Genel Bilgiler

Haftada 7 Gün Antrenman Yapılır mı?

Fitness Nedir Fitness TDK anlamı

Haftada 7 Gün Antrenman Yapılır mı?

Spor yapmayı hobi edinmiş olsak dahi bu hobiyi her gün uygulamak yararlı mıdır? Yoksa vücuda zararı yararından fazla mıdır? Yani haftada 7 gün antrenman yapılır mı? Bu yazımızda hangi günler spor yapılması gerektiğini ne zaman ara verilmesi gerektiğini teker teker açıklayacağız. Unutmayın her şey gibi sporunda fazlası “zarar’’. Peki, haftada kaç gün spor yapmalıyım?

Sporun kendisi zaten sağlık için yapılan, yapılması gereken bir hobidir. Her şeyden önce haftada 7 gün spora gitmek sizi uzun vadede spor salonuna gitmekten alıkoyabilir. Zaten önemli olan sporun sıklığından çok sürekliliğidir. Bunu her zaman söylemek durumunda kalıyoruz. Maalesef bazı arkadaşlarımız bir hevesle salona 6 aylık ya da 1 yıllık kayıt yaptırarak 1 ayın sonunda pes ediyorlar. Üyeliklerini iptal etmek istiyorlar. Belki üyeliklerini başka bir arkadaşa devrediyorlar. Her durumda spor sonlanıyor. İstenen vücuda kavuşulamıyor ve hesaplanan sağlıklı yaşama ulaşılamıyor. Haftada 7 gün spor yapmak bir yana kalsın 1 gün dahi spora gitmiyor.

Haftada 7 gün spor yapmak sizi sıkar!

İşin kuralına göre normalde 1 gün antrenman yaptıktan sonra 1 gün dinlenmektir. Unutulmaması gerekir ki kasların dinlenmesi ve büyümek için kendini toplaması gerekir. Bunun için ben her antrenmanda tek bölge çalıştırıyorum demek de komik oluyor, vücuttaki bütün kaslar birbirleriyle bağlantılı olduğundan yapılan idman tüm kasları etkiliyor.

Yeterli beslenmeyle birlikte ideal olanın “1 gün antrenman 1 gün dinlenmek” olduğunu söyleyebiliriz. Kasların dinlenmeye ve vücuda giren proteinlerle kendine gelmeye ihtiyaç duyduğu zamanı sağlamadığınız zaman iş sakatlanmaya kadar gidecektir. Bazen çok yoğun olduğunuz durumlarda haftanın 3 günü spor yapmak da size yeterli gelecektir. Bunu klasik programla “Pazartesi-Çarşamba-Cuma” sistemi ile yapabilirsiniz. Peki yok mu haftada 7 gün antrenman yapan insanlar?

Haftada 7 gün spor Yapmak

Haftada 7 gün spor yapılırmı

Vücudunuzun Dinlenmeye İhtiyacı Var!

Haftanın 7 günü antrenman yapan insanlar tabii ki varlar. Ama bunların çoğunluğu profesyonel sporculardır. Yani bu işi bir tarafından meslek edinmiş, ekmeğini bu işten kazanan insanlar. Kaldı ki en önemli vücut geliştirme müsabakalarına katılan sporcuların bile kendilerine ayırdıkları dinlenme günleri olur. Çünkü sağlıklı olan budur.

Yani kimse 7/24 spor yapıp sakatlanmadan yıllarca devam edebileceğini düşünmesin. Ya da kimse 7/24 spor yapıp kasların ihtiyacı olan proteini ve istirahati sağlamadan olağanüstü gelişmeler görebileceğini sanmasın. Usulüne uygun, uzman tavsiyelerine uyarak spor yapın, beslenin, dinlenin ki beklediğini sonuçlara en kesin şekilde ulaşın.

Tekrardan haftanın 7 günü antrenman yapmanın sizi spordan erken soğutacağını ve gitmemek için bahaneler ürettireceğini de ekleyerek bitirmek istiyorum. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalara da bakarak haklılığımızı göreceksiniz. Vücudunuzu dinlendirmeyi unutmayın. Ve tabii ki sporun öncelikli amaçlarını da göz ardı etmeyin.

Siler için hazırladığımız hangi gün hangi kas grupları konusuna göz gezdirmenizi şiddet ile tavsiye ederiz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI