40 Yaş Üstü Bireyler İçin Spor ve Egzersiz Programı

Fit ve güçlü bir vücuda ulaşmak 40 yaşındaki bireylerimiz için hayal gibi gözükse de aslında değildir. Tabii ki 40 yaşın getirileri olan zorluklar vardır. Vücut eski esnekliğini kaybetmiştir lakin unutmamamız gereken şey ise vücudumuzun her zaman öğrenebilme yeteneğine sahip olmasıdır.

40 yaş ve üstü bireylerimiz için kuvvet, denge, dayanıklılık ve esneme egzersizleri ön plandadır.Yaşla birlikte kas kütlesi azalıyor bunu önlemek için kilo kontrolü, kan şekeri dengesi ve metabolizma hızı için büyük önem taşıyan kas kütlesini arttırmamız gerekiyor.

Sporunuza başlamadan önce mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelisiniz. Çünkü 40 lı yaşlarda sağlığınız risklere daha açık bir hale geliyor. Doktor kontrolünden sonra doktorunuzla konuşarak size uygun olan egzersizleri öğrenebilirsiniz.

Şimdi sizlere 40 yaş üstü bireylerimizin yapabileceği egzersizlerden bahsedeceğiz.

Ağırlık Egzersizi

Ağırlık egzersizleri kas kütlenizi arttırmaya yardımcı olan egzersizlerdir. Kas kütlenizi arttırmak metabolizma hızını ve yakılan kalori miktarını arttırmanın en iyi yoludur. Ayrıca kas kütlenizi arttırmanız kemik erimesine yakalanma riskinizi azaltır.

Yürüyüş/Koşma 

Çok zorlanmadan yapılan tempolu yürüyüşler veya koşular sağlığınız için küçük ama önemli adımlardır. Günde 10 dakikalık 3 set halinde tempolu yürüyüş veya koşu yapabilirsiniz.

Esneme Ezgersizleri

Esneme egzersizleri diğer egzersizlere göre daha kolay yapılır. Evinizde, evinizin yakınındaki bir parkta veya sokağınızda temiz hava eşliğinde kolayca yapabilirsiniz.

  • Kollarınızı açarak sağa ve sola doğru yatabildiğiniz kadar yatın.
  • Ayakta durun, belinizi bükün ve ellerinizi ayak parmaklarınıza değdirmeye çalışın.
  • Aynı hareketi yere oturarak parmak uçlarınıza değmeye çalışarak yapın.
  • Yere oturarak bacaklarınızı açın, önce sol  elinizi sağ ayak parmaklarınıza değdirmeye çalışın sonra sağ elinizi sol ayak parmaklarınıza değdirmeye çalışın.
  • Ayağa kalın ve belinizin üst kısmını sağa ve sola döndürün.

Yüzme

Yüzme, vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırır. Sadece 20-25 dakika yüzerek 1 saatlik koşunun sağlayacağı faydaları sağlayabilirsiniz. Dayanıklılık, kas gücü ve kalp-damar sağlığına iyi gelen bu egzersiz her yaş için en uygun egzersizlerdendir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Ağırlık Çalışması Ne Kadar Sürmeli ? 30 ? 60 ? 90 ?

İlginizi Çekebilir:  Nabız Ölçer Saat/Bant Nedir? Nasıl Kullanılır?
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *