Kilo Verdikten Sonra Fazla Deriden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Genellikle, kilo kaybının ardından vücutlarında meydana gelen değişimler çoğu kişiyi büyük oranda memnun etmektedir. Ama bazen kilo kaybı ile beraber beklenmedik, istenmeyen değişikliklerle de meydana gelir. Bunlardan biri de vücudunuzun her tarafından sarkan kıvrımlar şeklinde oluşan sarkık cilt. Ve bu sadece rahatsız edici ve sinir bozucu olmakla kalmaz, aynı zamanda bir sonraki adımda ne yapmanız gerektiği konusunda da kafanızı karıştırır.

Kilo Kaybından Sonra Fazla Deriden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Kilo verdikten sonra meydana gelen sarkık cildin, genellikle vücudu etkili bir şekilde şekillendirmek için cerrahi olarak çıkarılması gerekmektedir. 

Tipik olarak, bariatrik cerrahi veya fazla kilo kaybından sonra, fazla cildi kaldırmak için plastik cerrahi ile müdahale gerekmektedir. 

Cerrahi müdahalenin yanı sıra, seçenekler arasında liposuction gibi prosedürler bulunur. Kollajen üretimini tetikleyerek daralmaya neden olan ve cildinizde binlerce küçük delik açarak tedavi sırasında radyofrekans enerjisi veren mikro frekanslı iğnelerle tedavi gerçekleştirilebilmektedir. 

Hastalar aynı zamanda cildi sıkılaştırmak ve yağı ortadan kaldırmak için BodyTite ve FaceTite (liposuction ile birlikte kullanılabilir) gibi şekillendirme işlemlerine de başvurabilirler, ancak bu tedavilerin sorunu tam olarak çözemeyebileceği belirtilmektedir. 

Sarkık Deriyi Sıkılaştırmak Mümkün Mü?

Maalesef, kilo kaybettikten sonra cildinizi sıkılaştıracak sihirli bir krem ​​veya egzersiz yoktur. Her zaman seçenekler dahilinde olmasa da -bariatrik cerrahi gibi – kademeli bir şekilde kilo vermek sarkık derinin önüne geçmek için en etkili yoldur. 

Sarkık Deri Kendi Kendine Ortadan Kaybolur Mu?

Doktorlara göre bu çok da mümkün değil. Ancak, ne kadar sarkık deriye sahip olduğunuz ve vücudunuzun kilo kaybına nasıl tepki verdiğine bağlı olarak bazı değişiklikler görebilirsiniz. 

Hedef kilonuza ulaştığınızda sıkılaşması adına cildinize bir yıllık bir süre tanıyın. Bu süreden sonra vücudunuzda herhangi bir değişim meydana gelmeyecektir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Kas Yapmanıza Yardımcı 9 Besin

 
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *