Beslenme - Özel Tarifler

Su Diyeti Kaç Gün Yapılmalı? Gün Gün Su Diyeti Evreleri

su orucu, su diyeti

Su Diyeti

Herhangi bir kronik hastalığınız yok, sağlık durumunuz yerinde veya en azından sağlık açısından riskli bir durumda değilsiniz. Bedeninizi ve ruhunuzu arındırmak istiyor ve çözüm arıyorsanız. Cevabı Su Diyeti ya da diğer adıyla Su Orucu olacaktır. Vücudunuzda oluşan tüm zararlı toksinleri atmanızı, bedeninizi ve ruhunuzu temizlemenizi sağlayan su diyeti – su orucu mutlaka doktora danışılarak yapılması gereken bir arınma diyeti olarak tanımlanır. Bu diyeti dünya çapında duyuran ve uygulayan duayen ismi Dr. Aidin Salih’dir.

Doğduğumuz andan itibaren düşünürseniz aslında şekerli ve tuzlu ya da katı gıdaları almıyoruz. Bunlara daha sonradan almaya başlıyoruz. Şeker ve tuz hayatımıza sonradan giren tatlardır. Ama bizi cezbeden tatlar olurlar. Çünkü vücutta enerjiye çok çabuk dönüşürler ama sağlıksızdırlar. Eğer kilo probleminiz, tansiyon probleminiz varsa ilk olarak doktorunuz size, şekeri, tuzu, unu ve yağı azaltmanızı ya da hayatınızdan çıkarmanızı isteyecektir.

Doğal olmayan gıdalar sağlığımızı tehdit eder, hastalık ve kilo olarak geri döner. Böyle durumlarda yapmamız gereken dengeli beslenme ve aktiviteleri artırma yani hareket etmektir.

Peki diyet yaparak bedeninizi inceltme, dinlendirme yaparken ruhunuz ne alemde hiç düşündünüz mü? Stresli bir hayat yaşıyoruz. İster istemez bu durum ruhumuzu yoruyor. Bu yorgunluklar da kilo yapar ve sağlığımızı bozar. Uzun yıllardır alternatif tıp ile birlikte uygulanan su orucu yöntemi son yıllarda herkesin dikkatini çekmeye ve çoğu kişi tarafından uygulanmaya başlamıştır.

7 Günlük, 10 günlük, 21 günlük ve 40 günlük süreleri olan Su diyeti uygulanmadan önce mutlaka hazırlık yapılmalıdır. Nedir bu hazırlık? Yapmaya karar verdiniz ise unutmamalısınız ilk günler zorlanacaksınız. Vücut alışık olduğu katı ve şekerli gıdalardan mahrum kaldığı için size sinyaller gönderecektir. Bu sinyaller, halsizlik, baş ağrısı, huzursuzluk olabilir. Bunlar ilk üç gün karşılaşılabilecek durumlardır panik olmayın

Su Orucu (Su Diyeti) Nedir?

Su orucu diğer adıyla su diyeti belli periyotlar ile uygulanabilen sadece su içilerek (başka herhangi bir sıvı alınmadan meyve suyu, süt gibi) katı hiçbir besin tüketilmeyen ilk günleri zorlu fakat etkilerini gördükçe motive edici bir diyettir. Başta da belirttiğimiz gibi mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Su orucu 7 günlük, 10 günlük, 21 günlük ve ileri safha 40 günlük su diyeti olarak yapılabilir. Vücudun zararlı toksinlerden temizlenmesi mantığı hakimdir. Vücudunuzun temizlenmesi yanı sıra ruhi ve manevi bir temizlik de esas alınır. Şöyle ki sabırlı olma, stressiz yaşama ve dinginlik vermesi açısından da faydalıdır.

Su Orucu (Su Diyeti) şartları nelerdir?

Su Orucu veya su diyeti yapacak iseniz, uymanız gereken bazı kurallar vardır. Sağlığınız için bunlara mutlaka uyun.

 • Su orucu diğer adıyla su diyeti yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Herhangi bir sağlık probleminiz olmamalı. Kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza bilgi verin.
 • Sağlıkla ilgili sıkıntınız yok ise başlamadan önce iyice bilgi edinin.
 • Su orucuna başlamadan önceki birkaç gün hafif yiyecekler yiyin.
 • Özellikle ilk üç gün zor olabilir. Panik olmayın.
 • İlk üç gün baş ağrısı (vücut özellikle tatlı, şekerli şeyler ister bu nedenle başınız ağrıyabilir), halsizlik, yorgunluk yaşayabilirsiniz.
 • Üç günün sonunda kolon temizliğinin de sağlanması için lavman yapmanızı tavsiye ederiz.
 • Katı herhangi bir besin alınmamalıdır.
 • Su orucu sırasında herhangi bir sağlık problemi yaşarsanız derhal diyeti kesin ve doktorunuza bilgi veriniz.

su orucu faydaları

 7 Günlük Su Orucu Nasıl Yapılır?

Su orucunu ilk defa yapacak iseniz 7 günlük su orucu ile başlamanız daha motive edici olacaktır. Çünkü eğer buna vücudunuzu da hazırlamadınız ise özellikle ilk günler çok zorlanabilirsiniz. Felsefesi vücudu ve zihni temizlemek olan Su orucu (Su diyeti) için beslenme tamamen su veya mineralli su içme şeklinde olacaktır. Katı gıda alımı kesinlikle yasak olan bu diyet yöntemi dışarıdan herhangi bir besin alımını durdurmak için yapılır.

Vücudunun yiyecek tarzında alım olmadığı için bünyenizdeki birikmiş olan enerjiyi kullanacaktır. Bu da en iyi enerji kaynağı olarak yağları hedef alır. Öyle ki 1 hafta su orucu sonucu 7 kiloya kadar kilo verme durumu olabilir.

İlk günlerin zor geçeceğini söyledik fakat sizde vücudunuzda oluşacak değişiklikleri çok net göreceksiniz. İlk üç gün göreceğiniz halsizlik, baş ağrısı, uyuşukluk gibi etkiler üçüncü günden sonra yerini enerjik bir yapıya bırakır.

Vücudunuzda toksinlerin atılmaya başlaması nedeniyle cildinizde bile tazelenmeyi fark edeceksiniz. Uzmanların üçüncü günden sonra lavman yapmanın kolon temizliği için faydası olduğunu ve vücut temizliğine ve zararlı parazitlerin de bu aşamada vücuttan atılmasına fayda sağladığı belirtilmektedir.

10 Günlük, 21 Günlük ve 40 Günlük Su Orucu Nasıl Yapılır?

10 günlük su orucu 1 hafta yapılan ile aynı tarzdadır. Su orucunun gün artırmak ile değişen bir rutini yoktur. Yalnız 21 günlük veya 40 günlük su orucu yapmak için ilk olarak 7 veya 10 günlük su orucu ile kendinizi denemelisiniz. Çünkü direk uzun süreli su orucuna başlamak, zorlayıcı ve yıpratıcı olabilir.

21 veya 40 günlük su oruçlarını yapan çoğu kişi deneyimlerinde Ramazan ayını tercih etmenin daha iyi bir dönem olduğunu belirtmektedir. Şöyle ki örneğin 21 günlük su orucu yapacak iseniz ilk 9 gün normal oruç tutarak vücudunuzu su orucuna hazırlar, sonrasında 21 gün su orucu yapabilirsiniz. Başta tuttuğunuz oruç sayesinde vücut uzun sürekli açlık haline alışacağı için devamı kolay olacaktır. Aynı rutini 40 Günlük su orucu içinde kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

İster bir haftalık olsun ister 40 günlük uzun süreli olsun su orucu ile vücudunuzda göreceğiniz değişiklikleri sıralarsak,

Gün gün su orucu evreleri;

Su orucu ile vücudunuzda oluşan değişimleri çok net fark edeceksiniz. Bunlar ilk zamanlar belki sizi rahatsız edecek ama dikkat etmeden aldığımız tüm besinlerin nasıl vücudumuzda biriktiğini ve vücut kirliliği oluşturduğunu göreceksiniz.

 1. ve 4. Gün;

Temizlenmeye başlayan kan sayesinde kolesterol düzeyiniz düşmeye başlar.

Zararlı toksinlerde atılmaya başladığı için ağız ve nefesiniz kokabilir. Aynı şekilde terinizde de ağır bir koku oluşabilir. İdrarınız koyulaşır ve kokusu ağır olabilir.

Bu dönemde böbrek taşı veya kumu dökebilirsiniz.

Cildiniz tepki vermeye başlar, kaşıntı, sivilce, aft oluşabilir.

Tansiyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Bulantı, kusma, titreme görülebilir.

 1. ve 7. Gün;

En zorlayıcı günler olabilir nefesiniz ve derinizden aseton kokusuna benzer koku gelebilir.

Vücudunuz artık kendinden beslenmeye başlar. Yani bünyesindeki besinleri kullanır. Yağlar enerjiye dönüşmeye başlar.

 1. ve devamındaki Günler;
 2. Gün itibariyle vücut artık elindeki tüm kaynakları verimli kullanmaya ve zararlı kusurlu olan bölümleri düzeltmeye başlar. Örneğin mantar, iltihap gibi rahatsızlıkları iyileştirir. 7.günden sonraki evrelerde kilo verme yavaşlayabilir. Vücut daha zinde ve daha enerjik olur.

Su orucu yapılırken eğer aşırı acıkma hissederseniz oda sıcaklığında su için ve yatarak dinlenin. Su orucu döneminde aşırı olmayacak şekilde egzersiz, yürüyüş yapabilir, zihin temizliği için meditasyon yapabilirsiniz. Ağır egzersizler fazla yorulmanıza neden olur bu da motivasyonunuzu kırar.

su orucu kaç kilo verdirir

su orucu kaç kilo verdirir

21 Günlük Su Orucu Faydaları Nelerdir?

Vücudun baştan ayağa tazelenmesini ve yenilenmesini sağlayan su orucu bedeniniz de ne tür faydaları olduğunu gelin şöyle bir bakalım;

21 günlük su orucu faydaları;

 • Doktor gözetimi ile yapılan uzun süreli su orucu aşağıdaki rahatsızlıkların giderilmesinde faydalıdır.
  • Sindirim sistemi problemleri
  • Eklem rahatsızlıkları
  • Sinüzit
  • Alerji
  • Bağırsak iltihabı
  • Şeker hastalığı
  • Migren
  • Kabızlık gibi daha birçok sağlık problemleri
 • Üç hafta yapılan su orucu sayesinde sindirim sistemi dinlenmiş olur. Bu ara tüm organlar kendini yeniler.
 • Toksinlerin atılması sayesinde kendinizi daha enerjik ve canlı hissedersiniz
 • Uykunuz düzene girer
 • Su orucu cilt için de önemlidir. Cildiniz tazelenir ve canlanır.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • 21 günlük su orucu sonucunda vücut yapınıza bağlı olarak 8 ile 12 kilo verebilirsiniz. Normal beslenmeye geçtiğinizde yeme içmenize dikkat ederseniz kilo almazsınız.
 • Göz probleminizde özellikle kataraktta gerileme sağlar.
 • Açlığı yaşamak iç dünyanıza yolculuğu kolaylaştırır, stresi azaltır, empati duygunuzu geliştirir. Ruhunuzu dinlendirir.

Su Orucu Bittikten Sonra Nasıl Beslenmeli?

Su orucu yaparken diyetiniz biter bitmez neler yiyeceğinizin hayalini kurabilirsiniz. Tatlılar, börekler, çeşit çeşit yemekler. Ama maalesef su orucu biter bitmez böyle bir beslenmeye geçemezsiniz. Eski rutinlerinize dönebilmek için 2 ila 3 haftaya ihtiyacınız var. Bu sizi korkutmasın çünkü aslında vücudunuzda bir sıkıntı yok ama katı besinlere çok hızlı geçerseniz sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Ayrıca bu kadar emek ve zaman harcayarak beden ve ruh temizliği yaptınız. Bunları bir çırpıda tersine çevirmemelisiniz.

Su orucu (su diyeti) size sağlıklı yaşamın kapılarını açarken, iç dünyanıza da yolculuk yapmanızı sağlar. Tek düzen su ile beslenme vücudunuzu tazeler, ruhunuzu da sabırlı olma ve dinginlik konusunda geliştirir.

Aslında tüm diyetlerin ana besini sudur.  Su yaşamın başlangıcı ve kaynağıdır. Açlık ve susuzluk kıyaslandığı takdirde aç yaşamak belli bir noktaya kadar evet ama susuzluğun maalesef böyle bir dayanma noktası yoktur. İşte bundan yola çıkarak aç kalarak kilo verebilirsiniz ama suyun yeri ayrıdır ve suyu asla hayatınızdan eksik etmemelisiniz. Sağlıklı bir yaşam için vücut yapınıza bağlı olarak değişse de günde en az 1,5-2 litre su tüketmelisiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI