Genel Bilgiler

Fitness Nedir ?

fitness tdk anlamı ne demek

Fitness Ne Demek tir? Fitness TDK Anlamı Nedir?

Günümüzde insanlar salon sporlarına önemli ölçüde merak saldılar. Bazıları bilinçli olarak spor yaparken birçok kişi yaptığı sporun adını dahi karıştırmaktadır. Bunlardan en çok karıştırılanlar fitness ve body building (vücut geliştirme) kavramlarıdır. Fitness’ın aslında vücut geliştirme ile pekte alakası yoktur. Fitness adı üzerinde fit kökünden türemektedir. ‘’Fit kelimesinin TDK kelime anlamı’’ ise formda olmak, sağlıklı olmaktır. Yani ‘’Fitness TDK ya göre’’ vücut geliştirme sporunun da bir kısmını içine alarak birden fazla spor dalını bünyesinde barındıran spor bilimdir. Doğal olarak birçok spor dalında gördüğümüz hareketler Fitness’ın kapsamı altına girmektedir. Fitness sporunda esas olan kasların tek tek spor aleti ya da aletsiz olarak çalıştırılıp güçlendirilmesidir. Vücudumuzdaki kas gruplarına işlevlik kazandırmak için bu sporu yaparız.

”TDK ; Türk Dil Kurumu”

Fitness’ın Faydaları Nelerdir?

Fitness sporu yapan kişilerde vücut tarafından çeşitli hormonlar salgılanarak kişinin daha mutlu, daha dinç olması sağlanır. Sporu yapan kişilerin metabolizma faaliyetleri normal bir insanınkine oranla fazlalaşır, vücudundaki yağ oranı düşer ve kişi fit bir görünüme sahip olur. Kalp ve damar sistemini güçlendirerek, kalp hastalıklarına engel olur. Ayrıca kalp krizi ve kansere karşı vücudu korur.

Fitness Nedir Fitness TDK anlamı

Fitgirl ”Fitness Model”

Fitness ve Vücut Geliştirme Arasında Ne Fark Var?

Genellikle bu sporu yapan insanlar kaslı görüldüklerinden olsa gerek sanki vücut geliştirme ile uğraşıyormuş gibi algılanırlar, bu öngörü tamamıyla yanlıştır. Fitness ’ta vücudun bir bütün olarak fit ve sağlıklı olması amaçlanır. Bu amaç doğrultusunda vücut geliştirme, yüzme, aerobik, koşu gibi sporlar yapılarak vücudun forma girmesi sağlanır. Fitness sporundaki asıl hedef yüksek hacimli kas kütlelerine sahip olmak değildir bundan ziyade sağlıklı bir yaşama sahip olmaktır. Vücut Geliştirme sporunda ise amaç hacimli bir görüntüye sahip olmaktır. Fitness ile uğraşan bireyler vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar ile kıyaslandıklarında daha çelimsiz görünürler, fakat daha sağlıklı ve daha esnek bireylerdir vücut geliştirmeciler kabul etmelidirler ki kaslar fazlasıyla hacim kazandığında esneklikten pek eser kalmaz. Sonuç olarak ‘’Fitness sporunda amaç’’ yağ oranını düşük tutup fit bir görünüme sahip olmak iken, vücut geliştirme sporunda, kas hacmini büyüterek iri bir görünüşe sahip olmaktır.

Fitness Hareketleri

Hareketlerimiz eğer vücut geliştirme hareketlerinden değişiklik gösteriyorsa bu farklılıklar nelerdir? Genel olarak aerobik ağırlıklı idmanlar yapılır. Esneme çalışmaları yoğun olarak gerçekleştirilir. Vücut geliştirme sporunda da kullanılan çoğu hareket bu sporda da kullanılır fakat bu sporla ilgileniyorsanız hareketleri düşük ağırlık yüksek tekrar şeklinde yapmanız önerilir. Bu sistem vücuttaki kasların parçalanmasına yöneliktir ve kaslarınıza kondisyon sağlar.

Birçok fitness ve vücut geliştirme antrenmanlarını. ‘’ANTRENMAN’’ bölümünde bulabilirsiniz.

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI