Spordan Sonra Kas Ağrısı Olmalı mı ?

Spordan sonra kaslarımda ağrı hissediyorum. Spor sonrasında kaslarımdaki ağrı normal mi?  Spordan sonra benim kaslarım herkesten daha çok ağrıyor. Ve bu ağrılar sizi çok üzüyor sanki vücudunuza zarar verdiğinizi hissediyorsunuz. İşte kafanızdaki tüm bu soruların cevabı ” spor sonrası kas ağrısı olmalı mı? ” sorusunun cevabında gizli. Ve bizde elimizden geldiğince spor sonrasındaki kaslarınızdaki ağrılar olmalı mı yoksa olmamalı sorusunu cevabını sizler için hazırladık.

Spor sonrası kas ağrıları normaldir, uzun sürmez ve aslında gelişiyor ve güçleniyor olduğunuzun bir işaretidir.

Öncelikle spordan sonra sonra kaslarınızın neden ağrıdığını anlamalısınız.

Spor yapmaya yeni başladınız, yeni bir egzersize başladığınızda, egzersiz rutinlerinizi değiştirdiğinizde veya düzenli egzersizlerinizin süresini veya yoğunluğunu arttırırken kas ağrıları ortaya çıkabilir. Kaslarınızın alıştığı rutin dışında veya farklı bir şekilde zorlanarak çalıştırmaya başladığınız zaman, kas liflerinizde mikroskobik hasara neden olduğundan spor sonrası kas ağrılarınız oluşacaktır. Kas liflerinde mikroskobik hasar dedik ama buradaki hasar kelimesi gözünüzü korkutmasın çünkü bu hasarlar kaslarınızın geliştiği ve güçlendiği anlamına gelmektedir.

Peki spordan sonra kas ağrısı en çok kimleri etkiler?

Spor sonrası kas ağrısı sadece spor yapmaya yeni başlayan bireylerde görülmez. Yıllardır spor yapan, aktif spor hayatı içerisinde bulunan sporcuların bile, rutinlerinden farklı ve zorlu egzersizlerden sonra bir önceki başlık altında bahsettiğimiz kas hasarlarına maruz kalır ve kas ağrıları oluşur ama dediğimiz gibi bu aslında iyi bir şey, kaslarınızın geliştiği ve güçlendiği anlamına gelmektedir.

Spor sonrası kas ağrıları, spora yeni başlıyorsanız biraz ürkütücü olabilir. Ama bırakmayın ağrıların üzerine  gidin, iyi haber şu ki; kaslarınız egzersize alıştıkça ağrılarınız büyük ölçüde azalacaktır.

Hangi egzersizler spor sonrası kas ağrılarına neden olur?

Alışık olmadığınız herhangi bir egzersiz spor sonrası kas ağrılarına neden olacaktır. Yeni bir egzersize başlamak ya da rutininiz dışında zorlaştırdığını egzersizler spor sonrası kas ağrılarını yaşamanıza neden olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Lezzetli Sağlıklı Diyet Brownie Tarifi

Spor sonrası kas ağrısı ne zaman geçer ?

Spor sonrası kas ağrıları bazen hafif bazen ise dayanılmayacak boyutta olabiliyor ve spor yaptıktan 1 yada 2 gün sonra ortaya çıkıyor. Spor sonrası kas ağrılarınız yaklaşık olarak 3 – 5 gün kadar sizi etkisi altına alacaktır. Sonra ağrıların azalmaya başladığını hissedeceksiniz.

Kas ağrılarını Önleyebilir miyim?  Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Elbette önleyebilirsiniz ya da oluşan ağrıları geçirebilirsiniz detayları için soruların üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. İlgili makalemiz size çok yardımcı olacak.

Kas ağrılarınız olacak ve bu ağrılar çok normal vazgeçmeyin, çünkü spor sonrası kas ağrıları sizi üst seviyelere taşıyarak gelişmenizi ve güçlenmenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı Sporlar.