Beslenme - Özel Tarifler

Makro Diyet Nedir? Kilo Vermede Yardımcı Olur mu?

makro diyet ile kilo ver

Makro Diyet Nedir?

Kalori hesabı yapmayı sevmeyen ve bu durumdan yorulan, ancak sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin uyguladığı Makro diyet son yıllarda çok popüler. Bu diyet temelde kalori hesabına dayanmayan sadece tüketilen besinlerin içeriğinde bulunan protein, yağ ve karbonhidrat miktarına göre ayarlanan bir diyettir. Makro diyet yapacak kişiler öncelikle makro besinlerin ne demek olduğunu bilmelidir. Makro besinler protein, yağ ve karbonhidrat dediğimiz hemen hemen bütün yediğimiz yiyeceklerde bulunan besinlerdir. Bu besinler hayati fonksiyonlarımızı devam ettirir. Vücut için bu besinler yeteri kadar alındığında ve hem dengeli bir şekilde kilo verme işlemi sağlanabilir.

Makro Diyet ile Beslenme

Makro diyete başlayan kişilerin öncelikle yapacakları ilk şey kendilerine uygun bir makro beslenme programı yapmalarıdır. Makro besinlerden seçim yapmak isteyen kişiler için; Karbonhidrat: Tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler. Proteinler: Beyaz et, kırmızı et (yağsız), balık, yumurta. Yağlar: Avokado yağı, zeytinyağı, badem. Kişiler bu besinler arasından seçim yaparak bir beslenme programı oluşturabilir.

Besin seçiminden sonra makro hesabı kişilerin günlük yaptıkları egzersiz sürelerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu hesap şu şekildedir;

  • Günde bir saatin altında egzersiz yapılıyorsa: yüzde otuz yağ, yüzde otuz protein, yüzde kırk karbonhidrat.
  • Günde bir veya iki saat arasında egzersiz yapılıyorsa: yüzde yirmi beş yağ, yüzde otuz protein, yüzde kırk beş karbonhidrat.
  • Günde iki saatin üzerinde egzersiz yapılıyorsa uzman bir diyetisyenle görüşmekte yarar vardır. Çünkü iki saatin üzerinde egzersiz yüksek aktivite kategorisine girmektedir.

Kilo Vermede Yardımcı Mı?

Makro Diyet nasıl yapılır

Makro diyet kilo verme konusunda, özellikle kalori hesabı yapamayanların en büyük yardımcısıdır. Çünkü kalori saymak yerine makro saymak hem daha eğlenceli hem de daha yararlı. Çünkü makro sayarak kişiler yedikleri yemeklerin kalitelerini düşünür, hangi yemeğin daha kaliteli olduğunu bilir ve ona göre beslenir.

Kilo vermek isteyenlerin yapacakları egzersizleri düzenli olarak yapmaları çok önemlidir. Çünkü makrolar bu egzersizlere göre belirlenmektedir. Gerekli kurallara uyulduğunda ve istikrarlı bir şekilde devam edildiğinde makro diyet programı kilo vermek için uzun çabalar harcamış ama verememiş kişiler için büyük bir kilo verme kurtarıcısıdır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI