Low Carb Diyeti Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Low Carb Nedir?

Adından da anlaşıldığı gibi karbonhidratı az aldığımız diyet sistemidir. Low carb diyetinde kalori sayma makro sayma gibi şeyler yok. Genelde uygulanışı düşük karbonhidrat alıyoruz biraz daha yağa ağırlık veriyoruz ve daha fazla protein alıyoruz.
 
Low carb diyetine örnek bir öğün verirsek 100-200 gram et + 1 adet avokado + yeşil bir sebze kolay adımlarla kilo vermenize yardımcı olur.
 
Normal şartlarda kalorilerimizin %50 civarını karbonhidrattan aldığımızı düşünürsek bunu direkt diyetten çıkardığımızda ciddi bir kalori azalmış oluyor. Dolayısıyla low carb diyetinde yüksek kalori almak çok ciddi anlamda yağ tüketmediğimiz sürece zor. İnsilünde düşecek, kan şekeri de azalacak dolayısıyla yağ yakımı da artacak.
 
Uzun vadede kalori hesabı yapmadan ne kadar sonuç alınır ve kaç kilo verilir ?
  • Kilo verirsiniz ama eninde sonunda vücudunuz ve metabolizmanız o kaloriye alıştıktan sonra kilo vermeye devam etmez.
 
Low Carb Diyetiyle Maksimum Performans Sağlanılabilir Mi?

Yapılabilir, fakat maksimum performansı bilimsel olarak konuşursak mümkün değil. Çünkü biz gücü, enerjiyi, maksimum performansı glikojen kaynaklarımızdan alıyoruz. Glikojen kaynaklarımızı tüketmemiz gerekiyor bu uyguladığımız diyette. Bu da doğal olarak maksimum performansı sağlamayacaktır. Fakat bunu yapıp sonuç alan sporcularımızda var. Kesin bir şey söyleyemiyoruz 🙂

Low Carb Diyetin Zararları Nelerdir?

Low Carb Diyetinin belli başlı riskleri de mevcuttur. Bunlar;

  • Vitamin ve mineral gereksinimleri yeterince karşılanmaz. Karbonhidratı azalttığımız için vitamin ve mineral aldığımız kaynaklarda azalacak.
  • Lif eksikliğinden kaynaklanan sindirim problemleri de oluşabilir. Kabızlık yapabilir.
  • Normalde karbonhidrat aldıkça artan hormonların düşmesi yüzünden metabolizma yavaşlayabilir.
  •  Patlayıcı güç üretiminde ilk kullanılan kaynak kaslardaki glikojenlerdir. Glikojen yokluğu performans düşüşüne sebep olabilir.
 


Genç Yazar / Araştırmacı / Spor AdamıBir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *