Beslenme - Özel Tarifler

Akdeniz Diyeti Sağlıklı Kalbin Anahtarı

Akdeniz diyeti nedir

Akdeniz Diyeti Sağlıklı Kalbin Anahtarı, Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti nedir diye ayrıntılı bir şekilde anlatmak ve başlamak gerekirse, piyasadaki bilinen tüm diyetlerin arasında en açıklanmış ve kanıtlanmış olan bir diyet türüdür diyebiliz. Bu diyet türüne uymak için tonlarca para harcamanıza da gerek yok. Diyet için kullandığımız malzemeler her evde rahatlıkla bulunan malzemeleri ve besinleri içerir. Buna uymak için yapmanız gereken tek şey Akdeniz ülkelerindeki insanların gün içerisinde kullandığı besinleri yemelisiniz. Tüm olay bundan ibarettir. Ve neredeyse tüm diyet türleri sağlığımız için yapılan aktivitelerdir ama bu türün öbür türlere göre bir artısı vardır. Diyet yaparken insan, vücudunu yormaktadır, demin bahsettiğimiz artı ise şudur: Amerika da yapılan araştırmada bu diyetin kalp sağlığı için uygun olduğu tespit edilmiştir.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Evet Akdeniz diyeti nedir açıkladık fakat Akdeniz diyeti nasıl yapılır tabii ki akıllardaki diğer bir sorudur şimdi ise onu açıklamayalım. Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin yapmış olduğu bir incelemesinde, diyetin, sağlıklı olabilecek, fakat uygun takviye olmadan zaman içerisinde eksikliklere neden olan veganizm ile yüksek bir oranda işlenmiş et ile dolu tipik Amerikan diyet arasında bir yere düşmekte olan, deminde bahsettiğimiz gibi kalp sağlığı açısından kesinlikle sağlıklı bir seçim olduğu öne sürülüyor.

Akdeniz diyeti yapanlar bu dediklerimize dikkat etmelidirler. Neredeyse tüm diyet türlerinde kullanılan yumurta süt ve süt ürünleri gibi malzemeler bu türde de kullanılıyor. Süt ürünleri ve yumurtaların kalp rahatsızlığı riskindeki durumu konusunda beslenme uzmanları ve diyetisyenler arasında net bir fikir ortaklığı yok, fakat bunlara diyet içerisinde izin verilmektedir. Az yağlı yoğurt ve peynirler tercih edilmektedir. Yüksek doymuş yağ ve tuz konsantrasyonu sebebiyle tereyağı ve sert peynir gibi ürünler önerilmemektedir. Yumurtalar yararlı besinler içermektedir ve kırmızı et yerine kullanılabilecek bir malzeme konumundadır. Tabii ki her şeyin fazlası zarar olduğu için, haftada beşten fazla yumurta sarısı tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

 

Akdeniz Diyeti Listesi

Geldik en önemli kısma. Her şeyden önce günde ne kadar ürün tüketeceğimizi bilmek çok önemlidir ve herkesin en çok merak ettiği bölüm ise budur. Aşağıda Akdeniz diyeti listesi kolay ve açıklayıcı bir şekilde açıklanmıştır.

SABAH

1 dilim tam çavdar ekmeği (erkekler için iki dilim) 50gram lor peyniri

1tatlı kaşığı zeytinyağı, kekik, pul biber, taze fesleğen domates, yeşil biber, maydanoz

Şekersiz açık çay

ARA ÖĞÜN

1dilim karpuz

ÖĞLE

1kase mercimek salatası

1dilim az yağlı beyaz peynir, 1dilim tam çavdar ekmeği

 

ARA ÖĞÜN

1dilim peynir (erkekler için iki dilim peynir) 2 kepekl grisini, 5 yeşil zeytin

AKŞAM

6 çorba kaşığı kıymalı bezelye

3 çorba kaşığı bulgur pilavı (erkekler için 4 çorba kaşığı), ayran

ARA

1şeftali

10 fındık

Evet şimdiye kadar Akdeniz diyeti nedir, nasıl yapılır ve Akdeniz diyeti listesi gibi şeyleri açıkladık ama bu bilgilerin önemi kadar iradenizin de çok güçlü olması lazım bu yüzden diyet yaparken asla pes etmeyin!

Akdeniz diyeti ile ilgili diğer makalemize BURADAN erişebilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI