Antrenman

Sporda Performans Arttırma Yöntemleri

Performansınızı bir üst seviyeye çıkarmak istiyorsunuz ve bunu nasıl yapabilirsiniz fikrini yok işte bu makale tam size göre

Bir koşucu, kick boks ya da yoga gibi egzersizler ile ilgileniyorsanız, bazen kendimiz ne kadar zorlarsak zorlayalım, istediğimiz sonuçları alamadığımız o günler hepimizin başına geliyor. ancak optimum performans için yapabileceğiniz birkaç küçük ayar var.

Egzersiz performansınızı iyileştirmek istiyorsak ve az izin gününüz varsa, bunun gerçekleşmesi için bilmeniz gereken birkaç şey burada.

Doğru yiyecekleri ye

 

Aslında yedikleriniz vücudunuzun nasıl şekilleneciğini ve ne kadar güçleneceğini belli eder. Basit karbonhidrat ve şekere yüklenirseniz, vücudunuzun istediğiniz kadar performans göstermesini bekleyemezsiniz. Antrenörlerin hemen hemen hepsi, bazı yiyeceklerin diğerlerinden açıkça daha sağlıklı olmasına rağmen, herkesin ihtiyaçlarının farklı olduğunu belirtiyor.

“Bazı insanlar performans için farklı makro ve mikroplara tolerans gösteriyor veya buna ihtiyaç duyuyor” diye açıklıyorlar. Genel olarak konuşursak, performans için yakıta ihtiyacınız var, bu yüzden karmaşık karbonhidratlar yağ asitleriyle birlikte buna yardımcı olabiliyorsunuz. Geri kazanım açısından, proteinleri, karbonhidrat ve yağların yanı sıra su ve elektrolitler ile birlikte öncelik seviyesinin üstünde tutmalısınız.  

Antrenmanlarınıza çeşitlilik ekleyin

Örneğin bir koşucusunuz, bu harika, ama haftanın yedi günü koşmak çokta doğru değil. Tercih ettiğiniz antrenman ne olursa olsun, en iyi performansı vermek ve yaralanmayı önlemek için çeşitliliğe ihtiyacınız var.

Her zaman yoga veya diğer kardiyo dersleri gibi ek egzersizler eklemeniz gerekiyor. Farklılıklar performans gelişimine çok faydalı olacaktır. Her şey hedefe ve bu hedeflere ayırabileceğiniz gerçek zamana bağlıdır. 

Biraz Yavaşla

Her zaman ağır egzersizler düşünüldüğü gibi sizi tam anlamıyla performansınızın zirvesine çıkarmayacaktır. Biraz yavaşlayarak vücudunuzu belirili periyotlarda dinlendirmek çok da etkili olacaktır. hedeflerinize ulaşmada karşı duyarlı hissetmekle birlikte, aslında egzersiz yapbozunun çok önemli bir parçası. 

Düzenli uyku , spordaki yükleri belli periyotlarda azaltmak vücudunuzun güç kazanarak daha güçlü geri dönmesine ve sizi daha ileriye taşımasına yardımcı olacaktır.

Fırsatınız varsa masaj yaptırıyor olmanızda bu konuda sizi zinde tutacak ve ciddi bir yardımcı olacaktır.

Dinlenme Günleri

Egzersiz yapmayı seviyorsanız dinlenme günleri işkence gibi hissedebilirsiniz. Ancak, sadece optimum performans için değil, aynı zamanda yaralanmaların önlenmesi için de dinlenme günleri önemlidir.

Egzersizlerin vücuda etkisine bağlı olarak dinlenme bir ila iki gün olmalıdır. Dinlenme günlerini spor hayatınıza entegre ettiğiniz zaman vücudunuz size dinlemeye ihtiyaç duyduğu günü hissettirecektir. Unutmayın sağlıklı yaşam ve iyi bir görünüm için spor yapıyorsunuz, bu yüzden vücudunuzu akıllıca eğitin ve gerektiğinde vücudunuzun dinlenmesine izin verin.

Akılda tutulması gereken en önemli şey, herkesin vücudunun farklı olduğudur, ve en iyi şekilde performans gösterebilmek için hepimizin belirli bazı şeylere ihtiyacımız var. Öyleyse vücudunu dinle ve vücudunun ihtiyacı olduğunda dinlenmeyi unutma.

Sağlıklı Sporlar.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI