Antrenman

Kışın Spor Yapmak ve Kış İçin Spor Aktiviteleri

kış aylarında nasıl spor yapılır

Kışın Hangi Sporlar Yapılmalı?

Kışın spor yapmak düşünülenin aksine hastalanma oranınızı artırmaz düşürür. Hastalıklar bildiğiniz üzere sadece soğuk alınarak oluşmaz. Özellikle kış aylarında spor yapmak istediğiniz zaman bunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Öyle ki spor esnasında vücut sıcaklığınız gerektiği seviyeye ulaşacak ve ter dökmeniz daha da hızlı olacaktır.

Vücut ne kadar soğuk ise sıcaklığa geçiş esnasında da bir o kadar kan akışını hızlandıracaktır. Kış aylarında spor yapmak ısınmanın daha uzun sürmesi demektir ve bu da yoğun bir aktivite anlamını taşımaktadır. Sizi su içmeye iter. Bu şekilde yaz aylarında içtiğiniz suyun daha fazlasını içmenize sebep olur. Böylelikle vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılması daha kolay hale gelir. Saydığımız sebepler ile birlikte kışın spor yapmak yaz aylarına göre vücudu daha sağlıklı ve dinç tutar.

Kışın Dışarıda Spor Yapmak

Kışın yürüyüş yapmak dışarıda yapacağınız en iyi sporlardan biridir. Yürüyüşünüzün devamını hafif tempolu ya da yüksek tempolu şekilde koşarak geçirirseniz daha enerjik ve sağlam bir dengeye sahip olursunuz. Soğuk vücudunuzdan ne kadar ani şekilde gider ve yerine sıcaklığı bırakır ise kan akışını da bir o kadar hızlı hale getirmiş olursunuz.

Kışın dışarıda spor yapmak sakatlıklara neden olabilir özellikle eklemlerinizde kramplara rastlayabilirsiniz. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına ön bir ısınma yapmanız gerekir. Yaz aylarına göre daha fazla vakit vereceğiniz ısınma rutini oluşturmanız gerekiyor.

Kışın açık havada spor yapmak suratınıza soğuk havanın temasını artırır, atkı ve bere kullanımı burada önem taşıyor fakat vücudunuz yeterli ısıya ulaştığı zaman bunları derhal çıkarın. Fazla ısı terlemenize sebep olur ve atkı bere teri tutarak spor sonrasında terin vücut üzerinde durmasına sebep olur, böyle bir durumda hasta olmanız da olası bir durumdur.

 Kışın Spor Yapmanın Faydaları ve Dikkat Edilecekler

kışın spor yapmak

kış aylarında spor

Sporun faydaları insan vücuduna doğrudan etki yaptığı için zarar olarak da yansıyabilir. Kışın sürekli şekilde hareketsiz kalmak veya kalın giysiler giymek, bilek destekli botlar giyerek bağcıklarını sıkmak hareket kısıtlaması yapar ve kış aylarında vücudunuzun ağrıları artar. Kış sporları yaz aylarına göre biraz daha önemlidir diyebiliriz, nedeni ise vücudun artık harekete ihtiyaç duyması ve vücudunuzu hareket ettirmeye ihtiyacınızın olmasıdır.

Fazla hareketsizlik eklem kısımlarında kireçlenme ve ani hareketlerde kramp oluşumlarına yol açar kaslarınız ağrımaya başlar ve çok çabuk yorulmaya başlarsınız. Kışın spor yapmak bu tür durumların önüne bir engel koyar sürekli dinç kalmanızı ve bağışıklık sisteminizin daha sağlam olmasını sağlar.

 Kış Mevsiminde Hangi Sporları Nasıl Yapmalısınız?

Kışın yapacağınız sporlardan birkaçı şu şekildedir; koşu, zumba, kick boks, crossfit, kayak ve buz pateniz. (Vs.) Kışın yapılabilecek sporlar arasında en çok tercih edilenler kayak ve koşu olmaktadır.

Koşu vücudunuzun daha zinde olmasını eklemlerinizin sürekli çalışmasıyla birlikte daha sağlam hale gelmesini sağlarken; kayak bacak kaslarınızı yoğun şekilde çalıştırır ve tüm vücudunuzun yüksek adrenalin salgılamasına sebeptir. Sizi hareket halinde tutacak ve vücut ısınızı koruyabileceğiniz sporlar tercih ederek kışın da spor yapabilirsiniz.

Kışın spor yaparken nasıl giyinmeli birçok kişinin farklı fikirlere sahip olduğu bir konudur. Kesinlikle üst bölgede mont kaban gibi giysiler ile spor yapılmaz, aynı şekilde alt bölgede sıkı kadife ya da kot pantolon ile bot tercihi yaparak spor yapılmaz.

Yaz aylarında kullandığınız spor giysilerine termal tayt ve termal tişört ya da spor atletleri tercih edilmeli. Ayakkabı kısmında da spor ayakkabı tercihi yapmalısınız. Soğuk havalarda spor yapmak dışarıda olan soğuğa karşı vücut ısısının daha hızlı tepkimeye girmesi demektir ve vücudun hava alması şartı oluşmasına sebep olur.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI