Beslenme - Özel Tarifler

Protein Tozu Yerine Yedi Proteinli Gıda

protein tozu yerine ne kullanılır

Protein Tozu Yerine Proteini Yüksek Besinler

 İnsanların sağlıklı yaşam için, belirli bir fiziksel aktiviteye sahip olması önemlidir. Sağlıklı yaşam sürmek isteyen birçok kişi sürekli spor ve egzersizler ile bu işlemleri gerçekleştirirler. Günümüzde fit ve kaslı bir vücudu hedefleyen insanların sayısı da oldukça fazladır. Yüksek bir fiziksel aktivite isteyen bu işlem için protein tozu takviyesi alan kişilerin sayısı hiçte azımsanacak değil.

Bilinçsiz bir şekilde tüketilen protein tozu, kimyasallar içermesi bakımından oldukça zararlıdır. Çünkü normal besinlerden aldığımız proteinlerin içerisinde herhangi bir kimyasal bulunmaz ancak protein tozlarının bir araya getirilmesi, uzun süre bozulmaması için çeşitli kimyasal kullanılır. Bu yüzden uzmanlar vücudumuz için temel besin kaynağı olan proteinleri, protein besin içerikleri olan gıdalardan alınmasını önermektedir. Protein açısından zengin olan, spordan önce ve sağlıklı bir yaşam için ihtiyacımız olanı bize verecek yedi yiyeceği şöyle sıralayabiliriz:

  • Kırmızı Et: Türk mutfağının vazgeçilmezi olan kırmız et protein besin değeri çok yüksek olan yiyeceklerin başında gelir. Ancak kırmızı eti fazla kaçırmamakta yarar var. Çünkü her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi kırmızı ette fazla tüketildiğinde çeşitli olumsuzluklara sebep olabilir. Uzmanların önerdiği şekilde ve miktarda tüketildiğinde vücudumuzun protein ihtiyacı için ideal bir besin kaynağıdır.
  • Baklagiller: Baklagillerin protein açısından ne kadar zengin olduğu herkes tarafından biliniyor. Mesela fasulye ve nohudun 100 gramında 16 gram protein bulunur. Bu açıdan bakıldığında bitkisel kökenli proteinler açısından baklagiller insan vücudu için gerekli ve sağlıklı proteinleri karşılamaya yeterlidir. Vejetaryen insanlar da protein tozu yerine protein ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamaktadır.
  • Yumurta: Bütün sporcuların protein için çokça yumurta tüketimi yaptıkları bilinen bir gerçek. Çünkü onların protein ve enerji ihtiyaçları normal aktiviteye sahip bir insandan kat kat fazla. İnsan ihtiyacı olan proteinleri yumurtadan sağlıklı bir şekilde karşılayabilir. Bir adet yumurtanın beyazında yaklaşık 7 gram protein bulunur.
  • Badem: Protein açısından zengin olan bademin protein besin içeriği oldukça yüksek. Kuruyemişlerden protein almak isteyen insanlar badem tüketerek ihtiyaçları olan proteinin büyük bir miktarını karşılayabilir. Bademde magnezyum, E vitamini açısından zengin ve 50 gramlık bir bademde yaklaşık 11 gram Protein bulunur.
  • Tavuk Göğsü: Kas yapmak için spor yapan insanların vazgeçilmez besini olan tavuk göğsü yüksek protein değerine sahiptir. Tavuk göğsü derisiz tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan enerjinin büyük bir kısmı proteinlerden karşılanmış olur. Bir adet tavuk göğsünde yaklaşık 50 gram protein vardır.
  • Yulaf: Tahıllar arasında en çok protein besin değerine sahip olan yulaf dünyaca ünlü sporcular tarafından temel protein kaynağı olarak tüketilmektedir. Bunun yanında yulafın sağlıklı bir besin olması da herkes tarafından tüketilmesini daha çok sağlamaktadır. Yulafın besin değerlerinde bol miktarda lif, B12 vitamini, magnezyum bulunur. Yarım kase yulafta 15 gram protein bulunuyor ki bu protein ihtiyacı için idealdir.
  • Brokoli: Özellikle diyet yaparken yüksek kalorili besinler tüketmekten kaçınan kişiler için bulunmaz bir nimet. Düşük kalorili ve yüksek protein değerine sahip olan brokoli sağlık açısından da çok faydalı bir yiyecek. 100 gram brokolide yaklaşık 5 gram protein bulunur. Buda bir yeşillik için ideal bir miktardır.

Protein açısından zengin yiyeceklere; ton balığı, kinoa, süt, yoğurt, süzme peynir, Antep fıstığı gibi daha pek çok yiyecek eklemek mümkündür.

Protein Tozu Ne Zaman Kullanılmalı

Tıp alanında yapılan çalışmalara baktığımızda, insanların vücutları için gerekli proteinleri yedikleri besinlerden sağlamalarının en sağlıklı yol olduğunu kanıtlandığını görebiliriz. Uzmanlar protein tozu aromaları ve buna benzer besinlerin tüketiminin gerekliyse eğer kesinlikle bir doktor gözetiminde yapılmasını belirtmektedir. Bilinçsiz bir şekilde tüketilen protein tozları kişilere faydadan çok zarar verebilir. Bu nedenle bu tür besin takviyelerini kullanmadan önce iyi düşünmek gerekir.

Protein tozlarını kullanan sporcuların kullanım şekline baktığımızda, bu takviyeleri kullanmak için bir uzmana başvurdukları görülmektedir. Bu protein tozlarının tek başına kullanılmasının tehlikeli olduğunu gösterir.  Özellikle kas geliştirmek isteyen kişiler bilinçsiz bir şekilde bu takviyeleri aldığında kas erimesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir. Proteinin vücut için ne kadar önemli olduğu bilinse de kimyasallar ile hazırlanan takviyeler ile kullanılması önerilmez. Protein tozu zararları göz önüne alındığında yüksek bir spor aktivitesine sahip olmayan veya profesyonel sporcu olmayan kişilerin kullanmaması gerekir. Bunun yerine sağlıklı besinler ile beslenmek daha doğrudur.

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI