Antrenman

Drop Set Nedir ? Nasıl Yapılır ? Ne İşe Yarar ?

Drop Set Nedir ? Nasıl Yapılır ? Ne İşe Yarar ? Kimler Drop Set Yapabilir ?

Drop Set Nedir ?

Drop Set ağırlık antrenmanlarında son seti yaptıktan sonra ağırlığı bir miktar azaltarak bir kaç tekrar daha yapmaktır. Drop set yıllardır profesyonel sporcular tarafından yapılmasına rağmen günümüzde yeni yeni popüler hale geldi. Drop Set kasları sonuna kadar zorlayacağından en küçük kasın dahi gelişmesini sağlayacak kas gelişiminizi extra arttıracaktır. Süper Set ile çok karıştırılır fakat aralarında büyük farklar vardır. 

Drop Set Nasıl Yapılır ?

Sporcuların en çok sevdiği hareketten yola çıkalım. Bench Press sehpasına yattınız. 4 * 12 tekrar 60 kg da kaldırdınız. Kaslarınız tir tir titriyor, şimdi dinlenmeye geçeceksiniz. HAYIR…… Drop Set Vakti. 40 kilograma indiriyorsunuz. Birkaç (bunu kendi kas kütlenize göre harekete başlamadan önce ayarlayın antrenman esnasında durmamanız gerekiyor) set daha yapıyorsunuz ve ağırlık kaldıramayacak hale geldiniz. Bitti mi ? Tabiki Hayır. “No Pain No Gain!”

Durmadan (burası önemli) Ağırlıkları 30 kg ya indirdik tekrar bir kaç set daha yapıyorsunuz. Bitti mi? (Az kaldı) ağırlıkları 20 kilograma indirip ben bittim lafını duyana kadar setinizi tamamlıyorsunuz. Geçmiş olsun harika pump oldunuz fakat yarın göğüs acısı sizleri bekliyor 🙂

Drop set nasıl yapılır nedir nasıldır

Drop Set Tarifi

Drop Set Mantığı Nasıldır ?

Drop Set mantığı tam olarak büyük kas grupları için set bittikten sonra ağırlıkları %30 ar azaltarak, küçük kas grupları için set bittikten sonra ağırlıkları %15 ile %20 arasında azaltarak gücünüzü minimum seviyeye indirip hareketi sonlandırma şeklindedir.

Drop Set Hangi Aletlerle Yapılır?

Drop Seti dambıl, barbelli makina, vücuda takılan ağırlıklar gibi azaltılabilecek bütün ağırlıklarla yapabilirsiniz. Barbell da ağırlıkları azaltırken dambıllda ise daha küçük ağırlıklarla devam edebilirsiniz. Yani belli bir aleti yok spor salonu emrinize amade 🙂

Drop Set Hangi Hareketlerde Yapılır ?

Bütün hareketlerde Drop Set yapabilirsiniz. Hareketi bozmamaya sakatlanmamaya dikkat edin.

Drop Set Bu Kadar Zor mu?

Uygulaması anlatmasından daha kolay fakat biraz sancılı olabilir. Kısa süre sonra vücudunuzdaki parçalanmayı ve kaslarınızdaki büyümeyi görünce paha biçilemeyecek bir mutluluk verecek.

Drop Set Avantajları Nelerdir ?

 • Kas büyümesini direk olarak artırır.
 • Erkeklik hormonu salımını artırarak büyümeye extra katkısı olur.
 • Büyüme hormonu salgılanmasını sağlar
 • Gücünüzü sonuna kadar kullanacağınız için kas liflerini sonuna kadar kullanırsınız. Ve en küçük kas lifinin dahi genişlemesini sağlar.
 • Kısıtlı zamanı olanlar için şiddetli bir antrenmandır.
 • Parçalanmak isteyenler için vazgeçilmez antrenmanlardan biri olmalıdır.
 • Antrenman esnasında extra ter atacağınızdan dolayı kilo vermek isteyenler için çok sağlıklı bir antrenman olacaktır.

Drop Set Kimler Yapmalı ?

Drop Set kas liflerini sonuna kadar zorlayacağı için kaslarda zedelenmelere ve ısınmadı ise sakatlıklara yol açabilir. Drop seti ileri seviyedeki sporcular yapmalıdır.

Drop Set Kimler Yapmamalı ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi kas liflerini zorlayacağından dolayı orta seviye ve başlangıç seviyesindeki sporcular için uygun değildir. Eğer spor hocanız programınıza ilk aydan drop set ekliyorsa o salondan uzaklaşmayın KAÇIN. Sakatlanmanıza sebebiyet verecektir.

Drop Set Ne Zaman Yapmalı ?

Drop Set zorlayıcı ağır bir çalışma olduğundan dolayı maksimum dört hafta yapılıp sonrasında dört haftalık ara verilmelidir. Kaslar kendini onardıktan sonra tekrar drop sete başlayabilirsiniz.

İdeal Drop Set Programı Nasıldır ?

4*10Bench Press den yola çıkıyoruz.

 1. Set 60 kg 10tekrar
 2. .Set 60 kg 10tekrar
 3. Set 60 kg 10tekrar
 4. Set 60 kg 10Tekrar

Durmadan Drop Sete geçiyoruz.

 1. drop 40 kg 6 tekrar durmadan
 2. drop 30 kg 6 tekrar

Geçmiş olsun 🙂

İyi Sporlar

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI