Genel Bilgiler

Spordan Sonra Nasıl Duş Alınır? Sıcakmı Soğukmu

spordan sonra duş alınırmı

Spordan Sonra Duş Nasıl Alınır ? Alınır mı Alınmalı mı? 

Spor, belirli bir kitle dışında bir çok insanın sağlıklı için yaptığı bir çalışmadır. Spor yapan kişiler sağlığının yanı sıra temizliği de benimserler. “Vücut temizliği” bunların başında gelir, hangi sporcu mükemmel fit vücudunun verdiği görünümü ter kokusuyla bozmak ister ki? Spordan sonra bir cafeye veya spor sonrası öğün için restauranta gittiğinizde insanların sizden bir metre uzak durmasını ister misiniz? Bu sorunlarla karşılaşmamak için ilk olarak şunu söyleyebiliriz “Spordan Sonra Duş Alınmalı”. Bu kararda netleşti isek gelelim cevabını aradığımız sorulara. “Spordan sonra duş nasıl alınır soğuk suyla mı sıcak suyla mı?” Yada ikisi ile de alınır mı?

Spordan sonra duş alınırmı

Spordan Sonra Duş Nasıl Alınır?

Spordan sonraki duşa “İyileştirme Duşu” Diyoruz. Etkili bir antrenmandan sonra bilinçli olarak alınan duş kas gelişmesine yardımcı olacak yırtılan kasların onarılmasına bir önce başlaması için start vermiş olacaktır. Bir çok yerde buz banyosu önerildiğini okuduk ve izledik. Maalesef bu doğru bilinen bir yanlıştır. Saunada veya hamamda değilsiniz, sadece günlük rutin olan spor yaptınız vücudu daha fazla yormaya ve yıpratmaya gerek yok.

Spordan Sonra Duş Nasıl Olmalı? Sıcak mı Soğuk mu?

İlk Soğuk Su İle Duş Alınır

Antrenmandan sonra, kaslar, eklemler ve tendonlar da zorlanmalara bağlı çok ufak iltihaplar oluşur, yırtılmalar olur bunlar acı ve ağrı yapar. Soğuk su, kan akışını ve iltihabı azaltır kas ve eklemleri sertleştirir. (Binevi acıyı alır bundan dolayı şişme ve yaralanma olduğunda bölgenin üzerine buz konur.) Tüm bunlara bakarak Spordan sonra duş soğuk su ile başlamalı.

Ardından Sıcak Su İle Duş Alınır

Soğuk su ile vücudu rahatlattıktan sonra sıcak suya geçin. Bu geçiş kademeli olsun şok etkisi yaratmayın. Sıcak su ile duş almak kemik sağlığı, ölü hücrelerin atılması gibi yararlı etkilere neden olacaktır. Soğuk duşdan sıcağa geçildiğinde kaslarınızın sertleşmesine ve gerilmesine yardımcı olacaktır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI