Sabah Dinç Kalkmanın Yolları Nelerdir ?

Sizde sabahları yataktan bir türlü kalkmak istemeyenlerden misiniz ? Sabah dinç kalmanın yollarını arıyorsanız bu makalemiz tam olarak sizler için hazırlandı…

Sabah dinç kalkmanın püf noktalarını sizler için topladık. Öncelikle dinç kalkmanın yolu tam olarak kaliteli bir uykudan geçer. Kaliteli uyku için püf noktaları makalemizin geri kalanında bulabilirsiniz.

Çift alarm kurun (Telefon + Analog Alarm Saati)

İlk alarmda uyanmanız dinç kalkmanız için çok etkili olacaktır. Ertelediğiniz her dakika dinç kalkmanız için aleyhinize olacaktır. Çok etkili bir o kadarda basit bir yöntemden bahsedelim. Bu yöntem birazdan yazacaklarımız arasında en etkili yöntemlerden biridir.

Saat 08:00 da uyanacağınızı varsayalım.  Telefon saatinizi 07:55 e ayarlayın ve daha sonrasında yataktan ulaşamayacağınız bir noktaya analog alarm saatini saat 08:00 a kurun.

Sabah kalkmanın çok zevkli bir yolu olmasada şiddetli bir analog alarm saatini telefon alarmınızdan sonra kurmanız sizin için etkili olacaktır. Yumuşak telefon sesi tonlarıyla uyanamazsanız birazdan çok daha rahatsız edici bir analog saat sesi duyacağınızı hatırlayacak ve yataktan bir anda kalkma ihtiyacı hissedeceksiniz.

İlk günlerde dinç kalkamasanızda zamanla beyniniz bu duruma alışarak sizi erken kalkmaya zorlayacaktır. Buda daha dinç kalkmanızı sağlayacaktır. Profesyonel askerler sürekli aynı saatte uyandıkları için alarm kurmasalar bile dakik olarak dinç bir şekilde uymayı başarırlar. Bu yöntem ile kendinizi profesyonel bir askere dönüştürün…

Uyurken Işığa Yer Vermeyin

Sabah Dinç Uyanmanın püf noktalarından biride uyuyacağınız ortamın tamamen karanlık olmasından ve kaliteli uykudan geçer.. Kaliteli bir uyku sabah dinç kalkmanızı sağlar. Peki nasıl kaliteli uyku çekerim ?

Odanızda bilgisayar, telefon, radyo, televizyon, abajur, gece lambası, ışıklı sarj aletleri modem ışıkları vb gibi küçükte olsa ışık yayan aletleri kapatın. Işıksız bir ortam insanı doğasında hissettirir ve kaliteli uyku sağlar. Bu sayede sabah bölünmemiş bir uyku ile güne dinç bir şekilde başlarsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Egzersiz Yapmaya Yeni Mi Başladınız? Bu Dört Hatayı Yapmayın

 

Uyanma Saatinize Bağlı Kalın

Her gün aynı saatte uyanın, dakikası hatta saniyesine kadar aynı olsun. Beyniniz bu duruma adapte olacaktır ve siz yatmak isteseniz dahi kalkmak zorundayım algını yaratacaktır.  Vücudunuz tam olarak bu düzene adapte olduğunda uyku düzeninizi buna göre ayarlar. Farklı saatlerde uyandığınızda oturmuş bir düzeniniz olmadığından otomatik olarak biraz daha uyumalıyım moduna geçer ve yataktan asla kalkmak istemez.

 

Uyumadan Önce Kafanızı Dağıtın

İş stresi, günün yorgunluğu, toplu taşıma araçlarındaki sıkıntılı süreçler, maddi durumunuz, manevi problemleriniz başınızı yastığa koyduğunuzda bir bütün olarak uyumanızı engeller.  Saatlerce kafanızda günün analizi ve derin düşüncelere bunun sonucundada uykusuzluğa yol açar. Tüm bunlardan kurtulabilmek için uyumadan önce kendinize ayıracağınız kısa zamanda yapacağınız aktiviteler sizi rahatlatarak uyku uyumanızda büyük rol oynayacaktır. Mesela müzik aleti çalın yada sadece dinleyin, kitap okuyun.

Spor Yapın

Düzenli bir antrenman programı gün içinde yorulmanızı ve mükemmel bir uykuya kavuşmanızı sağlayacaktır. Özellikle akşam saatlerinde yapacağınız antrenman harika bir uyku çektirecek ve sabahları hafif kas acılı ve dinç uyanmanızı sağlayacaktır.

Telefon ile yatağa girmeyin

Maalesef elimizden düşüremediğimiz, hayatımızın odak noktası olmayı başaran akıllı telefonlarımız sağlıklı bir uyku uyumamızın ve sabah dinç kalkamıyor olmamızın en büyük nedenlerinden biridir. Telefonsuz yatağa girdiğinizde saatlerinizi sosyal medya hesaplarınızda geçirmek yerine uykuya vakit ayırabilirsiniz. Telefonun yaydığı zararlı ışık göz bebeğini gerektiğinden fazla yorduğundan dolayı kaliteli bir uyku çekmenize engel olacaktır. Tamam şimdi elinden telefonu bırakıp güzel bir uyku çekebilirsin. 🙂

Duş Düzeninizi Değiştirin

Hepimizin bildiği gibi duş aldıktan sonra yatağa girmenin zevki bambaşkadır. Fakat duşta doğru bildiğimiz bir hata kalitesiz bir uykuya sebebiyet verebilir. Duş aldıktan sonra sıcak sudan çıkıp yatağa girmek bilinenin aksine uykusuzluğa yol açabilir. Peki ne yapmalıyız ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar | 10 Efsane

Duştan sonra soğuğa yakın ılık bir suyla durulanıp sonrasında kurulanın. Bu kas ve sinir sisteminizi rahatlatacağından, çok daha rahat ve kaliteli bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

 

İyi Uykular.Sağlıklı Yaşam KoçuBir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *