Sporda Eldiven Kullanmalı mıyım?

Spor salonlarında gördüğünüz gibi bir çok kişi sporcu eldiveni kullanmaktadır.

 

Peki bu eldivenler ne işe yarar.?

Neden kullanmalıyız.?

Alırken neylere dikkat etmeliyiz.?

Hadi gelin bunu araştıralım…

Spor eldivenlerinin en önemli etkisi ağırlık kaldırırken halteri tuttuğunuzda ellerinizin terlemesini önleyecektir.Bu sayede ellerinizin kas ağrıları,kabarcık ve nasır tarzı mikropların birikmesini önlemiş olacaksınız. Buda sizin spora karşı olan hevesinizi arttırmaya yönelik psikolojik ve fiziksel bir güç sağlayacaktır.

Spor Eldiveni Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Eldiveni alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus eldivenin boyutudur.Ne ellerinizi sıkmayacak kadar dar ne de eldivenin ellerinizi tamamen kaybedeceği kadar bol olmalıdır.Kesinlikle elinize göre tam oturması gerekir. Ayakkabı ve giysilerde olduğu gibi eldivenlerinde bedenleri mevcuttur. Bunlar XL,L,M,S olmak üzere 4 bedeni bulunmaktadır. Her ne kadar boyutlar arasında pek farklılık olmasa da kesinlikle eldiven alırken denemenizi öneririz .Sonuçta markadan markaya boyutlar arasında farklılıklar olabilir.

Nasıl Bir Spor Eldiveni Almalıyım ?

Diğer önemli husus ise eldivenin üretildiği malzemedir. Eldivenler 3 farklı malzemeden üretilir.Bunlar naylon,neopren ve deridir.Bunlardan naylon olan pek fazla önerilmese de fiyatından dolayı bütçeniz sınırlı ise işinizi görebilir.Fakat ağırlık esnasında elinizden kayabilir.Deri eldivenlerde ise genellikle fazla ağırlığa giren kişiler kullanır.Fakat en çok kullanılan eldiven neopren eldivenidir. Çünkü bu tarz eldivenler hem hafif hem de fazla dayanıklı olmasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Endomorf, Mezomorf, Ektomorf; Vücut Tipleri | İnsan AnatomisiBir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *