Genel Bilgiler

Spor Salonuna Gittiğinizde Yapmamanız Gereken 7 Davranış..

Spor salonuna gitmeyi hemen hemen herkes sever. Peki ya spor salonuna gittiğinizde neler yapmalısınız, neler yapmamalısınız, nasıl davranmalısınız? Her şeyde olduğu gibi sporda da bir spor kültürünün olduğu unutmamalısınız. Peki nedir sporun kültürü?

Spor salonu1

1-Spor yapmaya uygun ve rahat kıyafetler tercih edin.

İlk olarak yapmanız gereken şey sporda rahat hareket edebileceğiniz rahat kıyafetler tercih etmenizdir. Spor yaparken tercih ettiğiniz taytlar, üzeri desenli atletler, sporcu sütyenleri ve rengarenk ayakkabılar sporda sizi oldukça motive eder ve her gün spor yapmanız için güzel bir bahane olurlar. Dolayısıyla kıyafetler, ayakkabılar ve diğer ekipmanlar oldukça motive edicidir. Bunun yanı sıra ihtiyacınız olan temiz, rahat kıyafetler ve özellikle ayak sağlığınız için yaptığınız spora uygun ayakkabı giyiyor olmaktır. Spor için doğru spor ayakkabı seçimine buradan ulaşabilirsiniz.

2-Salona havlunuz ile gelin.

Havlu sporda en önemli partnerinizdendir. O olmadan asla spor salonuna gidemezsiniz. Özellikle normal üstü terleyen insanların yanında mutlaka götürmesi gerekir. Spor salonunda sehpaya yatmadan havlunuzu sehpaya serin ve bunu kullanacağınız her makine, her sehpa için teker teker uygulayın.

3-Spor salonuna temiz gelin ve deodorant kullanmayı alışkanlık haline getirin.

En önemli detay budur ki günümüzde spor salonuna girmeden önce duş alan kişilere tuhaf gözüyle bakılır. Halbuki olması gereken şey spor salonuna girmeden önce duş almaktır. Sonuçta günün bütün yorgunluğu, kiri ve pasını üzerinizde getireceksiniz . Temiz kıyafetler, temiz çoraplar ve temiz koltuk altları sağlıklı spor yapmanın altın kurallarındandır. Spor salonuna girmeden az miktarda deodorant sıkarsanız sporunuz boyunca sağlıklı ve temiz nefes alabilirsiniz.

4- Aldığınız ağırlıkları bulduğunuz yere, bulduğunuz şekilde bırakın.

Spor salonlarındaki en temel sorunlardan biriside serbest ağırlıkları olduğu yerde bulamamaktır. Çoğu insan rahat çalışabilmek için dumbelleri alıp salonun farklı köşesine götürür ve çalışması bittiğinde öylece bırakır. Ama aksine işiniz bittiğinde ağırlıkları aldığınız yere bırakırsanız diğer spor yapan insanlarda faydalanabilir.

5-Sakız Çiğnemeyin.

Antrenman yaparken sakız çiğnemeniz doğru nefes almanızı engeller ve doğru şekilde antrenman yapamazsınız. Özellikle pilates ve yoga derslerinde nefes alıp vermek en önemli şeylerdendir.

6-Telefonunuzu soyunma odasında bırakın.

Cep telefonu günümüzün sorunlarından birisidir. Özellikle spor salonlarında bisiklet vb. spor aletlerinden faydalanırken cep telefonuyla oynamak dikkatinizi büyük bir ölçüde dağıtır.  Bu yüzden telefonunuzu soyunma odasına kilitli dolabınızda bırakın.

7- Spor salonunda yüksek sesle konuşmayın.

Yüksek sesle yapılan telefon konuşmaları, yüksek tonda dinlenen müzikler hemen hemen her ortamda sinir bozduğu gibi spor salonlarında da en çok şikayet edilen problemlerden biridir. Arkadaşınızla, hocanızla veya yanınızdaki insanlarla konuşurken alçak sesle konuşmaya özen gösterin.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI