Beslenme - Özel Tarifler

Antrenman Sonrası Protein Almak Gerekli Mi?

Antrenman sonrası protein almak gerekli mi?

Cevap vermeden evvel konuyu biraz açmak bilgi vermek açısından gereklidir. Spor yapmak denildiğinde konuyu 2 şekilde düşünmek gerekir. İlk olarak anlaşılması gereken kendi sağlığımız için yaptığımız spordur. Diğer durumda ise sporu profesyonel olarak yapmak anlaşılmalıdır. Bu iki durum arasında çok büyük fark vardır.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır. İster amatörce yapalım isterse spor yapmayı profesyonel olarak yani meslek edinmiş olalım. Spor ile dengeli ve düzenli beslenme birlikte düşünülmesi gereken iki konudur. Yani dengeli beslenme olmazsa yapılan spor sadece vücuda eziyet etmek olmaktan başka bir şey olmayacaktır.

Antrenman Sonrası Protein İhtiyacı

Yemek yeme saatlerine çok dikkat etmek gerekmektedir. Vücut belli saatlerde dinlenmeye geçer. Bu nedenle geç saatlerde yemek yememek akıllıca olacaktır. Akşam 8:00 den sonra yenilen ağır yemekler bize yağ ve kilo olarak dönmektedir. Tıpkı bu kural gibi antrenmana başlamadan 2 saat önce yemek yemeyi kesmek gerekmektedir. Antrenman sonrası protein ihtiyacı artmaktadır. Özellikle kaslar için bu büyük bir ihtiyaç olmaktadır. Antrenman sonrası vücut çok fazla proteine ihtiyaç hisseder. Bu nedenle antrenman sonrası tüketilen protein kasların yenilenmesi için çok gereklidir.

Whey Protein Nedir?

Protein vücuttaki kemikleri ve kasların gelişimi için gereklidir. Vücut, özellikle spor ve antrenman harcadığı enerjiyi zamanında alınan proteinle hemen kasa çevirmiş olur. Whey protein nedir? Sorusunun net cevabı şudur. Whey protein sütün içinde mevcut olan bir proteindir. İnek sütünden elde edilen whey protein çok yüksek kalite içermektedir. İnek sütünün peynir yapılması sırasında peynirin altına biriken suyun içinde bulunur. Peynir altı suyunun içerdiği yüksek kalite whey protein bir zamanlar sadece sporcuların tercih ettiği ve bolca tükettikleri bir ürünken şimdi her türlü spor yapanlar tarafından tüketilmektedir.

Antrenman öncesi protein almak, çalışmaya başlamadan en az 45 dakika önce protein almak kendinizi güçlü hissettirir.

Antrenman yaptıktan sonra protein almak, antrenman bittiğinde ilk 45 dakika içinde alınan protein en sağlıklı şekilde enerji ihtiyacını karşılamak için gerekmektedir.

Unutulmaması gereken nokta ise antrenman ya da spor yaparken hiçbir şey tüketmemelidir. Tabi ki su dışında.

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI