Beslenme - Özel Tarifler

Spordan Önce Enerji Veren Besinler Nelerdir

spordan önce enerji veren

Spor Öncesi Enerji Veren Besinler

Spor yapmak herkese zevk veren aktivitelerini başında gelir. Ancak pek çok kişi spor yaparken spor öncesi enerji veren besinler tüketmediği için çok fazla yorulup halsizleşebiliyor. Çünkü kasların ve vücudun enerji kaynağı olan karbonhidratlar azalıyor ve vücut otomatik olarak pes ediyor. Uzun süre tempolu bir şekilde spor yapmak için iyi bir enerjiye sahip olmak şart. Bu enerjinin yolu ise sağlıklı ve enerji veren besinlerden geçiyor.

Spora boş bir mide ile başlamak oldukça tehlikeli. Vücut ihtiyacı olan enerjiyi besinler yoluyla almamışsa kaslarda bulunan enerjiyi tüketmeye başlıyor ki bu da kas erimesine sebep olan etmenlerden biri. Özellikle kas geliştirmek isteyen kişilerin kesinlikle spora gerekli besinleri almadan başlamaması gerekiyor.

Spor Öncesi Enerji Veren Yiyecekler

Enerji veren yiyeceklerin başında gelenler.

Yulaf Ezmesi; Enerji vermede oldukça başarılı bir yiyecek olan yulaf ezmesi kilo vermek isteyen kişiler için de ideal bir tüketim kaynağıdır. Kompleks karbonhidratlar ve bolca lif içermesi açısından sporcular arasında çok tercih ediliyor.

Patates; Harika bir spor öncesi enerji kaynağı olan patates fırında ya da haşlama ve yağsız olarak tercih edilmelidir. 1 orta boy patates spor öncesi gerekli enerjiyi verecektir.

Yeşil Bezelye; Karbonhidrat açısından çok zengin bir besin grubu olan bezelyenin 100 gramı 118 kaloridir ve bu kalorinin yüzde 83’ü ise karbonhidrattır. Bu miktar günlük karbonhidratın büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Spor Öncesi Enerji Veren Meyveler

Sağlık açısından vazgeçilmez olan ve mevsimine göre günlük olarak tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında gelen meyveler enerji almak içinde ideal kaynaklardır.  Muz bu kaynakların başında gelen bir meyvedir. Hemen hemen herkes tarafından çok sevilen muz karbonhidrat deposu bunun yanında yüksek orana lif ve nişasta içerir ve bu sayede vücut için gereklidir enerjiyi sağlar. Yeşil elmada yüksek karbonhidrat değeri sayesinde spor öncesi enerji veren meyvelerin başında yer alır.

Sağlıklı egzersizler için spor öncesi yüksek enerji veren besinler tüketmek vücut anatomisi için gereklidir. Bu besinlere protein barlar, yeşil mercimek, yaban mersini, yumurta gibi yiyecekler eklemek mümkündür.

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI