Dumbell mi ? Makina mı ? | Antrenman Önerileri

Dumbell mi ? Makina mı ? Hangisinde çalışmalısınız ? İkisi arasındaki farklar neler ? 

Spora ilk başlayanlara genelde makina ile çalışmaları önerilir. Bundaki asıl amaç serbest ağırlıkların açılarını tam kavrayamayacağı ve vücudunun sağ – sol tarafında olan kas kütlelerindeki farklılıkları en aza indirmektir. Hiç spor yapmamış biri bench press sehbasında boş ağırlık dahi kaldırsa dengesizlik söz konusu olacaktır. Bundan dolayı spor salonlarında yeni sporcuları makinelere yönlendirirler. Kas kütlesi eşitlenir ve ağırlık stabil olarak kaldırılır.

İkinci bir neden ise hareketlerin açılarıdır. Makinede açılar her insan boyutuna göre ayarlıdır ve hareketi yanlış yapma ihtimaliniz zordur. Fakat serbest ağırlıkta hareket açılarını yanlış yaparsanız spor sakatlanmalarına neden olacaktır. Squat açısını bilmeyen bir sporcu büyük ihtimalle bel fıtığı olacaktır ve ileride ameliyata kadar giden sorunlara yol açacaktır.

Serbest Ağırlık ve Makina Arasına Ne Fark Var ?

Aslında ikiside aynı bölgeleri çalıştırsada, açısını öğrendikten sonra serbest ağırlıkta çalışmanız verimliliğinizi artıracaktır. Makinalarda belli bir ağırlığa çıkabilirsiniz ve makinadan destek alırsınız, serbest ağırlıkta yer çekimine tamamen kaslarınız karşı koyacağından daha büyük yırtıklar oluşmasını ve dayanıklılığı artırmasını sağlayacaktır.

Serbest ağırlıklar ve makine ile antrenman kısmına BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  40 Yaş Üstü Bireyler İçin Spor ve Egzersiz Programı


Sağlıklı Yaşam KoçuComments (1)
  1. Ozan Cevapla

    dambılla çalışırken bileklerim ağrıyor makine dahamı iyidir sizce


Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *