Beslenme - Özel Tarifler

Protein Tozu Yerine 7 Proteinli Gıda

Diyet ve alışveriş listenize eklemeniz gereken 7 proteinli gıdadan bahsettik. Protein tozuna ihtiyaç olmadan günlük proteini sağlamak için bunları tüketin.

Günlük protein ihtiyacınızı protein tozu kullanmanıza gerek kalmadan aşağıdaki besinlerden elde edebilirsiniz. Bu yüksek proteinli besinler sizi gün boyu tok tutacak aynı zamanda kan şekerinizi dengeleyerek daha mutlu hissettirecektir. Kaslarınızın gelişmesine ise extra katkı sağlayacaktır. Şimdi alışveriş listenize ekleyeceğiniz birkaç besin ile başlayalım.

Yumurta

Listemizin en başında herkesin bildiği gibi body building ve fitness yapanların vazgeçilmezi olan yumurta yerini alıyor.

Yumurtalar düşük kalorili aynı zamanda yüksek proteinli besinlerdir. Diyet yapıyorsanız ilk 2 taneyi sarısı ile birlikte daha sonrasında diyetinize uygun kaloride beyazını tüketebilirsiniz.

Kırmızı Et

Alışveriş listemizin ikinci sırasına eklememiz gereken fakat ülkemizde maalesef ulaşması zahmetli olan kırmızı et geliyor. Carnitine bakımından da zengin olan kırmızı eti diyet listelerimizde görmek zorundayız. Başlı başına bir protein kaynağıdır.

Antep Fıstığı

Kilo probleminiz yoksa Antep fıstığını listenize ekleyebilirsiniz. Proteinin yanında aynı zamanda kaliteli bir yağ kaynağıdır. Antep fıstığı 160 kaloride 6 gram protein içerir. Ara öğün için harika bir protein kaynağıdır.

Nohut

Nohut 100 gramda 19 gram protein içerir. Hem maliyeti uygun hem de harika bir protein kaynağıdır. Ülkemizde nohut-pilav kültürü olsa da kilo probleminiz varsa maalesef bir süre nohutu pilavsız bırakmalısınız. Sağlıklı bir protein öğünü olacaktır.

Taze Fasulye

Sindirimi kolay ve protein değeri yüksek yiyeceklerden birisidir. Bir bardak taze fasulyede 7 gram protein vardır. Kalori açısından ise muadillerine göre çok daha düşüktür. Alışveriş listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Bezelye

Bir bardak bezelye 8 gram protein içermektedir. Buna artı olarak 8 gramdan fazla lif içermektedir. Yani bu kadar proteinin yanında harika bir bağırsak çalıştırıcıdır. Listenize ve diyetinizin olmazsa olmazlarından olmalıdır.

Mercimek

100 gram pişmiş mercimekte yaklaşık 9 gram protein bulunmaktadır. Ülkemizin vazgeçilmez çorbalarından mercimek çorbasını süzmeden posası ile birlikte tüketin. İyi bir lif kaynağı aynı zamanda yüksek proteinli bir öğün yapmış olacaksınız.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI