Keto Sebze Listesi: Diyetinize Ekleyebileceğiniz Düşük Karbonhidratlı Sebzeler

Ketojenik diyet, 1920’lerde tıp uzmanları tarafından, çocuklarda epilepsinin tedavisi sırasında benimsenecek olan beslenme yaklaşımının bir parçası olarak geliştirilmiştir. Bu sağlıklı beslenme stilinin: kilo vermek, enerji arttırmak ve farklı sağlık sorunlarını tedavi etmek isteyen insanlar arasında zemin kazandığı belirtiliyor.

Peki, keto diyeti tam olarak neleri içeriyor? Yüksek yağlı, orta proteinli, düşük karbonhidratlı besinlerden oluşan keto diyeti için ekmek, makarna ve pirinç gibi yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin hiçbir anlamı yok. Ketojenik diyetin çeşitli varyasyonları vardır, bu yüzden makro besin oranları, elde etmek istediğiniz belirli sonuca bağlı olarak ayarlanabilmektedir. 

Ketojenik diyet, kişilerin gözle görülür bir şekilde kilo vermelerine yardımcı olabilir ve hatta daha yüksek enerji seviyelerine yol açabilir. Bununla birlikte, her türlü diyet gibi, ketojenik diyetin de dezavantajları vardır. Bunun en bariz olanı, gün içerisinde yiyebileceğiniz yiyecekleri planlamanız gerektiği. Ayrıca spontane bir akşam yemeği için de buna bağlı olarak daha az yemek seçeneğiniz olmaktadır. 

Diğer olası yan etkiler arasında: keto nefesi, kabızlık ve diyetin yağ ve ete odaklanmasından kaynaklanan, bazı insanlarda gözlenen daha yüksek kolesterol seviyeleri sayılabilir. Her zamanki gibi, ketojenik diyet gibi önemli diyet değişikliklerinden önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Keto Sebze Listesi

Neyse ki taze ürünleri sevenler için, yeni düşük karbonhidratlı yaşam tarzınıza dahil edebileceğiniz çok sayıda keto sebze bulunuyor. Diyetinize ekleyebileceğiniz yeni besinleri öğrenmek için bu listemize göz atabilirsiniz. 

Avocado

Belki avokado teknik olarak bir meyve olabilir, ancak genelde lezzetli baharatlarla yendiği için onu keto sebzeleri listemize dahil edebiliriz. Avokado, keto diyetini takip ederken ideal olan iyi yağlarla doludur. Yüz gramı başına sadece iki gram net karbonhidrat ile, öğünlerinize bu eşsiz yiyeceği eklemenizi öneriyoruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Günde Sadece 15 Dakika Ayırarak Kilo Verme Hızınızı Arttırın

Kabak

Kabak düşük karbonhidrat diyeti için vazgeçilmez bir yiyecektir. Bu çok yönlü sebzeyi diyetinize eklemek, düşük karbonhidrata daha uyumlu hale gelmenizi kolaylaştırabilir. 

Karnabahar

Karnabahar hiç şüphesiz ketojenik sebzeler dünyasında başta gelen sebzelerden biridir. 100 gram başına sadece üç gram karbonhidrat içeren karnabahar, patates veya pirinci telafi etmenize yardımcı olabilir. 

Brokoli

Brokoli çiçeklerini parçalara ayırın ve düşük karbonhidrat sosu veya seçtiğiniz bir sosla servis edin veya buharda pişirin ve lezzetli bir öğün için üstüne biraz parmesan peyniri serpin.

Mantar

Teknik olarak mantar ailesinin bir parçası olabilirler, ancak tıpkı avokado gibi, basitlik uğruna mantarları da sebze olarak sınıflandırıyoruz.

Her türlü yemek için uygun olan mantar, kurtarıcınız olabilir. 

Bu sebzeleri diyetinize ekleyerek, ketojenik diyeti daha sağlıklı ve lezzetli bir hale getirebilirsiniz. 
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *