Beslenme - Özel Tarifler

Antrenman Sonrası Protein Almak Gerekli Mi?

Antrenman sonrası protein almak

Antrenmandan Sonra Protein Almak Gerekli Mi?

Antrenman sonrası protein almak gerçekten o kadar önemli midir? Kaslarımızın ihtiyacı olan proteini hangi zamanlarda tüketilmelidir? Ne zaman protein tüketmek doğru olmayabilir? Spordan sonra protein hemen alınmalı mı? Yapılan araştırmalara da bağlı olarak tüm bunların cevabını vermeye çalışacağız.

Her şeyden önce spor yapmanın düzenli beslenme olmaksızın işe yaramaz olduğunu bilmelisiniz. Spor salonlarında saatlerce antrenman yapmak, yeterli ve yerinde beslenmeden yoksun bıraktığınız kaslarınızı istediğiniz şekle ve hacme getiremeyecektir. O yüzden kasların gelişimi açısından kilit noktada bulunan protein alımının önemini iyi kavramalısınız.

Protein alımının istenilen vücuda kavuşmadaki önemini anladıktan sonra proteini tüketmenin zamanlamasını da yapabiliriz. Beslenmenin önemini sitemizdeki diğer yazılarımızda ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Günün hangi saatinde kahvaltınızı yapıp hangi saatinde yemeğinizi yediğiniz sizin tercihinize kalmıştır. Ancak biliyoruz ki çok geç saatlerde ağır yiyecekler tüketmeniz hem sindirim sisteminin açısından hem de yağ oranınızı dengelemek açısından olumsuz sonuçlara yol açabilir. Onun için akşamın belli saatlerinden sonra ne yediğinize ekstra dikkat edin. Antrenmana başlamadan en az 2 saat önce yemek yeme işlemini sonlandırmış olmanız gerekir.

Ne Zaman Protein Alınmalıdır?

Protein konusuna gelince normalde spordan önce protein tozlarının süt ile tüketilmesi tercih sebebidir. Özellikle çikolata gibi aromalarla kullanılan protein tozları süt ile daha lezzetli hale gelecektir. Spordan önce süt ile tüketilen protein tozu en az 1 saat öncesinde içilebilir. Bu da idmana başlamadan alınan proteinin tamamen sindirilmesi için önem arz eder.

Antrenmandan sonra protein almak

Antrenman Sonrası Protein Öğünü

Antrenman sonrası hemen protein almak gerekli mi?

Antrenmanınızı bitirdikten sonra vücudunuza kaslarınızı besleyecek besinler almanız önemlidir. Bunun için yine protein alımının önemini vurgulayalım. İdman sonrasında hemen protein tüketmek tavsiye edebileceğimiz bir uygulamadır. Yalnız uyarmalıyız ki protein tozu içerken bunu süt ile değil su ile içmek daha doğru olacaktır. Su ile içilen protein tozu belki süt ile içtiğiniz kadar lezzetli olmaz ancak “antrenmandan hemen sonra su ile tüketilen protein tozu” kana daha hızlı karışacaktır. Su ile hemen kana karışan protein tozları antrenman sonrasında vücudun protein ihtiyacını karşılayacak ve sizi yorgunluktan da nispeten koruyacaktır.

Peki antrenmandan hemen sonra protein almaz ise ne olabilir? Bu durumda ise vücudun kas yıkımı ile karşılaşma olasılığından bahsedebilir. Gün içinde vücuda ihtiyacı kadar protein, yağ ve karbonhidrat almışsak bu konuda o kadar da endişelenmeye gerek yoktur. Anca en iyi sonuçlara hızlıca ulaşmak adına antrenmandan hemen sonra protein alınmasını öneriyoruz.

Bazı durumlarda kas yıkımının olmasından fazlaca ve gereksizce endişe duyuluyor. Kas yıkımının önüne sadece spordan hemen sonra protein alarak geçemeyebilirsiniz. Çünkü normalde dengeli bir beslenmeniz bir diyet alışkanlığınız yoksa, güne ihtiyacınız olan gıdalarla başlamadıysanız, spor sonrasında ise gerekli beslenmeyi yapmadıysanız sadece antrenmandan hemen sonra protein almak kas yıkımını engelleyemez.

Düzenli ve dengeli bir beslenme, ideal antrenman zamanı ve kasları dinlendirdikten sonra kas kaybına uğramayacaksınız. Ek olarak antrenmandan hemen sonra protein almak da sizi daha ilerilere taşır, istediğiniz fiziğe ve güce ulaşmada daha erken sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Konumuzda protein tozu ile alakalı bir çok tavsiyede bulunduk.

Protein Tozu Zararlı mıdır? Konusuna göz atmanızı tavsiye ederiz.

PROTEİN TOZU ZARARLI MI?

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI