Fitness ve Sağlığın 5 En Temel Kuralı

Fitness ve Sağlığın 5 en temel kuralı

 Günümüzün hızlıya alışmış insan kültüründe, birkaç basit yaşam tarzı değişikliğinin genel sağlığınızı dönüştürebileceğini ve geliştirebileceğini hatırlamak her zamankinden daha önemlidir. O yüzden, bu yazıda ele alınacak 5 kural tüm zamanlarda geçerli olacak ve istikrarlı şekilde uyulduğunda hayatınızda olumlu gelişmeler göstermenizde yardımcı olacaktır.

 

  1. Her Gün Aktif Bir Şeyler Yapın

Ekstrem aktiviteler olmak zorunda değil. Ancak vücudunuz her gün aktif olarak kullanmak zorundasınız. Bunu hafif koşu ya da yürüyüş olarak ki doğa yürüyüşü olur orman yürüyüşü olur, ya da vücut ağırlığınızı kullanarak yapabilirsiniz. Günlük fiziksel aktivitelerin yapılması, kalp krizi, alzaymır, depresyon ve çeşitli kanser türlerinden hastalıkların önlenmesi için birebirdir.

  1. Hayata Bağlı Kalın

Manalı bulduğunuz ve aklınıza yatan etkinliklere katılmak veya değer verdiğiniz insanlarla bir araya gelmek hayatınızın kalitesini ve niteliğini arttıracaktır. Bilinen bir gerçek vardır ki güçlü bir yaşama amacı olan, yani sabah erken kalkmak için nedenleri olan insanlar, yaşamda hedefi olmayan ve erken kalkmak için nedeni kalmamış insanlardan daha uzun yaşarlar. Hayata bağlı kalmak ve sosyal ilişkilerinizi geliştirmek hem mental hem fiziksel sağlığınız açısından hayati bir olumlu etkiye sahiptir.

 

  1. Aşırı Yemekten Kaçının

Kalori hesaplaması yapmak sıkıcı olabilir. Yine de vücudunuza soktuğunuz kalorilerle yaktığınız kalorileri dengede tutmak önemlidir. Fazla kilo hatta obezite çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri maalesef. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki obezite 1980den bu yana dünyada tam iki katına çıkmış durumda ve her yıl 4 milyondan fazla insan sadece obezite bağlantılı hastalıklardan ölüyor. Diğer bir çalışmanın ortaya koyduğu sonuca göre ise obezite artık erken ölüm sebepleri listesinde sigaradan sonra ikinci sıraya yerleşmiş durumda.

 

  1. Alkol Tüketiminiz Sınırlı Olsun

Aşırı alkol tüketimi birçok kronik hastalığın ana veya dolaylı sebeplerinden biridir. Örneğin siroz, gırtlak kanseri ve kardiyovasküler yani kalp ve damar yollarıyla alakalı hastalıklar, aşırı alkol tüketiminde ortaya çıkar. Ayrıca, aşırı alkol tüketimi uyku sorunları yaşamanıza ve günlük fonksiyonlarınızı tam yerine getirememenize de neden olur. İyi haberse aşırı alkol tüketimi dışında davranıp ölçülü içerseniz, kadınlarda genelde 1 kadeh ya da şişe ya da kutu, erkeklerde 2’ye kadar çıkabilir, bu tarz bir tüketim minimum risk taşır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Koşu Bandı Alırken Bunlara Dikkat Edin!

 

  1. Asla Sigara İçmeyin

Son noktayı sigarayla yapmak durumundayız çünkü sağlık, iyilik ve fitness için sigaradan daha zararlı bir şey yoktur. Kanser çeşitlerinin yanı sıra kalp rahatsızlıkları ve kronik akciğer hastalıklarına da yol açan sigara dünyadaki erken ölüm sebeplerinin başında geliyor. Vücudunuza sigara içerek vermiş olduğunuz zararı, sigara içmeyi bıraktığınız andan itibaren bünyeniz temizlemeye başlıyor. O yüzden asla geç diye düşünmeyin, sigarayı bırakın, içmiyorsanız da hiç başlamayın.Sağlıklı Yaşam KoçuBir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *