Boy Uzatma Egzersizleri

Boy uzama kavramını biraz bilimsel açıdan sizlere anlatmak doğru bir yol olacaktır.

Boyunuzun ailenizin genetiği tarafından belirleneceğini anlayın. Büyüme boy uzamasına bağlı olarak çeşitli farklı genlerden etkilendiği anlamına gelen poligenik bir özelliktir. İki kısa anne babaya sahip olmanız, kısacık olacağınız anlamına gelmez, tıpkı iki uzun ebeveynin sizi dev bir insan yapamayacağı gibi. Ancak, ailenizin iki tarafındaki insanların çoğu kısa ise, o zaman siz de kısa olacaksınız. Bu biraz genetiğe dayanan bir süreçtir. Yine de cesaretinizi kırmayın. Gerçek şu ki, yirmili yaşların ortalarında tam fiziksel erişkinliğe ulaşana dek ne kadar uzun olacağınızı bilemezsiniz.

Bunun basit bir hesaplama yöntemi ile hesaplayabiliriz.

 • Yansıtılan yüksekliğinizi hesaplayın. İnç veya santimetre olarak çalışarak, ebeveyninizin boyuna göre boyunuzu tahmin etmeye çalışabilirsiniz.
  • Ebeveynlerinin yüksekliklerini ekleyin (inç veya cm).
  • Çocuksanız 5 inç (13 cm) ekleyin; Kız iseniz 5 inç (13 cm) çıkarın.
  • 2’ye bölün.
  • Cevap, tahmin edilen yüksekliğinizdir, 4 inç (10 cm) verin veya alın. Bunun mutlak bir hesaplama olmadığını unutmayın, ancak oldukça yakın sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Tabiki büyüme sürecine engel olan etkenlerden kurtulmalıyız. Boy uzaması erken yaşlarda büyüme sürecinde ergenlik çağımız son bulana kadar devam edecektir. Bu süreç için vazgeçmemiz gereken hatta yaklaşmamız gereken etkenler mevcut.

Boyunuzu uzatmak için yapabileceğiniz çok şey olmayabilir, ancak doğal yüksekliğinizin çevresel etkiler nedeniyle kısaltılmamasını sağlamak için birkaç adım atabilirsiniz. Uyuşturucu ve alkolün, gençken yutulurlarsa bodur büyümeye katkıda bulunduğu düşünülür ve yetersiz beslenme sizi tam boyunuza ulaşmanızı engelleyebilir

 • Kafein ;

Kafein büyümemizi etkiler mi demeyin,Bilimsel çalışma, kafeinin büyümeyi engellemediğini göstermektedir.  Ancak kafein, sizi düzenli ve uykusuz bir şekilde uykudan uzak tutmak için daha yüksek bir şansa sahiptir. Çocuklar ve ergenler yaklaşık dokuz buçuk (9,5) saat uykuya ihtiyaç duyarlar ve kafein bu kadar uykuyu alma yeteneğinizi zedeleyebilir. Ve uyku büyümemiz için gerekli faktörlerin en üst sıralarında yer almakta.

 • Sigara; 

Sigaranın zararlarını saymakla bitiremeyiz. Sigara ve pasif içici olarak adlandırılan ikinci el dumanının vücut kitle indeksi (VKİ) üzerindeki etkileri olumsuz yönde çok fazla , Columbia Üniversitesi İnsan Sağlığı Kaynaklarına göre : “Mevcut araştırmalar, sigara içen veya ikinci el dumana maruz kalan(pasif içiciler) çocukların daha kısa olduğunu göstermektedir. Sigara içmeyenler veya sigara dumanına maruz kalmayanlar çocukları daha uzun olmaktadır. ”

 • Steroidler;
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar | 10 Efsane

Kesinlikle etkiler. Anabolik steroidler küçük çocuklarda ve gençlerde kemik büyümesini engeller, sperm sayısını düşürür, meme büyüklüğünü azaltır, kan basıncını yükseltir ve sizi daha yüksek kalp krizi riskine sokar. Astım hastası olan ve steroid budesonidin küçük dozlarını dağıtan inhaler kullanan çocuklar ve gençler, ortalama olarak steroidlerle tedavi edilmeyenlere göre yarım santim daha kısadır.

Yukarıda anlattığımız risk faktörlerini hayatımızdan uzak tutmayı başardık fakat boyumuzun hala kısa olduğunu, birkaç santim daha uzamamız gerektiğini düşünüyoruz peki o zaman ne yapmalıyız. Yukarıda anlattığımız sıkıcı konudan sonra size iyi haberlerim var. Evet birkaç santim daha boy uzatmak için yapılabilecek egzersizler mevcut, şimdi de bunları sizlerle paylaşalım.

 • Yüzme;

Sadece boy uzatmak değil aslında vücudumuzdaki her bir kas grubunu çalıştıran ve birçok faydası bulunan en iyi egzersizdir. Hiçbir şey yüzmenin yerini tutmaz desek abartmış olmayız. Yüzmek, gövdeyi üst vücut ve kalça kaslarını hedefler. Başlangıçta gerginlik hissi ağrı hissedebilirsiniz fakat yakında zamanda gerginliğe bağlı ağrı hissi yok olacaktır. İmkanlar dahilinde haftada 5 saat yüzme ile harikalar yaratabilirsiniz.

 

 • Zıplama Egzersizleri;

Zıplama egzersizleri yapmak, yüksekliği etkili bir şekilde arttırmanın en iyi yoludur. Zıplama egzersizleri sırasında, omurga ve baldır kasları, ayakların yerden güçlü bir şekilde kaldırılması nedeniyle gerginleşir. Ayrıca atlama egzersizleri kemiklere kan akışını arttırır ve kemik yoğunluğunu arttırır ve aynı zamanda büyüme hormonlarını da uyarır.En iyi atlama alıştırmalarından bazıları, ip atlamak, nokta atlayışı, çömelerek atlayışlar ve basketbol gibi atlatmaktır egzersizleridir. Bunların hepsi bacakların kıkırdağını germektedir.

 

 • Asılma Egzersizi;

Bu, hızlı bir şekilde sonuçları gösteren yükseklik artışı için basit ve eğlenceli bir egzersiz. Asılma egzersizleri her yerde yapılabilir ve vücut için büyük bir meydan okuma sağlar. Başlangıçta zor olabilir, ancak biraz pratik ile alışacaksınız. Asılı olan bir çubuğa 2 elinizle sıkıca tutunarak kendinizi asılı bırakmak boy uzamasına neden olur ve omurgada bulunan kıkırdağı uzatır ve bu da yüksekliğin artmasına yardımcı olur. Sağlam olduğunu bildiğiniz yatay olarak asılı olan bir çubuğa tutunun ve üst vücudunuzu rahatça ve kollarınızı dik tutarak kendinizi sarkıtın. 30 saniye bekleyin ve egzersizi 10 kez tekrarlayın. Çubuk çok düşükse dizlerinizi bükerek yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Endomorf, Mezomorf, Ektomorf; Vücut Tipleri | İnsan Anatomisi

 

 • Ayakta Ayak Dokunuşu;

Ayaklarınız düz olarak yerleştirilmiş kalça genişliğiyle düz durun. Avuç içi veya parmaklarınızla yere dokunun. Dizlerini katlamadığından emin ol. Bu konumda 5 saniye kalın ve başlangıç ​​pozisyonuna geri dönün. Bu gerilmeyi 15 kez tekrarlayın.

 

 • Oturan Ayak Dokunuşu;

Sırtınızı düz bir şekilde yere oturtun, bacakları öne ve ayak parmağıyla birleştirin. Belden baş aşağı eğilin ve ayağınızın ayaklarına dokunmak için kollarınızı öne doğru uzatın. Bu duruşu 5 saniye boyunca tutun ve başlangıca geri dönün. Bu gerilmeyi 15 kez tekrarlayın.

 

 • Kobra Streç;

Kobra streç, vücut yüksekliğini artırmak için en etkili germe egzersizlerinden biridir. Çalışması basit ve kolaydır ve vücuda fazla stres uygulamamaktadır. Kobra streçin temel amacı omurganın gerilmesi ve vücudun uzamasıdır. Sadece sırt ve karın kaslarını değil, aynı zamanda omurilikte bulunan kıkırdağı uzatır ve güçlendirir. Ellerinizi mide yanın koyun ve zemine yerleştirin. Şimdi, kollarınızı desteğiyle gövdeni nefes verin ve itin, gövdeyi olabildiğince düz tutmaya çalışın. Bu konumda 30 saniye bekleyiniz ve daha sonra gövdeyi yere indirerek başlangıç ​​konumuna geri dönünüz. Bu egzersizi 2 – 3 defa tekrarlayın.

 

 • Kedi – İnek Streç;

Doğal bir şekilde yüksekliği arttırmanın en iyi yollarından biri, gerdirme yapmaktır. Kedi ve İnek streç ile başlayabilirsiniz. Dört ayağındaki üzerindeymiş gibi ellerinizi dizlerinizin üstündeyken yere koyun, sonra başınızı ve kalçanızı kaldırırken omurganızı içeri doğru çekin ve belinizi içine doğru çekin ve nefes alırken omurganızı tavana doğru dışa doğru kaydırın. Bir gerginlikte bu hareketi 15 kez tekrarlayın. Bu gerdirme egzersizi omurganın açılmasına ve omuz, göğüs, sırt ve kolların güçlendirilmesine yardımcı olur.

 

 • Üçgen Poz;

Üçgen pozu, baldırları, omurgaları, kalçaları ve kasıklarını geren ve güçlendiren yüksekliği artırmak için etkili bir yogadır. Ayrıca sindirimi artırır ve anksiyeteyi, sırt ağrısı ve stresi azaltır. Ayakta düz bir şekilde iken ayaklarınız V şeklinde açın ve sağ ayağınızı 90 derece, sol ayağınızı 15 derece çevirin. Nefesinizi alın ve vücudunuzu kalçalarınızdan sağa doğru bükün, sol elinizi havaya kaldırın ve sağ elinize sağ bileğinize dokunun. Her iki kolu da düz ve tek bir çizgide tutun. Bu konumda 30 saniye boyunca sabit durun ve diğer tarafta tekrarlayın. Her iki tarafta 2 kez tekrarlamak faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Büyük Kas Grupları Küçük Kaslardan Farklı mı Çalıştırılmalı?

 

 • Ters V pozu;

Bu egzersiz boy uzaması için yardımcı basit egzersizlerden biridir . Bu yoga pozu bacakları, ayakları, kolları ve omuzları güçlendirir. Yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı ve stresi azaltmak için de yararlıdır. Dört ayaktan başlayıp bacaklarınızı düzleştirerek kalçalarınızı yukarı kaldırın, böylece vücudunuz ters V şeklini oluşturur. Ellerinizin omuz genişliğini ve ayaklarını kalça genişliğinde ayrı tutun. Omuzlarınızı geniş tutun ve ellerinizi yere bastırın. Uzun soluk alırken pozu rahat bir şekilde tutun. 30 saniye bekleyin ve başlangıç ​​pozisyonuna geri dönün. 2 – 3 defa tekrarlayın.

Bu egzersizler ile birkaç santim daha boy uzatmak mümkün.

Sağlıklı sporlar.
Comments (1)
 1. Zeynep başkırt Cevapla

  Mükemmel anlatmışsınız Umur bey hem faydalı hem de öğretici bilgiler. Takipteyizzz


Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *