Genel Bilgiler

Kas Nasıl Oluşur ? Kas Oluşum Evreleri Nelerdir ?

Kas Nedir ?

Vücudumuzu ayakta tutan sistemlerden biri kas sistemidir.

Body ile uğrasan herkesin isteği kaslı bir vücuda sahip olup daha fit bir görünüme sahip olmaktır.

Peki kas dolu bir vücut nasıl oluşur ? Kas Yapısı Nasıldır ?

Kaslar proteinler ile beslenen binlerce lifin birleşmesiyle oluşur.  Lifler yırtıldıkları  takdirde kendilerini tamir etmek için yırtılan hücreleri iyileştirirler ve bu yırtıkları yeni liflerle dolar bu şekilde vücudunuz daha hacimli bir sekil alır.

Peki bunu nasıl sağlayabiliriz ?

Spor salonlarında kilolarca ağırlık kaldıran insanlar boşuna kendilerine eziyet ediyor olamazlar amaçları kas hücrelerinde yırtıklar oluşturup iyileşmesini beklemek ve kas kütlesi kazanmaktır.

Daha Fazla Ağırlık Kaldırın.

Spora başlayan herkes ilk 2.5  – 5 kg dambıllar ile başlar. Hatta spora sürekli yeniden başlayan kişiler yüzünden bu dambıllar spor salonunda bulunmaz hint kumaşı muamelesi görmektedir.

Ağırlıkları yavaş yavaş arttırın kaslarınızdaki ufak yırtıkları set sonlarına doğru hissedin.

Kasları Yırttık Şimdi Ne Yapacağız ? Kaslar Kendini Nasıl Onarır?

Spordan çıktınız ve kaslarınız acıyor. Protein ağırlıklı beslenin, su tüketin, kaslarınız kendini beslenmenize göre ortalama 24 ile 48 saat arasında yenileyecektir. Steroid kullanan sporcularda bu süreç 8 saate kadar inmektedir. Fakat biz bilinçsiz steroid kullanılmasını kesinlikle önermiyoruz. Bunun yerine protein tozu takviyesini kullanabilirsiniz.

 

Bu yazı bilimsel içeriklerle dolu değildir. Neden mi ? Biz anlaşılabilir bir halk dili ile siz sporculara gerçek bilgileri vermeyi hedefliyoruz.

 

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI