Ev İçin Spor Aletleri Rehperi

Ev İçin Spor Aleti

Ev İçin Spor Aletleri Rehberi

 Yaz yaklaşırken fit bir görünüme kavuşma isteği içten içe oluşuyor. Fakat günlük yaşam koşuları gereği spor salonuna ayıracak vaktiniz olamayabilir. İş hayatı, öğrencilik, özel hayat gibi durumlardan dolayı kendi sağlığınıza daha kısıtlı bir vakit buluyor olabilirsiniz. Fakat bu spor yapmak ve sağlıklı yaşam için engel değil. Rahatlıkla bulabileceğiniz ev için spor aletleri ürünlerinden edinebilirsiniz ve antrenman bölümündeki ki birçok idmanı bu aletlerle rahatlıkla yapabilirsiniz. Ev spor aletleri ile spor salonuna gitmeden kısıtlı bir zaman diliminde en fit görünüme sahip olabilirsiniz.

En İçin Spor Aletleri Nelerdir? Ev İçin Fitness Seti

EV TİPİ DAMBIL SETİ (DUMBELL)

Ev için olmazsa olmaz en iyi spor aleti dambıldır. Dambıl ile birçok egzersizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Göğüs, ön kol, arka kol, sırt, omuz bölgelerini direk olarak etkili bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Eve ufak çaplı bir spor salonu kurmak istiyorsanız bu salonda dambıl mutlaka bulundurmalısınız.

Ev için dambıl seti alırken neye dikkat edilmelidir?

Egzersizleriniz farklı bölgelere göre farklı ağırlıklarda olacağı için dambıl ağırlıklarının sürekli değişeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Değişen ağırlıklı dambıl ve sabit ağırlıklı dambıl setleri vardır. Değişen ağırlıklı bir dambıl seti alırsanız fiyat olarak daha uygun olacaktır fakat set aralarında zaman kaybetmenize ve soğumanıza etki edecektir. Özellikle drop set ve süper set egzersizlerine uygun olmayacaktır, bundan dolayı sabit ağırlıklı dambıl seti almanızı tavsiye ederiz. Ev için başlangıç olarak 5kg, 7,5kg, 10kg, 12,5kg dambıllar yeterli olacaktır.  Yetersiz geldiklerini hissettiğiniz zaman yeni dambıl seti edinme zamanı gelmiş demektir.

EV İÇİN HALTER SETİ

Dambıl ile olan egzersizleri bitirdiğinizi varsayalım fakat neredeyse bütün idmanlarda halter ile yapılan egzersizler bulunmaktadır. Bundan dolayı ev için halter seti ihtiyacınız olacak. Halter setlerinde de sabit ve değiştirebilir setler bulunmaktadır. Hem yer avantajı hem de fiyat olarak uygun olması için ağırlığı değiştirilebilen halter setlerinden edinin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Sporcu Meyve Yer Mi ?

Halter Setinin içinde bulunması gerekenler

  • Düz Bar
  • Z Bar
  • Minimum 55 kg ağırlık

Ev için alacağınız halter seti ağırlıkları içerisine köpük sıkılmış veya kum ile doldurulmuş halterler olmamalıdır. Antrenman arkadaşınız olmadan çalışacağınız için elinizden düşebilir ve patlayabilir, bunun yerine döküm halter setini tercih etmelisiniz.

EV İÇİN ÇOK FONKSİYONLU BENCH VE MEKİK SEHPASI

Özellikle göğüs ve karın antrenmanlarında fazlasıyla ihtiyacınız olacak, evde yeriniz yoksa basit bir sehpa kurabilirsiniz fakat hareketlerde açı vermeniz çok zor olacaktır. Bu sehpaların katlanabilir ve halter koyulabilir olması çok önemlidir. Ev için düz mekik sehpalarını tavsiye etmiyoruz.

EV İÇİN KOŞU BANDI

Yukarıdaki aletler evde ağırlık çalışması için yeterli olacaktır. Antrenmanın birde kardiyo bölümü olacaktır. Her birey için zorunlu değildir fakat evde koşu bandı antrenmanları sağlığınız ve kondisyon arttırmanız için faydalı olacaktır.

Eve koşu bandı alırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Kilonuza ve bacak boyunuza uygun koşu bandını seçmelisiniz birçok koşu bandı hafif kilolu insanlarda dahi hızlıca bozulmakta, bandı kaymakta ve çökmektedir.
  • Ev tipi ve eğimli koşu bandı seçmelisiniz. Kaplayacağı alandan dolayı katlanabilir ve taşınabilir koşu bantları daha ideal olacaktır. Aynı zamanda dayanıklılık koşuları için yükseklik ayarının otomatik olmasına dikkat etmelisiniz. Yükseklik ayarı manuel ve otomatik koşu bantlarının arasında çok az fiyat farkı bulunmaktadır fakat işlevsel olarak aralarındaki fark gayet yüksektir.

 EV İÇİN KONDİSYON BİSİKLETİ

Koşu bandına ayıracak yeriniz yoksa veya maddi durumunuz elverişli değilse ev için spor bisikletini tercih edebilirsiniz. Özellikle karın ve bacak bölgenizi çalıştıracağı ve iyi bir yağ yakıcısı olacağı için spor bisikletini evde ki spor salonunuza eklemelisiniz.

Ev için kondisyon bisikleti alınırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Koşu bandı gibi kilonuza elverişli bir ev kondisyon bisikleti seçin. Spor salonlarında kullanılan yüksek kalitedeki ürünlere ihtiyacınız yok bu bisiklet 7-24 çalışmayacak. Bundan dolayı bütçenizi zorlamayacak ve kalite olarak orta seviyede bir bisiklet tercih edebilirsiniz.
  • Evde kullanım için kondisyon bisikletlerinin manuel ve dijital ayarlı çeşitleri bulunmaktadır. Dijitali tercih ederseniz antrenman anında ekstra bir ayarlama yapmanıza gerek kalmayacaktır istediğiniz anda zorluk derecesini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Fakat manuel bisikletlerde zorluk derecesini ayarlayıp idmana devam etmeniz gerekecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Kortizol Nedir? Nasıl Azaltılır?

Ev için spor aletleri bunlarla sınırlı değildir fakat antrenman anında en çok kullanacağınız spor aletleri yukarıdaki ürünlerdir. Fiyat – Performans ikilisini ele aldığımızda en iyi spor aletleri açıkladığımız ürünlerdir.Sağlıklı Yaşam KoçuBir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *