Spor sonrası kas ağrısı nasıl geçer ?

Spordan sonra kaslarımda neden ağrı hissediyorum?

Spordan bir veya iki gün sonra ortaya çıkan kas ağrıları kondisyon düzeyinize bakılmaksızın herkesi etkileyebilir. Ama bu durum sizi durdurmasın. Bu tür kas sertliği veya ağrılar normaldir, uzun sürmez ve aslında formda kalacağınızın bir işaretidir.

 

Egzersiz sonrası ağrıyan kaslarınızın sizi soğutmaması için yapmanız gereken kas ağrılarınızı nasıl daha iyi yönetebileceğinizi öğrenmeniz olacaktır.

Egzersiz yaptıktan sonra neden kaslarım ağrıyor?

Gecikmiş başlangıçlı kas ağrıları olarak bilinen fiziksel aktivitenin ardından oluşan ağrılı kaslar, yeni bir egzersiz programına başladığınızda, egzersiz rutininizi değiştirdiğinizde veya düzenli egzersizlerinizin süresini veya yoğunluğunu arttırdığınız zaman ortaya çıkabilir.

Kaslarınızı, rutininden farklı bir şekilde daha fazla çalıştırdığınız zaman, kas liflerinizde mikroskobik hasara meydana geldiğine ve kas ağrısına veya sertliğine neden olduğuna inanılır.

Gecikmiş başlangıçlı kas ağrıları sıklıkla yanlışlıkla laktik asit birikmesinden kaynaklandığına söylenmektedir.

Kas ağrıları kimleri etkileyebilir?

Seçkin sporcular dahil, yıllardır egzersiz yapanlar bile, yani aslında herkeste kas ağrıları oluşabilir.

Egzersiz yapmaya yeni başlıyorsanız sizin için biraz endişe verici olabilir ve  psikolojik olarak ilk coşkusunuzu size kaybettirebilir. Bu durumun sizi etkilemesine izin vermeyin.

İyi haber şu ki, kaslarınız ağrılara inat uygulanan yeni fiziksel aktivitelere alışınca, acı ve ağrılarınız azalacaktır.

Ağrılar, kaslarınız iyileştikçe ve alışkanlık kazandıkça daha fazla dayanıklılık ve güç kazandıran bir adaptasyon sürecine girerek daha rahat spor yapmanıza olanak sunacaktır. 

Ne tür etkinlikler kas ağrılarına neden olabilir?

Alışık olmadığınız herhangi bir harekete geçiş yaptığınızda kas ağrılarınızın olmasına neden olabilir. Yeni bir egzersiz yapmak, normal egzersiz yapmaktan daha zor veya kaslarınızı farklı bir şekilde çalıştırmanızda kas ağrılarına neden olacaktır.

 

Kas ağrıları ne kadar zaman sonra geçer?

Kas ağrıları tipik olarak 3 ila 5 gün sürer. Hafif ila ağır arasında değişebilen ağrı genellikle egzersizden 1 veya 2 gün sonra ortaya çıkar.Bu tür kas ağrıları, egzersiz sırasında yaşayabileceğiniz herhangi bir ağrı ile karıştırılmamalıdır, örneğin kas gerilmeleri veya burkulmalar gibi bir akut, ani ve keskin ağrı farklı sonuçlar doğurarak spor hayatınızı etkiyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Spordan Sonra Kas Ağrısı Olmalı mı ?

Kas ağrılarını nasıl azaltabilirim?

Kas ağrılarınızı tedavi etmenin basit bir yolu yok. Hiçbir şeyin% 100 etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

Bu şeyler bazı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir:

  • Buz torbaları
  • Masaj
  • Kas germe
  • Hafif egzersizler
  • Ilık banyo

Kas ağrıları genellikle tıbbi müdahale gerektirmez. Fakat ağrı dayanılmaz hale gelirse, şiddetli şişlik yaşarsanız veya idrarınız kararırsa doktorunuz ile görüşerek tıbbi yardım almalısınız.

Bahsettiğimiz bu yöntemleri biraz açıklamak gerekirse

Bir buz torbası kullanın

Akut bir yaralanma veya kas-eklem bölgesinde şişlik olduğunu fark ederseniz ve bölgenin ılık olduğunuz hissediyorsanız, bir buz torbasını ince bir havluya sarın ve yaklaşık 15 dakika ağrıyan kasların olduğu bölgeye yerleştirin. Herhangi bir şişlik yoksa ve kaslar egzersizden sadece ağrınız varsa, kan dolaşımını artırmak için 15 dakika boyunca bir buz paketi uygulayın.

Masaj 

Muhtemelen hepinizin en çok sevdiği başlık bu olacaktır. Spor sonrası ağrıyan kaslarınızı gevşetmeye ve kas ağrılarınızı yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

Germe,germe,germe

Ağrıyan kasları önlemek için, sıkı bir antrenmandan sonra yaklaşık 10 dakika boyunca kaslarınızı germeniz faydalı olacaktır. Egzersiz yapmadan önce, kol sallama ve yerinde yürüyüş gibi basit hareketlerle ısıtmayı unutmayın veya yavaşça yürümeye başlayın ve yavaş yavaş ilerleyin. Bitirdiğinizde ise hafif germek hareketlerinizi 10 dk daha uygulayın. Göreceksiniz kas ağrılarınız size eskisi kadar acı yaşatmayacaktır.

Hafif egzersizler yapın (yürüyüş, yüzme gibi)

Kas ağrılarınız çok fazla ve bir türlü rahatlayamıyorsunuz. Spor yapmayı bırakıp dinlenelim gibi bir düşünceniz var ise hemen o düşünceden vazgeçin. Tamamen egzersiz yapmayı kesmeyin. Egzersiz yaptıktan sonra kas ağrıları geçirdiğiniz gerçeği, aslında kaslarınızın gerildiği ve yavaşça güçlendiğinin bir işaretidir. Kaslarınızı kullanarak (hafif aktiviteler ile), laktik asit birikiminin önlenmesini hızlandırabilirsiniz. Buda ağrılarınızı hafifletmek konusunda size destek olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Glisemik İndeks Nedir? Glisemik İndeksi Düşük Besinler

Ilık banyo yapın

Ilık bir banyo sıkı kasları gevşetebilir ve kan dolaşımını artırabilir, bu da kas ağrılarınız için size geçici bir rahatlama sağlayacaktır.

Kas ağrılarını nasıl önleyebilirim?

Kas ağrılarınızı önlemenin en iyi yollarından biri, yeni bir aktivite programına yavaşça ve aşamalı olarak başlamaktır. Kaslarınızın yeni hareketlere adapte olmasına izin vermek ağrıyı en aza indirmeye yardımcı olur.

Isınmanın kas ağrılarını önlenmesinde etkili olacağına dair kanıt yoktur. Ancak ısıtılmış kaslarla egzersiz, yaralanma riskinizi azaltır ve performansınızı arttırır.

Gerilmenin birçok yararı olsa da, egzersizden önce veya sonra tamamen  sizi rahatlatmayacaktır. Sadece Kas ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

Kas ağrıları ile egzersiz yapmaya devam edebilir miyim?

Başlamaktan rahatsız olsa da kas ağrılarınız ile egzersiz yapabilirsiniz. Kaslarınız ısındıktan sonra ağrıları zaten azalacağı için spor yaparken bir süre sonra kas ağrılarınız aklınıza bile gelmeyecektir. Ağrı, kaslarınız soğuduktan sonra egzersiz yaptıktan sonra büyük olasılıkla geri döner. Fakat vücudunuzu zaman alıştırdıkça ağrılarınız zaman azalacaktır.

Egzersiz yapmayı zor bulursanız, ağrılarınız geçene kadar dinlenebilirsiniz. Alternatif olarak, en çok etkilenen kas gruplarının iyileşmesine zaman tanırken daha az etkilenen kasları hedef alan egzersizler yapabilirsiniz. 

Spor sonrası kas ağrısı nasıl geçer ?

Kas ağrılarım devam edecek mi?

Kas ağrıları, bir tür kas krizidir, yani kaslarınız yeni aktiviteye uyum sağlayana kadar her seferinde ağrımaya devam edecektir. Bir dahaki sefere aynı egzersizi aynı yoğunlukta yaptığınızda, daha az kas dokusu hasarı, daha az ağrı ve daha hızlı iyileşme olacaktır. Arılara biraz katlanarak istediğiniz görünüme kavuşacaksınız.

Sağlıklı Sporlar.
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *