Ev İşi Yaparken Spor Yapabilir miyim?

İş hayatınızda, ailenizde ve sosyal sorumluluklarınız arasında sıkışmış durumdayken spor yapmak bazen zorlaşır. Ancak bu şekilde olmak zorunda değil. Bunun için alternatifler üretebilir ve iş yerinizde çalışıp , ailenize karşı sorumluluklarınız yerine getirirken bunları eğlenceli şeklide egzersiz haline getirebilirsiniz. Üstelik ekipman satın almak zorunda değilsiniz. Sadece bu kolay ev egzersizini gün boyunca yapın. Her biri bir veya iki dakika sürer; akşama kadar, tüm vücudunuzu çalıştırmış olacaksınız. Öyleyse, dönüşümünüzü bugün başlatın.

“Hadi canım olurmu öyle şey” diyenleri duyar gibiyim. Bal gibi olur işte uygulayabileceğiniz ve farkı hissedebileceğiniz egzersizler.

Çamaşırları taşırken adım egzersiz yapın;

NASIL YAPILIR: Taşıdığınız her çamaşır sepetinizi kaldırabileceğiniz bir ağırlıkta ayarlayın ve götüreceğiniz nokta doğru yürürken çamaşır sepetini 5 kez omuz yüksekliğine kadar kaldırın indirin.

HEDEFLER: Kardiyovasküler sistem ve kol kasları

Kahveniz demlenirken duvara yaslanın;

NASIL YAPILIR: Sırtınızı, boynunuzu ve kafanızı bir duvara, ayakları yaklaşık bir buçuk metre uzağa gelecek şekilde yaslayın, sonra dizlerinizi bükün, vücudunuzu yere doğru, bacaklarınız paralel olana kadar kaydırın ve 15 saniye bekleyin. 15 saniyede bir düzelin ve tekrar pozisyona geri dönün.(1 dakikaya kadar çalışın.)

HEDEFLER: Uyluk ve glute(kalça) kasları

Bulaşık makinesini boşaltırken kalça sıklaştırması yapın.

NASIL YAPILIR: Bulaşık makinası içerisinde bulaşıkları alma için eğiliyorsunuz, eğilmek yerine, hayali bir sandalyede oturuyormuş gibi çömelin, tabağı tutup bacaklarınızı kalça kaslarınızdan güç alarak düzeltin. Çömelirken dizlerinin ayak parmak uçlarını geçmediğinden emin ol. (Bir seferde bulaşık makinesinde yalnızca bir bulaşık alın.)

HEDEFLER: Alt vücut

BUMP-IT-UP BONUSU : Otururken, baldır kaslarınızı da çalıştırmak için ayak uçlarınıza doğru kendinizi iterek bastırın.

Lavaboda veya tezgah başında ellerinizi yıkarken ayakta şınav çekin.

NASIL YAPILIR: Tezgahtan yaklaşık 2 metre uzakta durun ve kollarınızı omuz hizasında tuttuğunuzdan emin olun, avuçlarınızı tezgah ucuna doğru yerleştirin. Vücudunuzu dümdüz bir çizgide tutarak 20 şınav çekin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Hangi Kas Grupları Birlikte Çalıştırılmalı ?

HEDEFLER: Göğüs ve kol kasları

Yatakta yatarken yarım köprü yapın.

NASIL YAPILIR: Sırtüstü uzanın (yastık kullanmayın), dizler bükülür ve ayakları düz olarak yatırılır. Mide kaslarınızı sıkın, kalçalarınızı sıkın ve dizlerinizi omuzlarınıza düz bir çizgi oluşturacak şekilde kalçalarınızı kaldırın. 15 saniye bekleyin. (30 saniyeye kadar çalışın.) 10 saniye dinlenin, ardından 3 kez tekrarlayın.

HEDEFLER: kalçalar, abs ve sırt

Çocuklarınızla oynarken tahta pozisyonu yapın.

NASıL YAPıLıR: Zeminde yüzüstü yatın, sonra vücudunuzu yukarı kaldırın, böylece sadece ayak parmaklarınız ve önkollarınız yere değmiş olacak. (Çok zorsa, dizlerinizi de yerde tutun.) Çocuklarınız küçükse, üstünüzde veya altınızda gezinmelerine izin verin.

HEDEF: Çekirdek Kaslar

EĞLENCE YAPMAK : Çocuklarınız daha büyükse, tahtaları bir rekabete dönüştürün: En uzun olanı kim durabilecek? 🙂

Evet işte size ev işi yaparken kullanabileceğiniz bazı egzersiz rutinleri. Bu rutinleri uygulayarak spordan uzaklaşmadan sağlık ve dinç bir yaşam için kendinize katkı sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı Sporlar. 
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *