Genel Bilgiler

Kahvaltıda Ne Yapsam ? Pratik ve Sağlıklı Öneriler

“Pastırmalar, sucuklar, salamlar, sosisler, patates kızartmaları, kızartılmış sebzeler, helvalar oh mis ne mükemmel bir kahvaltı” mı acaba?

“Pastırmalar, sucuklar, salamlar, sosisler, patates kızartmaları, kızartılmış sebzeler, helvalar oh mis ne mükemmel bir kahvaltı” mı acaba?

Sağlığınıza dikkat etmeyen biriyseniz yukarıdaki kahvaltılıklar sizi tatmin edebilir fakat sağlı yaşamayı seven bir kişiliğiniz varsa birazdan bahsedeceğimiz kahvaltılıklar sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

Öncelikle güne sağlıklı başlamak için gün boyu enerjik olmak ve metabolizmanın hızlanması için kahvaltıya ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. (ıntermittent fasting tarzı bir diyet yapıyorsanız, sizin için geçerli olmayabilir). Kahvaltıyı günün en önemli öğünü olarak kabul etmiyor olabilirsiniz fakat uzmanlar sizinle aynı fikirde  değil. Bir çok bilimsel araştırmaya göre kahvaltı yapan insanlar, diyet, spor gibi sağlıklı alışkanlıklarını daha uzun süre sürdürüyor sigara tüketimi yapmayanlara göre daha az oluyor.

Kahvaltı yapmaya karar verdiğimize göre şimdi neleri tercih etmeliyiz? Bilmekte fayda var.

  • SEBZELİ YUMURTA

Kahvaltıda 2 veya 3 çırpılmış yumurta ile yapılan omletler harika olacaktır. Birde içerisine ıspanak gibi sebzeler girdiğinde harika bir kahvaltılık olacaktır. Biraz tereyağı ile birlikte sağlıklı harika bir öğün yapmış, masadan protein, sağlıklı yağ, ve ihtiyacınız olan lifi almış olacaksınız. Sindirim sisteminize ve metabolizmanıza kısa vadede etki edecektir.

  • Cevizli – Muzlu Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi tarifini daha önce vermiştik. Burada da bahsetmekte fayda var. Bir çok kişi yulafın yavan bir tadı olduğunu bundan dolayı yiyemediğini belirtiyor. Fakat YULAF EZMESİ tarifini yaptığınızda bu yavan tadın yerini harika bir öğüne bıraktığını göreceksiniz. Muz ve ceviz günlük karbonhidrat ve yağ ihtiyacınızın belirli bir kısmını karşılayacak süt ile protein desteği yapacaktır.

  • Kahvaltılık Bar

Yoğun bir iş veya okul temposunda iseniz kahvaltıyı kaçırmış olabiliyorsunuz. Böyle durumlarda kahvaltılık barları tüketebilirsiniz. Fakat ürün ambalajındaki içindekiler kısmını okumalısınız, glikoz içeren ürünleri tercih etmeyin bunların yerine kendiniz evde de kahvaltılık bar hazırlayabilirsiniz ve isteğiniz zaman tüketebilirsiniz.

  • Tam Buğday Ekmekli Sandviç

Lif açısından zengin tam buğday ekmeği lif oranı yüksek olduğundan dolayı sebzeler ile birleştiğinde harika bir kahvaltı öğünü olacaktır. İçerisine domates, salatalık, beyaz peynir ve kaçamak yapacağınız zaman hindi füme ekleyebilirsiniz. Sağlıklı bir öğün olacaktır.

 

 

 

1 Comment

1 Comment

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI