Protein Diyetlerinde Yapılan Hatalar

Karbonhidratı tamamen bitirmek

Kesinlikle protein diyetlerinde yapılmaması gereken hatalardan biridir. Diyetlerde karbonhidratı tabii azaltmalıyız, fakat günlük ihtiyacımız kadarını tüketmeliyiz. Aksi taktirde kan şekerinde dengesizlikler ve sindirim sisteminde bozukluklara sebep olabilir. Karbonhidrat tüketiminin kilo aldırdığı yanlış bir düşüncedir. Karbonhidratın kaynağı önemlidir. İşlenmiş yiyecekler şekerli içecekler sağlıksız karbonhidrat kaynaklarıdır ve asıl kilo almanıza neden olan besinler bunlardır.

 

Sulu yiyeceklere yer vermemek

Yumurta, et gibi protein ağırlıklı besinler vücuda çok yararlı olsa da sindirimi zor besinlerdir. Özellikle bu besinlere ağırlık verildiğinde yanında sulu ve lifli gıdalar kesinlikle tüketilmelidir. Aksi takdirde diyetiniz sancılı bir hal alacak ve uzun soluklu olmayacaktır.

 

Doymuş yağlı protein kaynaklarına ağırlık vermek

Karbonhidratı azaltmanız yağı çoğaltacağınız anlamına gelmez. Aşırı yağlı protein kaynakları kolesterol, kalp gibi sorunları da yanında getirmektedir.

 

Proteine ağırlık verip diğer kaynakları saf dışı etmek.

Proteini tabi ki tüketeceğiz fakat vücutta çözünmesi için diğer besin öğelerine de ihtiyaç duyulur. Aksi takdirde tamamı çözülmeyecektir, dışarı atılacaktır.

Ara öğünleri atlamak


Protein tüketimine ağırlık verdiğinizden dolayı ara öğünlerde badem, ceviz gibi yağ kaynaklarını fazla kalori alımı olarak görmekte protein diyetlerin de yapılan hataların başında gelmektedir. Bu hatayı yapmamalı ve ara öğünlerinize mutlaka yağ ve temiz karbonhidratlı besinleri eklemelisiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  En İyi Zayıflama Kürleri


Sağlıklı Yaşam KoçuBir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *