Kilo Kaybetmek İçin En İyi Egzersizler Hangileridir?

Bazı insanlar sizi vücudunuzu değiştirmenin tek yolunun her gün spor salonuna uğramak veya koşu bandında saatler harcamak olduğuna inandırmış olabilir. Ancak, aslına bakılacak olursak, kilo kaybetmek için bunları yapmak zorunda değilsiniz. 

Egzersiz dünyasında yeni adım attıysanız, hayatınızı zevk aldığınız aktivitelerle doldurarak işe başlayabilirsiniz. Bu etkinlikler, arkadaşlarınızla koşmak, raketbol oynamak, doğa yürüyüşü yapmak veya Pazar günü futbol oynamak olabilir. Haftada 3-4 kez gerçekleştirdiğiniz sizi 60 dakika boyunca aktif tutan herhangi bir etkinlik, kendinizi iyi hissetmenize ve başarı elde etmenize yardımcı olacaktır.

Ancak, bu tür bir faaliyetle birlikte, daha yapılandırılmış bir eğitimi de planınıza dahil etmeniz gerekmektedir. Özellikle, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman şeklinde, kuvvet antrenmanına ve kardiyoya odaklanmak önemlidir.

Kuvvet antrenmanı: Çoğu kişi tarafından sadece vücut geliştirmek ve kas kütlesi kazanmak için gerçekleştirildiği düşünülen bu antrenman, aslında kilo kaybetmeyi sürekli hale getirmek için oldukça önemli bir faktördür. 

Buna inanmakta tereddüt edebilirsiniz, ancak kas dokusu, televizyonun önünde otururken bile yağdan fazla kalori yakmaktadır. 

Kardiyo ve Yüksek Yoğunluklu Interval Antrenmanlar: “Kardiyo” kelimesi çoğu kişinin aklına ilk olarak koşu bandını getirebilir ancak bu kardiyo için kullanılabilen yöntemlerden sadece bir tanesidir. 

Yüksek yoğunluklu interval antrenmanları da çok etkili bir kilo verme aracı olabilmektedir. Bu antrenmanlar çeşitli ayarlara uygulanabildiğinden ve farklı ekipman türleri ile kullanılabildiğinden dolayı herhangi bir fitness planına dahil edilmesi oldukça kolaydır.

Örneğin, popüler bir giriş niteliğinde antrenman, 30 saniye boyunca hızlı bir şekilde bisiklet sürmek ve ardından 30 saniye dinlenmektir. Bu şekilde ilk önce 10 dakika boyunca devam edin, zaman içerisinde 20 dakikaya kadar yükseltin. Başlangıçta ve bitişte 5 dakika boyunca ısınmayı ve dinlenmeyi ihmal etmeyin. Haftada iki veya üç seans bu antrenmanı yapmanın yanında biraz ağırlık kaldırma sayesinde oldukça şaşırtıcı sonuçlar elde edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  HIIT Nedir? Yüksek Yoğunluklu Interval AntrenmanBir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *