Genel Bilgiler

Spor İçin Doğru Ayakkabı

Bildiğimiz üzere spor yaparken yanlış ayakkabı seçimi sağlığımıza zarar verir. Sağlıklı bir yaşam için ideal spor ayakkabıyı seçmeliyiz.

Peki ya doğru ayakkabıyı nasıl seçeriz? Gelin inceleyelim.

Bildiğimiz üzere spor yaparken yanlış ayakkabı seçimi sağlığımıza zarar verir. Sağlıklı bir yaşam için ideal spor ayakkabıyı seçmeliyiz.

Peki ya doğru ayakkabıyı nasıl seçeriz? Gelin inceleyelim.

Seçtiğiniz Ayakkabı Ayağınıza Tam Oturmalı

Spor yaparken hatta yürürken seçtiğimiz ayakkabı yerle vücudumuzun temasında önemli rol oynamaktadır. Ayak bileği, diz, kalça eklemi, bacak boyunca seyreden kaslar, bağlar ve diğer yerlere gücümüzün nasıl dağıldığını etkiler. Bu yüzden seçtiğimiz ayakkabı ayağımızı tam sarmalıdır.

Bağcık bölümü mümkünse uzun olmalı ve bileğimizi de rahat ettirmeliyiz. Seçtiğimiz ayakkabının burun kısmı geniş olmalı ki parmaklarımız rahat hareket etsin. Ayak baş parmaklarımızla ayakkabının parmak ucu bölümü arasında ortalama 1 cm mesafe olmalıdır.

Doğru Taban Seçimi

İyi bir spor ayakkabı ayağa binen yükleri dengeli şekilde dağıtabilmelidir. Bu nedenle ayakkabının tabanı ayağımızı iyi kavramalı, topuk kısmı yumuşak ve kalın olmalı, topuk kısmına gelen basıncı dağıtacak şekilde yapılmış olmalıdır. Ayakkabı ayağımızı yanlardan iyi sarmalı ki ayağımızın çeşitli yönlere kayma vb. şeylerini önleyip düşme ve burkulmalardan korunabilelim.

 

En Önemli Faktör İse Ayak Yapısının Bilinmesidir

Ayağımızda herhangi bir yapısal sorun bulunuyorsa seçeceğimiz ayakkabıya biraz daha özen göstermeliyiz. Düz tabanlık, taban çökmesi veya halluks valgus denilen başparmağın dışa doğru dönmesi ve baş parmağın ayakkabıya gelen bölümünde kemik çıkıntısı varsa; nasır veya tırnak batması gibi sorunlara neden olur. Bu yüzden ayakkabı seçerken doktor tavsiyesiyle seçmeliyiz. Bu vb. sorunlarınız var ise ayakkabınızın içine ayağınıza uygun taban destekleri konulmalıdır.

Spora Göre Ayakkabınızı Seçin

Yürüyüş yaparken kullanacağımız ayakkabılar esnek olmalı, Tenis gibi parmak ucu etkileşiminin fazla olduğu sporlarda ayak yan bölümünde, basketbol gibi sıçrama sporlarında topuk ve ayak tabanında bu gibi desteklerin olması doğru olandır. Eğer spor salonunda spor yaparken kullanacağımız bir ayakkabı istiyorsak taban ve kenar bölümleri sert, topuk kısmında şok absorbe özelliği olan, burun kısmı esnek bir ayakkabı seçmeliyiz.

 

Evde Spor Yaparken De Kullanın

Evde yapacağımız sporlarda koşu bandı ve bisiklet kullanıyorsak ayakkabı giyilmesi önemlidir. Spor ayakkabısı koşu bantlarının sert zemininden kaynaklanan yüklerden ayağımızı korumamızı sağlar.

 

İyi sporlar dileriz 🙂 🙂

 

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI