Sporcuların Vazgeçilmezi Olan Yulaf/ Yulaf Ezmesi Nedir?

Yulafı çoğu insanın ağzından duymuşuzdur. Kimi tadı hakkında olumlu düşüncelerini dile getirse de kimisi yulafın tadı hakkında pek olumlu düşünmez. Peki nedir bu tadı yüzünden yemeye korktuğumuz yulaf?

 

Yulaf/ Yulaf Ezmesi Nedir?

Yulaf buğdaygillerden olan boyları 50 ile 150 cm’ye kadar uzanabilen otsu bir tahıl bitkisidir. Tanelerinden yulaf ezmesi yapılır. Yoğurt, süt veya ılık su ile karıştırılarak çeşitli şekilde tüketilebilir. Yulaf ezmesi içerisinde bol miktarda aminoasit bulundurur bu açıdan önemli bir protein kaynağıdır. İçeriği de oldukça zengindir. %19 kaliteli protein %62 kaliteli karbonhidrat %7 yağ ve %12’si de liften oluşur. 

 Neden Yulaf/ Yulaf Ezmesi Tüketmeliyim?

Yulaf aynı zamanda yulaf ezmesi lifli ve proteinli bir yiyecek olduğundan içeriğindeki karbonhidrat kan şekerini hızlı yükseltmez (Bütün tam tahıllarda geçerlidir bu.). Bu da yağlanmaya neden olmadan karbonhidrat alınması anlamına gelir ve bu yüzden tercih edilir. Yalnızca vücut geliştirenler için değil, herkes için ekmeğe iyi bir alternatiftir. Yoksa yağının az olmasından değildir. Aksine karbonhidratlı bir yiyeceğin yağının ve proteininin az olması daha kötüdür, zira kana hızlı karışması anlamına gelir bu ki yağlanmanın birincil sebebidir. Düzenli tüketildiğinde yulafın kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. İçerisinde bulunan lifler midede jel bir yapıya dönüşür ve kolesterolün absorbe edilmesini önler.

 

 Sporcular Neden Yulaf/ Yulaf Ezmesini Tercih Ediyor?

Bakıldığı zaman yulaf ezmesi çok kaliteli bir karbonhidrat türüdür.  Kan şekerini dengeler yani kan şekerinde ani yükselme ve alçalma göstermez.  Vücudu tok tutar, yavaş emilir. Kan şekerini dengelemesinin sebebi yavaş emiliminden kaynaklıdır. Aminoasitler bakımından zengindir. Diğer karbonhidrat türlerine bakıldığı zaman aminoasitler bakımından baya zayıf kalır ama yulaf ezmesi aminoasitler bakımından zengin olduğu için daha ön plandadır. Yüksek lif oranına sahiptir. Yüksek lif oranına sahip olduğu içinde sindirim sistemini düzenler ve sindirim sistemine yardımcı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Protein Tozu Yerine 7 Proteinli Gıda

Bugün sizlere yulaf/ yulaf ezmesinin sporcular için olan önemini anlattık. İyi sporlar, sağlıklı  günler dileriz 🙂

 
Comments (2)
  1. Nihal Cevapla

    Sağlıklı olan herşeyin tadı kötü bu da öyle:((

  2. Aslı Cevapla

    Aynen öyle


Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *