kilo, kalp atışı, vücut anatomisi, metabolizma hızı, kas kütlesi gibi temel özelliklerde farklar bulunmamaktaydı. 8 hafta süren antrenman rutini gözlemlendiğinde kas – kuvvet gelişimlerinde belirgin bir fark yoktu.

Araştırmanın ileri evrelerinde şu farklılıklar gözlemlendi;

Sürekli egzersiz değiştiren grubun, rutin egzersizler ile çalışan gruba göre içsel motivasyonunun daha yüksek ve daha keyifli antrenman yaptıkları görüldü.

Sürekli yapılan egzersizi değiştirmek, bir yandan keyif verirken bir yandan ise aşırı kas hasarına neden oldu. İyileşme sürelerini uzattı.

Rutin egzersizler ile çalışan grup gün geçtikçe aynı hareketlerde ağırlık sayısını arttırırken, egzersiz değiştiren grubun hareketlere adapte olması için ağırlık sayılarını arttıramadığı gözlemlendi.

Rutin Program mıEgzersiz Değişikliği mi?

İçsel motivasyona önem veriyor ve rutin egzersizlerden sıkılıyorsanız süreklilik açısından egzersizlerinizi değişmenizi tavsiye ederiz.

Rutin antrenman sizi sıkmıyor hedefinize odaklanıyorsanız, bu düzende devam etmeniz hedefinize daha erken ulaşacağınız anlamına gelecektir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI