Beslenme - Özel Tarifler

Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Günde kaç Tane Yumurta Yenmeli?

yumurtanın faydaları yumurtanın zararları

Sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilmemiz için gerekli olan besinlerin en önemlilerinden olan yumurta protein bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan D vitamini, fosfor, demir, protein, fosfor ve yağlar ile tam bir vitamin deposudur. Ortalama olarak bir insan günde iki yumurta tüketebilir. Haftada en az (minimum) dört yumurta tüketmek gereklidir. Yumurta tüketimi çocuklar, orta yaşlılar ve yaşlılar olarak farklılık gösterir. Netice farklı yaş gruplarının alması gereken kalori miktarı değişkenlik göstermektedir.

Yumurtanın Faydaları

Faydaları saymakla bitiremeyeceğimiz vitamin deposu yumurta, dilerseniz haşlanmış yumurta dilerseniz tavada yumurta olarak pişirilerek tüketilebilir. Örnek vermek gerekirse Canan Karatay’ın önermiş olduğu az haşlanmış bir şekilde yumurta tüketmek daha faydalıdır. Fazla pişirildiği takdirde yararları kaybolabilir. Çok haşlamaya bağlı olarak etrafında yeşillenme, grileşme meydana gelebilir ve böylece yumurtanın zararı oluşur.

Yumurtanın faydaları saça canlılık kazandırır. Birçok saç maskelerinin içinde yumurta kullanılmaktadır. Saç diplerini güçlendirdiği için canlı ve parlak saçlara yumurta ile kavuşabilirsiniz. Faydaları saymakla bitmeyen yumurta, çocuklar için de tam bir vitamin deposudur. Özellikle çocuk gelişimi için büyüme, gelişme, göz sağlığı açısından mutlaka günde bir tane tüketilmelidir. Anne sütünden sonra en faydalı besin grubundan olan yumurta, çocuk gelişim sağlığı açısından da önemlidir. Yumurta faydaları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Kalp ve damar sağlığını korur.
  • Vücut direncini artırır.
  • Beyni geliştirir, beyin sağlığını korur.
  • Kemik ve kas sistemini korur, geliştirir.
  • Göz sağlığını korur.
  • Cilt sağlığını korur.
yumurtanın faydaları

Günde kaç yumurta yenmeli ?

Yumurtanın Sporculara Faydaları

Spor yapanlar, genellikle uygulamış oldukları diyet, vücut geliştirme ve kas geliştirme aktiviteleri nedeniyle en çok yumurta tüketmeyi tercih ederler. Yağ oranı düşük olduğu için sporcuların en çok tercih ettiği besindir. Kas gelişimini sağlarken spor sırasında verilen enerjiyi korur ve vücudu dengeler. Yumurtanın sporculara faydaları oldukça fazladır.

Ayrıca kilo vermek isteyen kişiler yumurta yiyerek hem düzenli kilo verebilir hem de zinde bir beslenme programı uygulayabilir. Yumurtanın faydaları diyetisyen kontrolünde gerçekleştirilirse o zaman gerçek amacına ulaşabilir. Kaç günde ve kaç adet yemeniz gerektiği konusunda size diyetisyeniniz yardımcı olacaktır.

Yumurtanın Zararları

Saymakla faydalarını bitiremeyeceğimiz vitamin deposu yumurta faydaları ve zararları nelerdir? Diye bahsedecek olursak, fazla tüketildiği zaman zararlı olabilir. İçinde bulunan yağ fazla alınırsa damar tıkanıklığı gibi risklere sebep olur. Özellikle bayanlar tarafından cilde uygulanan yumurta maskesi, alerjik reaksiyonlara, ciltte tahriş ve kızarıklıklara yol açabilir. Özellikle böbrek hastalarında, fazla tüketim fazla protein yüklemesine neden olup ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir.

Gerek yumurta sarısı olsun gerek ise akı olsun, vücudumuzun birçok vitamin ihtiyacını karşılarken dozunda ve az pişmiş bir şekilde tüketmek hepimizin sağlığı açısından önem arz eder. Yumurtanın zararları ortaya çıkmaması için dozunda kullanmak önemlidir. Yumurtaya karşı alerjiniz var mı onu da göz önünde bulundurmalısınız.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI