Genel Bilgiler

Aşırı Terleme İle Başa Çıkabilir miyiz?

Spor yapıyoruz ama zorluk seviyesi arttıkça terliyoruz ve kötü bir görünümle birlikte koktuğumuz düşünüyoruz fakat unuttuğumuz birşey var sadece siz değil orada spor yapan herkes sizin gibi çekinmeyin spora devam.

Bir sporcu için tişörtlerinin üstündeki ter görünümü iyi bir antrenmanın en kesin işareti ve bir gurur rozetidir. Dışarıda sizi terli gören insanlar buna iğrenç tepkisi gösterseler bile bir spor salonunda terlemek demek çok zorlu bir antrenman sürecinde olduğunuz anlamına gelmektedir.

Kendinizi çok terliyorum iğrenç demeyi bırakın, çünkü terleme kesinlikle çok iyi bir şey. Fizyolog ve performans koçları “Terleme, vücudunuzun ısı düzenleyici sisteminin bir işlevidir” diye açıklıyor. “Ne kadar terlerseniz, vücudunuz o kadar fizyolojik olarak verimlidir ve o kadar iyi çalışıyor demektir.” diye devam ediyorlar sözlerine. Ayrıca spor sonrası alacağınız bir duş zaten ter konusunda sizi rahatlamaktır, o yüzden spor yapın, terleyin ve bundan şikayet etmeyi bırakın.

Aşırı Terleme İle Nasıl Başa Çıkılır?

Aslında, mat üzerindeki düzenli çalışma kaynaklı su birikintisi aynı zamanda aşırı egzersiz sonrası oksijen tüketimini tetiklediğinizin bir göstergesidir , bu da metabolizmanızın antrenmanınızdan çok sonra ateşleneceği anlamına gelir .

Buna rağmen, ıslak bir sırt geri dönmenin arzu edilenden daha az olduğunu takdir ediyoruz. Bununla mücadele etmek için, antrenman sırasında abartmamak koşulu ile su için, hemen ardından değil tam antrenman sırasında terlemeyi hissettiğiniz anlarda.

Vücudunuzu soğutmayın.Aniden durursanız, vücudunuz kanı sindirim sistemine ve diğer organlara yönlendirir. Daha az kaslarınıza gidersiniz, bu yüzden gelişimde zorluklar olur. Bu durumlar egzersizi bırakmadan yalnızca 10 dakikalık düşük yoğunluklu çalışma yeterlidir.

 

Terlemeyi Nasıl Durdururuz?

Daha sonra soyunma odalarına, e-postalarınızı kontrol ederken ya da arkadaşlarınız ile muhabbet ederken boynunuza soğuk bir havlu yerleştirin: çalışmalar , beyninizin termoregülatör merkezine yakınlığı nedeniyle vücudunuzun boyun bölümünün soğutma için en uygun bölge olduğunu göstermektedir.

Aşırı Terleme Sonrası Yeniden Sıvı Takviyesi İçin Yardımcı Gıdalar

Sadece su tüketimi tek yol değil. Alışveriş listenize 2 şey daha eklerseniz farkı hissedeceksiniz. Bakalım bu malzemeler neler.

Ispanak

Bu sebze, antrenmanınızdan sonra yenilenmesi gereken temel bir elektrolit olan potasyum ve sodyum ile birlikte magnezyum bakımından zengindir. Vücudunuzda kaybolan su miktarını dengelemeye yardımcı olması ter dengenizi sağlaması açısından yardımcı olacaktır.

Karpuz

Araştırmalar, düşük lifli, su dolu meyvelerin, ki bunların başında karpuz gelir vücudu H2O‘ dan iki kat daha etkili bir şekilde nemlendirebildiğini bulmuştur. Karpuz, %92 etkileyici bir su içeriğine sahiptir. Terinizi dengelemek için harika bir yol olacaktır karpuz tüketimi.

Terlemekten korkmayın spor sırasında terlemek fizyolojik olarak metabolizmanızın düzgün çalıştığı anlamına gelmektedir.

O zaman devam edin ve o soluk mavi tişörtünü korkmadan giyin.

Sağlıklı sporlar.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI