Antrenman

Deadliftin En Etkilisi Romen Deadlift Egzersizi

romen deadlift egzerisiz, deadliftin faydaları, deadlift nasıl yapılır

Deadliftin Kralı “Romen Deadlift” Egzersizi

Romen Deadlift, deadliftin çeşitlerinden yalnızca biri fakat en etkilisidir. “Romen Deadlift” sırt gelişimi açısından çok etkili bir egzersizdir, fakat doğru yapılmazsa büyüt sakatlıklara yol açarak hedefinizden çok uzaklaşmanıza neden olabilir. Romen Deadlift hamstring kaslarını, sırt ve bel bölgesini aynı zamanda karın kaslarını da etkili olarak çalıştırır. Bu egzersizi kaslarınız ve antrenman duruşunuz belli bir seviyenin üzerine geldi ise uygulayınız aksi takdirde sakatlanma riskiniz yüksek olacaktır. Makalemizde Romen Deadliftin doğru bir şekilde nasıl yapılacağı ile alakalı püf noktaları paylaşacağız.

Deadliftin çalıştırdığı kaslar, romen deadlift

Romen Deadlift doğru uygulama

Romen Deadliftin Başlangıç Pozisyonu

Bu egzersizi smith machine ve serbest ağırlıkta bir bar ile uygulayabilirsiniz. Romen deadlifti uygularken ellerinizi omuz genişliği hizasında açmalısınız. Barı kavrarken avuç içleriniz size bakmalı. Bazı sporcular ters-düz (bir avuç içi vücuda diğeri karşıya) kavrama kullanıyorlar fakat Romen Deadlift için bunu uygulamayınız. Ayrıca kemer takmanızı öneririz, sakatlanmaların birçoğu kemer kullanmamaktan dolayı oluyor. Yıllarca bel fıtığı problemi yaşamak zorunda kalmak istemiyorsanız kemeri şiddetle öneririz.

Deadlift Duruş Pozisyonu

Bel kemeri takıldı, eller omuz hizasında açıldı, sırada duruş pozisyonu var. Dizlerinizi hafif bükerek, kalçanızı resimlerdeki gibi dışarı verin. Dizleriniz düz olarak kilitliyken kesinlikle Romen Deadlift yapmamalısınız aksi takdirde eklemlerinize ciddi oranda zarar verecektir. Duruş pozisyonunda en önemli noktalardan biride başı dik tutmaktır. Başınızı dik tuttuğunuzda omurganın hizalanması kolay olacak ve sakatlanmaları engelleyeceksiniz.

Bar Uzaklığı

Bu egzersizi uygularken barın uzaklığı da önemlidir. Bar vücudunuza yakın mesafede durmalıdır. Vücuda uzak durursa gücü omuzlarınızdan alacak, omuz, boyun ve sırt ağrısına neden olacaktır.

Bar Yere Ne Kadar Uzak Olmalı?

Uygulama esnasında bar yere değmemelidir. Barı aşağı doğru indirirken en alçak noktaya getirilmeli ve yere değdirmeden tekrardan kaldırılmalıdır.

Romen Deadlift Nasıl Yapılır?

Püf noktaları öğrendiğinize göre sıra uygulamaya geldi. Kemer takıldı, avuç içi vücuda bakacak şekilde omuz hizasında bar kavrandı, dirsekler kırıldı, kalça dışarı verildi şimdi ağırlıkları kaldırma zamanı. Barı resimdeki gibi omurga düz olacak şekilde kaldırın, daha geriye gitmeyin. Ağırlığı yavaşça indiriyoruz ve yere değdirmeden tekrardan kaldırıyoruz.

Farklı antrenman önerilerine ANTRENMAN bölümünden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI